Technologia Taurona pozwala zaoszczędzić
Nawet o 30% może zredukować zużycie energii gospodarstwo domowe, które zainstaluje rozwiązania z zakresu inteligentnego zarządzania domem – podkreślają eksperci Taurona. Wsparcie technologiczne dla domu może zwiększyć efektywność ogrzewania i oświetlania domu przy mniejszym zapotrzebowaniu na media energetyczne.
– Wzrasta zainteresowanie efektywnością energetyczną dla domu. Oprócz dobrych nawyków domowników przy korzystaniu z energii, istotnym wsparciem w zredukowaniu kosztów mediów energetycznych dla domu są rozwiązania technologiczne typu smart home. Poprzez efektywne zarządzanie ogrzewaniem czy oświetleniem domu technologia ta skutecznie wspiera energooszczędność – mówi Rafał Soja, prezes zarządu Tauron Sprzedaż.
Po zainstalowaniu nawet najprostszych rozwiązań z zakresu smart home zmniejsza się zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na media energetyczne. Rozwiązania te pozwalają też ograniczyć koszty oświetlenia domu oraz zmniejszyć zużycie energii elektrycznej potrzebnej do zasilania np. urządzeń audio-video.
– Już zastosowanie samych elektronicznych termostatów przy grzejnikach pozwoli na wygenerowanie oszczędności na ogrzewaniu. Zmniejszenie zużycia energii zapewnia nowoczesna technologia wykorzystująca algorytmy optymalizujące i adaptacyjne dla sterowania ogrzewaniem – wyjaśnia Soja.
Najczęściej spotykane w Polsce sterowanie temperaturą w pomieszczeniach ogrzewanych kaloryferami to tradycyjne głowice termostatyczne zainstalowane na zaworach grzejnikowych. Mają one regulacje określoną w skali 1-5. Nie jest to żadna konkretna informacja dla użytkowników. Nie wiadomo, jak to „przełożyć” na rzeczywistą temperaturę w pomieszczeniu. Tymczasem elektroniczne termostaty pozwalają zdefiniować harmonogramy tygodniowe w zakresie temperatur. Dzięki temu podczas snu, czy wtedy, gdy domownicy są poza domem, temperatura będzie niższa zapewniając tym samym maksymalne oszczędności. Użytkownicy otrzymują automatyzację, która zapewnia efektywną temperaturę w pomieszczeniach, generując przy tym oszczędności dla domu.
Inteligentne rozwiązania pozwalają też ograniczyć koszty oświetlenia domu. Wymiana tradycyjnych źródeł światła na LED-y to już na starcie duże oszczędności sięgające nawet 65%. Inteligentne źródła światła nie wymagają przeróbek w instalacji elektrycznej – wystarczy jedynie zamienić tradycyjne źródła światła na inteligentne LED-y.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Inteligentne funkcje oświetlenia, oprócz zdalnego sterowania z aplikacji mobilnej, to przede wszystkim automatyzacja pracy źródeł światła. Definiowanie harmonogramów czy czujniki ruchu, obecności mierzące również jasność w pomieszczeniu sterują włączeniem i wyłączeniem źródeł światła, przyciemnianiem i rozjaśnianiem.
Rozwiązaniami smart home można sterować w prosty i intuicyjny sposób poprzez aplikacje mobilne oraz za pomocą pilotów, czy również poprzez ręczną regulację parametrów niektórych urządzeń. Zakres konfiguracji działania sprzętów, urządzeń i czujników jest szeroki i można go dostosować do potrzeb konkretnego domu.
Źródło: Tauron