Tauron z nowym projektem z branży OZE
46 MW – taką łączną mocą będzie dysponowała nowa farma fotowoltaiczna, którą zamierza wybudować Tauron. Budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku i zakończy w pierwszej połowie 2024 r. Inwestycja zlokalizowana jest w powiecie polkowickim, w województwie dolnośląskim.
Nowa farma fotowoltaiczna Taurona będzie składać się z ponad 80 tys. paneli, a jej powierzchnia zajmie blisko 50 ha. Produkcja z instalacji pozwoli na pokrycie zapotrzebowania na energię elektryczną blisko 17 tys. gospodarstw domowych.
– Nowy projekt OZE to dowód na to, że nawet w czasie kryzysu energetycznego Zielony Zwrot Taurona nie zwalnia. W ostatnich tygodniach zakończyliśmy budowę farmy wiatrowej w Piotrkowie Trybunalskim i ogłosiliśmy budowę kolejnej elektrowni wiatrowej, tym razem w Nowej Brzeźnicy. Realizujemy ambitny plan transformacji naszego miksu wytwórczego. Do 2030 r. w odnawialnych źródłach energii chcemy zainstalować aż 3,7 GW mocy – mówi Paweł Szczeszek, prezes zarządu Tauron Polska Energia.
Inwestycję realizować będzie spółka Tauron Zielona Energia, która odpowiada w Grupie Tauron za przygotowanie inwestycji OZE, akwizycję projektów, a także prowadzi nadzór inwestycyjny nad farmami fotowoltaicznymi i lądowymi farmami wiatrowymi.
– Nabycie projektu farmy fotowoltaicznej to kolejny sygnał, że Tauron poważnie traktuje inwestycje w odnawialne źródła energii. Jako spółka, która konsoliduje kompetencje w zakresie rozwoju odnawialnych źródeł energii, odpowiadamy za przygotowanie inwestycji OZE, akwizycje projektów, a także nadzór inwestycyjny nad farmami fotowoltaicznymi i lądowymi farmami wiatrowymi – mówi Maciej Mróz, wiceprezes Tauron Zielona Energia.
Tauron dysponuje dziś trzema przemysłowymi elektrowniami słonecznymi, których moc wynosi 19 MW. Instalacje fotowoltaiczne będą odgrywać coraz istotniejszą rolę w miksie energetycznym Taurona.
Z końcem grudnia 2020 r. Tauron oddał do eksploatacji w Jaworznie swoją pierwszą farmę fotowoltaiczną o mocy 5 MW. To pierwsza farma, która powstała w ramach programu budowy instalacji fotowoltaicznych na terenach poprzemysłowych należących do Grupy. Aktualnie Grupa buduje w ramach tego programu swoją największą elektrownię fotowoltaiczną o docelowej mocy blisko 100 MW w Mysłowicach. Farma ta została zlokalizowana na zrekultywowanym składowisku odpadów paleniskowych. Inwestycja realizowana jest dwuetapowo: w pierwszym do eksploatacji oddanych zostanie 37 MW, drugi przewiduje budowę instalacji o mocy około 60 MW.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
W połowie stycznia ubiegłego roku Tauron oddał też do użytku elektrownię fotowoltaiczną Choszczno II, zlokalizowaną w województwie zachodniopomorskim. Instalacja o mocy 8 MW zasili w energię ok. 3,5 tys. gospodarstw domowych. Choszczno II to druga farma PV w tej lokalizacji.
Nowa strategia energetycznego lidera zakłada przyspieszenie Zielonego Zwrotu Taurona poprzez skokowe zwiększenie mocy OZE. W 2025 r. Grupa planuje dysponować 1600 MW zainstalowanymi w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych, a w 2030 r. 3700 MW. Będzie to stanowić ok. 80% całego miksu wytwórczego Grupy.
Tylko w energetyce wiatrowej Tauron chce podwoić stan posiadania do 2025, a w 2030 r. planuje dysponować już 1100 MW w technologii wiatrowej. Równocześnie Grupa będzie rozwijać projekty farm fotowoltaicznych – do 2025 r. zwiększy moce do 700 MW, a w 2030 r. będzie dysponować słonecznymi megawatami o mocy 1400 MW.
Źródło: Tauron