Technologia czujników zmniejszy ryzyko wypadków podczas jazdy na nartach

Czujniki zmniejszą ryzyko wypadków podczas jazdy na nartach Unsplash - Maarten Duineveld

W salzburskim centrum kompetencji COMET "Digital Motion" opracowywana jest innowacyjna technologia czujników, aby w przyszłości zmniejszyć ryzyko wypadków podczas jazdy na nartach. Inteligentne urządzenia sportowe powinny wykrywać zmęczenie narciarzy i w odpowiednim momencie doradzać im zrobienie przerwy.

Dla wielu osób narciarstwo alpejskie jest niezwykle atrakcyjnym sportem, który często uprawiany jest tylko przez kilka dni w roku. Połączenie wysokiej motywacji, stosunkowo niewielkiego treningu specjalistycznego oraz intensywnego obciążenia fizycznego i psychicznego może prowadzić do tego, że zmęczenie nie zostanie rozpoznane na czas. Jednak oznaki zmęczenia są istotną przyczyną błędów, których konsekwencją mogą być upadki i urazy.

Inteligentny sprzęt narciarski ostrzega na czas

Salzburg Research i Uniwersytet w Salzburgu wspólnie z firmą Atomic pracują nad inteligentnym sprzętem narciarskim, który zapewni wczesne ostrzeganie o zmęczeniu. W badaniu rejestrowano zmiany parametrów subiektywnych, fizjologicznych i biomechanicznych w trakcie wymagającego fizycznie dnia jazdy na nartach w ośrodku narciarskim Schladming-Dachstein. Wnioski z pomiarów w laboratorium i na śniegu służą do opracowania algorytmów wykrywania zmęczenia. W ten sposób można wygenerować automatyczną informację zwrotną z wykorzystaniem czynników treningowo-naukowych, biomechanicznych i sportowo-psychologicznych w połączeniu z know-how w zakresie technologii czujników, analizy danych i sztucznej inteligencji.

Naukowcy z Centrum Kompetencji opracowują również nowatorskie koncepcje interakcji, w jaki sposób narty mogą przekazywać narciarzowi swoje zalecenia w czasie rzeczywistym. Dzięki innowacyjnym, naukowo przetestowanym układom czujników, algorytmów i systemów sprzężenia zwrotnego zintegrowanych z materiałami sportowymi, sprzęt narciarski może już niebawem stać się "inteligentny", a jazda na nartach mniej urazowa. 

Źródło: salzburgresearch 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę