Technologia ultrapłynnego ruchu przeznaczona dla prowadnic liniowych NSK

Technologia ultrapłynnego ruchu przeznaczona dla prowadnic NSK

Nowa technologia ultrapłynnego ruchu NSK, opracowana przez japońską firmę z myślą o popularnych prowadnicach liniowych ogólnego przeznaczenia serii NH/NS, stanowi pierwszy na świecie projekt tego typu. Dzięki zastosowaniu elastycznych elementów tocznych ta opatentowana technologia pozwala osiągnąć wysoce spójny profil tarcia dynamicznego, który idealnie odpowiada wymaganiom precyzyjnych urządzeń kontrolnych i pomiarowych.

Dzięki niskiemu poziomowi tarcia oraz płynnemu ruchowi prowadnice liniowe serii NH/NS stanowią optymalne rozwiązanie dla wszelkiego rodzaju systemów wymagających precyzyjnego sterowania ruchem. Z tego powodu seria ta jest wykorzystywana w szerokim zakresie zastosowań, w tym w instalacjach do produkcji półprzewodników i monitorów LCD, liniach do produkcji samochodów, robotach przenośnikowych, sprzęcie kontrolnym i pomiarowym oraz w obrabiarkach.

Sprzęt używany obecnie w tych zastosowaniach wymaga coraz większego poziomu zaawansowania. W szczególności najnowsze urządzenia kontrolne i pomiarowe wymagają jeszcze płynniejszej i dokładniejszej kontroli ruchu, co stawia przed prowadnicami liniowymi coraz wyższe wymagania.

Mając to na uwadze, firma NSK postanowiła opracować własną technologię ultrapłynnego ruchu opartą o optymalizację kształtu toru obiegu kulek i zastosowanie elastycznych elementów tocznych tłumiących nieregularne „mikrozacięcia” (krótkie zacięcia lub szarpnięcia podczas ruchu spowodowane miejscowymi fluktuacjami tarcia). Elementy te zmniejszają efekt zderzania się ze sobą kulek na zakrzywionych odcinkach toru recyrkulacji, co ogranicza tarcie i tym samym zapewnia ultrapłynny ruch.

Oprócz sprzętu kontrolnego i pomiarowego prowadnice liniowe NSK oparte o technologię ultrapłynnego ruchu są przydatne w zastosowaniach wymagających pracy w pionie i innych pozycjach montażowych, które mogą pogorszyć charakterystykę roboczą. Co istotne, te innowacyjne prowadnice liniowe są wymiarowo wymienne ze standardowymi seriami NH/NS firmy NSK, ułatwiając zastępowanie obecnie używanych jednostek bez wprowadzania jakichkolwiek zmian konstrukcyjnych.

Nowa ultrapłynna technologia ruchu NSK jest dostępna dla prowadnic liniowych serii NH 15, 20 i 25, a także modeli NS 15, 20, 25 i 30. W sumie oferta NSK obejmuje 28 wariantów, w tym wózki o różnych długościach i typach. Jednostki są kompatybilne z szeroką gamą dostępnych opcji, takich jak jednostka smarująca K1-L, wykonanie ze stali nierdzewnej oraz zastosowanie specjalnej obróbki powierzchni.

Źródło: NSK

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę