Toyota będzie oferować magazyny energii

Toyota będzie oferować magazyny energii Toyota

Rozwój magazynów energii (także małych, domowych) jest niezbędny dla dalszego dynamicznego rozkwitu rynku fotowoltaicznego. Dlatego też Toyota opracowała domowy magazyn energii, który wykorzystuje technologię baterii sprawdzoną w zelektryfikowanych samochodach japońskiego koncernu.

System O-Uchi Kyuden może służyć do zwiększania wydajności paneli słonecznych oraz zabezpiecza mieszkanie na wypadek przerw w dostawach prądu, a w razie przedłużającej się awarii sieci przesyłowej można go zasilić przy pomocy dowolnego zelektryfikowanego samochodu.

W swoim domowym magazynie energii Toyota zastosowała baterie, system sterowania i inne komponenty, które wytwarza i doskonali przez 25 lat produkcji zelektryfikowanych samochodów. Magazyn korzysta z baterii o pojemności znamionowej 8,7 kWh i mocy znamionowej 5,5 kWh. Takie parametry zapewniają zaopatrzenie w energię elektryczną całego domu nie tylko w codziennym użytkowaniu, ale także podczas przerw w dostawie prądu. Urządzenie zostało zaprojektowane do montażu na zewnątrz i może pracować w temperaturach od -20 do +45ºC.

Jeśli magazyn energii Toyoty zostanie połączony w jedną instalację z panelami fotowoltaicznymi, może zapewnić zasilanie przeciętnego gospodarstwa domowego przez całą dobę.

system poboru i magazynowania energii

Wyróżnikiem urządzenia Toyoty jest możliwość uzupełnienia w nim energii prosto ze zelektryfikowanego auta. Można do niego podłączyć samochód hybrydowy, hybrydę plug-in, elektryczny pojazd bateryjny lub auto elektryczne na wodór i uzupełnić zapas energii potrzebnej do zasilania domu.

Do monitorowania i zarządzania magazynem energii służy specjalna aplikacja na telefon. Daje ona wgląd do takich informacji jak ilość energii wytworzonej przez panele słoneczne, pobranej z sieci i z samochodu, a także zużycie energii i poziom naładowania baterii w urządzeniu. Aplikacja pozwala także przeanalizować stopień samowystarczalności energetycznej domu oraz ilość energii kupionej i sprzedanej do sieci w wybranym okresie. Umożliwia również porównanie wyników z danego roku z rokiem poprzednim.

Źródło: Toyota

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę