Tauron z nową farmą wiatrową

Tauron z nową farmą wiatrową Tauron

Tauron zakończył prace budowlane na terenie farmy wiatrowej Piotrków. Instalacja o łącznej mocy 30 MW zaspokoi potrzeby energetyczne 35 tys. gospodarstw domowych. To dziesiąta farma wiatrowa Grupy Tauron, a moc zainstalowana w tej technologii przekroczyła 400 MW.

Nowa elektrownia Taurona powstała w województwie łódzkim, 10 km od Piotrkowa Trybunalskiego. Łącznie w gminach Wolbórz i Moszczenica stanęło 15 turbin wiatrowych, każda o mocy 2 MW i wysokości 123m. Spodziewana średnioroczna produkcja energii z instalacji szacowana jest na poziomie 90,1 GWh. Dzięki temu do atmosfery trafi o ok. 76,6 tys. ton CO2 mniej, niż gdyby ta sama ilość prądu została wytworzona w konwencjonalnych źródłach wytwórczych.

Prace na terenie elektrowni wiatrowej rozpoczęły się na początku 2021 r. i zostały zakończone w pierwotnie planowanym terminie. Za realizację projektu odpowiedzialna była spółka Tauron Zielona Energia – powołana do budowy i rozwoju projektów OZE w Grupie Tauron.

– Piotrków to dziesiąta farma wiatrowa funkcjonująca w Grupie Tauron, trzy kolejne projekty są właśnie realizowane. W ramach zielonej transformacji konsekwentnie rozbudowujemy portfel nisko- i zeroemisyjnych aktywów wytwórczych – mówi Paweł Szczeszek, prezes zarządu Tauron Polska Energia. – W perspektywie 2025 r. planujemy podwoić stan posiadania w energetyce wiatrowej, a w 2030 r. chcemy dysponować już 1100 MW zainstalowanymi w tej technologii – dodaje prezes Taurona.

Transport komponentów z portu morskiego w Gdyni wiązał się z dużym wyzwaniem logistycznym. Pojedyncze  śmigło wiatraka waży 8,2 tony, ma długość 54 metrów, zaś po zmontowaniu średnica rotora wynosi około 110 metrów. Natomiast sama gondola, do której montuje się łopaty wirnika waży ok. 70 ton.

– Żyjemy w czasach, w których kwestia bezpieczeństwa energetycznego wybrzmiewa niezwykle donośnie. Dzięki pracy całego zespołu projektowego ukończono projekt w terminie. Podczas uruchamiania obiektu wykorzystano nowatorskie rozwiązania. Zakończenie budowy, a w kolejnym kroku oddanie do użytku, kolejnej instalacji wiatrowej zwiększa dywersyfikację naszych źródeł wytwórczych – mówi Wojciech Więcławek, prezes zarządu Tauron Zielona Energia. 

Tauron dysponuje dziś dziesięcioma farmami wiatrowymi, tj.: Piotrków, Zagórze, Wicko, Marszewo, Lipniki, Śniatowo, Mogilno, Inowrocław, Dobrzyń, Gołdap, w których energię elektryczną wytwarzają 182 turbiny wiatrowe o łącznej mocy 410 MW. W czerwcu tego roku Tauron kupił projekt farmy wiatrowej Mierzyn w województwie zachodniopomorskim. Grupa dzięki realizacji tej inwestycji zwiększy swoje zielone moce o prawie 60 MW.

Z początkiem października energetyczny lider ogłosił, że będzie realizował inwestycję o łącznej mocy 20 MW zlokalizowana jest w Nowej Brzeźnicy w województwie łódzkim. Energia elektryczna popłynie do sieci z tego miejsca na początku 2025 r. Farma wiatrowa Nowa Brzeźnica zaopatrzy w energię 19 tys. gospodarstw domowych. Na farmę będzie się składać łącznie 9 turbin wiatrowych, każda o mocy 2,2 MW.

Nowa strategia energetycznego lidera zakłada przyspieszenie Zielonego Zwrotu Taurona poprzez skokowe zwiększenie mocy OZE. W 2025 r. Grupa planuje dysponować 1600 MW zainstalowanymi w elektrowniach wiatrowych, fotowoltaicznych i wodnych, a w 2030 r. 3700 MW. Będzie to stanowić ok. 80% całego miksu wytwórczego Grupy.

Tylko w energetyce wiatrowej Tauron chce podwoić stan posiadania do 2025, a w 2030 r. Grupa planuje dysponować już 1100 MW w technologii wiatrowej. Równocześnie Grupa będzie rozwijać projekty farm fotowoltaicznych – do 2025 r. zwiększy moce do 700 MW, a w 2030 r. będzie dysponować słonecznymi megawatami o mocy 1400 MW.

Źródło: Tauron

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę