Tauron przekonuje firmy do efektywności energetycznej

Tauron przekonuje firmy do efektywności energetycznej Canva

Najtańsza energia to ta zaoszczędzona – przekonuje Tauron w kolejnym poradniku skierowanym do biznesu. Nawet o 30% może obniżyć rachunki za energię firma, która wdroży rozwiązania optymalizujące ich zużycie – podkreślają eksperci energetycznego lidera w ebooku dla biznesu. Audyt energetyczny i wprowadzone w jego wyniku rozwiązania proefektywnościowe potrafią wygenerować dla firmy znaczą redukcję zużycia energii.

Z wysokimi cenami energii elektrycznej zmaga się dziś cała Europa. To efekt wielu wydarzeń zewnętrznych, na które sektor elektroenergetyczny nie ma wpływu, takich jak wojna w Ukrainie, kryzys energetyczny i surowcowy wywołany przez Rosję oraz ciągle zaostrzająca się polityka klimatyczna Unii Europejskiej. Dlatego rząd zaproponował szereg rozwiązań prawnych, aby ochronić klientów indywidualnych oraz biznesowych przed wysokimi cenami energii elektrycznej.

– Musimy wrócić do podstawowych pojęć takich jak bezpieczeństwo energetyczne, czyli konieczności zapewnienia energii elektrycznej po akceptowalnych społecznie cenach. Dziś spółki energetyczne muszą ustalać ceny zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, a europejskie mechanizmy giełdowe uniemożliwiają spółkom energetycznym obniżanie cen. W sytuacji kiedy Rosja prowadzi wojnę hybrydową z Europą wykorzystując surowce naturalne ten unijny mechanizm dławi europejską gospodarkę – mówi Paweł Szczeszek, prezes zarządu Grupy Tauron.

– Dodatkowo efektywne korzystanie firm z zasobów energetycznych jest szczególnie istotne dla ograniczenia kosztów działalności każdego przedsiębiorstwa. Dlatego wspieramy wdrażanie rozwiązań z zakresu zwiększania efektywności energetycznej, przynoszących realne oszczędności w biznesie – wyjaśnia szef energetycznej grupy.

Tauron zachęca firmy do rozwiązań zapewniających wyższą efektywność energetyczną. Przykładowo są to rozwiązania pozwalające ograniczyć straty energii albo nowe rozwiązania, które w efekcie pozwalają zmniejszą zużycie energii lub też zwiększą efektywność konkretnych procesów w firmie. Jedną z optymalizacji jest inteligentne zarządzanie istotnymi systemami w dużych obiektach, które efektywnie dostosowuje zużycie energii i ciepła do zmiennego obciążenia obiektu. Rozwiązanie to pozwala efektywniej zarządzać układami ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji w budynkach wielkokubaturowych, takich jak centra handlowe, biurowce, hale sportowe i widowiskowe.

Wykorzystywane w ramach tej usługi dodatkowe urządzenia pomiarowe, które badają temperaturę, wilgotność czy stężenie CO2 dostarczają do systemu  dodatkowe szczegółowe dane, dzięki którym możliwe jest bardziej efektywne sterowanie urządzeniami, a co za tym idzie – optymalne zużycie mediów. Algorytmy zarządzania zużyciem mediów energetycznych są przygotowywane indywidualnie dla każdego klienta.

Niektóre rozwiązania, pomagające obniżyć zużycie mediów w firmie, są proste do wdrożenia, ale nie zawsze oczywiste, dlatego warto przeprowadzić audyt energetyczny w swojej firmie.

Audyt energetyczny to inaczej przegląd i ocena bieżącego zużycia energii w firmie. W jego efekcie eksperci proponują rozwiązania, które mają poprawić efektywność energetyczną i znaleźć potencjalne oszczędności w zużyciu energii. Audyt może dotyczyć całego przedsiębiorstwa - obejmuje wtedy obiekty, procesy technologiczne lub produkcyjne, konkretne urządzenia i instalacje, lub też badać tylko jedno przedsięwzięcie, które ma służyć poprawie efektywności energetycznej. Audyt energetyczny powinien być pierwszym krokiem w kierunku efektywnego zużycia energii przez każdą firmę.

– Skala korzyści związanych z wdrożeniem optymalizacji zużycia mediów energetycznych zależy od charakteru prowadzonej działalności gospodarczej oraz specyfiki obiektu, ale jak pokazują wdrożone przez naszych ekspertów rozwiązania sama optymalizacja związana z  zarządzaniem energią pomaga obniżyć zużycie ciepła i energii elektrycznej w firmie nawet o 30% mówi Tomasz Lender, wiceprezes podmiotu Tauron Sprzedaż; odpowiedzialny za rynek biznesowy. – Dzięki audytowi i wdrożeniu rekomendowanych rozwiązań, takich jak modernizacja rurociągu powietrza jeden z naszych klientów zredukował zużycie energii o 440 MWh w ciągu roku, a jeszcze inny zmniejszył zapotrzebowanie na energię, aż o ponad 470 MWh, dzięki zastosowaniu kurtyn powietrznych. Rozwiązania oszczędnościowe dobierane są każdorazowo indywidualnie dla firmy, przynosząc jak widać na przykładach znaczącą skale oszczędności.

Źródło: Tauron

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę