Toyota rozpocznie montaż i sprzedaż generatorów na wodorowe ogniwa paliwowe w Australii

Ekspansja technologii wodorowych Toyoty Toyota

Toyota stawia kolejne kroki w stronę popularyzacji technologii wodorowych i redukcji emisji CO2. W najbliższych miesiącach firma uruchomi w Australii montaż bezemisyjnego generatora EODev GEH2®, który trafi na australijski i nowozelandzki rynek. Urządzenie zostało opracowane przez francuski start-up EODev (Energy Observer Development) na bazie ogniw paliwowych Toyoty drugiej generacji. Toyota Europe jest strategicznym udziałowcem firmy EODev oraz partnerem programu badawczo-rozwojowego Energy Observer.

  •  Toyota rozpocznie w Australii montaż wodorowych generatorów prądu EODev GEH2®.
  •  EODev GEH2® to bezemisyjny generator oparty na wodorowych ogniwach paliwowych Toyoty.
  • Urządzenie jest od 2021 roku produkowane we Francji przez firmę EODev, której strategicznym udziałowcem jest Toyota Motor Europe.
  • Toyota Australia zainwestuje 3,27 miliona dolarów australijskich w uruchomienie montażu urządzenia i jego sprzedaży.

Ekspansja technologii wodorowych Toyoty

Jak podkreślił Jérémie Lagarrigue, Dyrektor Generalny EODev, współpraca z Toyotą w Australii to bardzo ważny moment w rozwoju francuskiej firmy, gdyż po raz pierwszy agregaty GEH2® będą produkowane poza Francją. Toyota Australia uruchomi ich montaż w pierwszym kwartale 2024 roku na terenie dawnej fabryki samochodów marki w Melbourne. Wartość inwestycji w ciągu 3 lat wyniesie 3,27 miliona dolarów australijskich – w tym czasie linię produkcyjną opuści około 100 egzemplarzy.

Generator EODev GEH2®, którego produkcję rozpoczęliśmy w 2021 roku, jest obecnie sprzedawany na kilku rynkach europejskich, w Ameryce Północnej, na Bliskim Wschodzie, a także w Australii, gdzie obserwujemy szybki wzrost zainteresowania naszym urządzeniemdodał Jérémie Lagarrigue.

Partnerstwo Toyoty i EODev, trwające od 2021 roku, wzmacnia rolę obu firm w popularyzacji technologii wodorowych na świecie. Dzięki nowej inwestycji Toyota stanie się australijskim dostawcą lokalnie montowanych generatorów prądotwórczych na wodór. W dziedzinie dystrybucji koncern nawiązał współpracę z firmą Blue Diamond Machinery – australijskim dystrybutorem urządzeń zapewniających zasilanie poza siecią energetyczną. Generatory EODev GEH2® będą rozprowadzane także w Nowej Zelandii – pierwsze zamówienie na własne potrzeby złożyło już nowozelandzkie przedstawicielstwo Toyoty.

Czysta energia z ogniw paliwowych Toyoty

Generator EODev GEH2® o mocy 110 kVa został wyposażony w modułowy zestaw ogniw paliwowych Toyoty drugiej generacji, opracowanych dla Toyoty Mirai. Produkuje prąd w reakcji wodoru i tlenu bez emisji CO2, NOx, cząstek stałych czy innych szkodliwych substancji. Jedynym produktem ubocznym jego pracy jest para wodna.

Potencjalne zastosowania generatora GEH2® obejmują dostarczanie energii do miejsc oddalonych od sieci energetycznej, takich jak kopalnie, place budowy, zabudowania w parkach narodowych czy punkty ładowania BEV. Generator GEH2® może być również wykorzystywany jako rozwiązanie zapasowe dla szpitali, budynków komercyjnych i innych obiektów wymagających stabilnego zasilania.

Toyota w pełni wspiera rząd federalny oraz władze stanowe w popularyzacji technologii wodorowych. Sprawdzamy wszystkie sektory australijskiej gospodarki pod kątem możliwości wykorzystania wodoru i ogniw paliwowych, również te wykraczające daleko poza sektor motoryzacyjnypowiedział Matthew Callachor, Dyrektor Generalny Toyota Australia.

Generatory EODev GEH2 wsparciem na wielkich wydarzeniach

Pełny potencjał wodorowego generatora EODev GEH2® został zaprezentowany w zeszłym roku, kiedy posłużył do oświetlenia ogromnego znaku na stadionie Marvel w Melbourne podczas meczu futbolu ligi AFL. Agregat sprawdził się także w tym roku podczas Grand Prix F1 w Melbourne, gdzie przez cztery dni był wykorzystywany do zasilania sześciu namiotów Tech Hub. W 2021 roku do urządzenia podłączono specjalną zieloną iluminację wieży Eiffla, która towarzyszyła wystawie „Paris de l’hydrogène”.

Źródło: Toyota

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę