Toyota zbuduje inteligentne miasto

Toyota zbuduje inteligentne miasto Woven City Toyota

Woven City nie będzie miasteczkiem z filmu science-fiction, choć na pierwszy rzut oka, można by odnieść takie wrażenie. W tym realnym, choć eksperymentalnym miejscu Toyota będzie chciała przetestować najnowsze inteligentne technologie cyfrowe, urbanistyczne oraz związane z bezemisyjną energią i, naturalnie, transportem.

Miasteczko Woven City, którego budowa w pobliżu góry Fuji właśnie ruszyła, powstaje  na terenach Higashi-Fuji Technical Center w prefekturze Shizuoka i zajmie powierzchnię 175 akrów. Będzie to zarządzany cyfrowo miejski ekosystem integrujący ludzi, przyrodę i różne cyfrowe technologie. Jego projekt został zaprezentowany w styczniu 2020 r. na targach CES w Las Vegas i, jak widać, władze japońskiego koncernu postanowiły go zrealizować.

Energia z wodoru i autonomiczne pojazdy

Miasteczko wyróżnia nowoczesna architektura oparta na naturalnych materiałach budowlanych, standardowe stosowanie technologii inteligentnych domów oraz robotów domowych, a także jedyny w swoim rodzaju układ ulic, chodników i zielonych promenad, tworzących oryginalny splot. Woven City będzie zasilane energią z wodoru i ze słońca, a transport w nim zapewnią bezemisyjne, autonomiczne pojazdy. Toyota pokazała projekt Woven City w styczniu 2020 r. na targach CES w Las Vegas.

Miasto powstaje dzięki współpracy Toyota Motor Corporation oraz Woven Planet Holdings, należącej do Toyota Group spółki odpowiedzialnej za rozwój nowych technologii mobilności. Budowa eksperymentalnego miasta została rozpoczęta podczas uroczystości z udziałem gubernatora prefeitury Shizuoka, burmistrza Susono City, przedstawicieli lokalnych społeczności oraz Akio Toyody, prezydenta Toyoty i Jamesa Kuffnera, CEO Woven Planet.

Inteligentne miasto w praktyce

Woven City nie będzie makietą ani nowym ośrodkiem testowym, lecz w pełni funkcjonalnym miastem, w którym zamieszkają pracownicy Toyoty, ochotnicy i naukowcy. Dzięki temu pozwoli sprawdzić w praktyce działanie miasta jako w pełni zintegrowanego ekosystemu, ułatwiającego codzienne życie dzięki integracji technologii cyfrowych, robotyki, inteligentnych domów, bezemisyjnej motoryzacji, odnawialnych źródeł energii, nowatorskiego planowania przestrzeni, systemu operacyjnego miejskiej infrastruktury oraz naturalnych materiałów i zieleni.

Budowa Woven City to przygotowanie na nową epokę urbanistyczną, opartą na technologiach i danych w chmurze. Projekt ten zademonstruje, jak tworzyć przestrzeń miejską skoncentrowaną na człowieku i jego potrzebach, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

budowa inteligentnego miasta Toyoty

Po zakończeniu budowy miasteczka początkowo zamieszka w nim około 360 osób, w tym seniorzy, rodziny z dziećmi oraz naukowcy i wynalazcy. Docelowo w Woven City zamieszka ok. 2000 osób – zarówno zwykłych mieszkańców, jak i naukowcy, którzy będą w nim testować nowe technologie.

Źródło: Toyota

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę