Szybkie wdrażanie paneli słonecznych obniża koszty energii nawet o 20%

Szybkie wdrażanie paneli słonecznych obniża koszty energii n 5B

Australijska firma 5B opracowała odchylany, składany panel słoneczny do niezwykle szybkiej i łatwej instalacji na skalę przemysłową. Niedawno 5B pokazało skalę możliwości narzędzia: 10-osobowy zespół w ciągu jednego dnia pokrył powierzchnię boiska do piłki nożnej za pomocą układu o mocy 1,1 MW.

Firma bp ventures zainwestowała 20 milionów dolarów australijskich w 5B Holdings Pty, australijską firmę zajmującą się odnawialnymi źródłami energii, która dysponuje technologią umożliwiającą szybkie wdrażanie technologii generującej energię na dużą skalę.

Wiodąca technologia słoneczna firmy 5B, 5B Maverick, składa się z maksymalnie 90 paneli słonecznych zamontowanych na specjalnie zaprojektowanych ramach, które można szybko rozkładać i instalować. Do tej pory firma 5B wdrożyła swoją technologię w ponad 100 lokalizacjach na całym świecie o łącznej mocy ponad 60 MW.

W tym roku 5B Maverick został użyty do zainstalowania paneli o mocy 1,1 MW – pokrywających odpowiednik boiska do piłki nożnej – w ciągu jednego dnia, z zaledwie 10-osobowym zespołem w zakładzie AES Andes Solar II B na pustyni Atakama w Chile.

– Innowacyjna technologia fotowoltaiczna 5B może szybko i tanio wytwarzać energię, pomagając sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Transakcja ta jest fantastycznym przykładem inwestycji bp w biznes, który będzie wspierał nasz motor wzrostu w zakresie transformacji energetyki odnawialnej. Jest to kolejny element naszej krajowej strategii wieloenergetycznej, która będzie wspierać dekarbonizację energii w Australii – powiedział Johnathan Stone, dyrektor w bp ventures, który dołączy do rady dyrektorów 5B. – Cieszymy się, że wnosimy ważny wkład w rundę finansowania serii B 5B i nie możemy się doczekać, aby pomóc im przyspieszyć ekspansję poprzez współpracę z różnymi częściami naszej działalności.

Panele słoneczne
Firma 5B zainstalowała szybko wdrażany system Maverick w ponad 100 lokalizacjach

Dział gazu i energii niskoemisyjnej bp oraz spółka joint venture Lightsource bp wraz z 5B zbadają najlepsze możliwości współpracy przy wdrażaniu technologii 5B Maverick w przyszłych projektach. Wszystkie firmy będą nadal pracować nad wykorzystaniem energii słonecznej, aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na niezawodną, ​​dostępną i przystępną cenowo energię elektryczną.

– Obserwowanie przemian bp jest niezwykle zachęcające i nie możemy się doczekać współpracy w celu przyspieszenia tych wysiłków. Współpraca z bp ventures i szerzej pojętymi biznesami bp zapewnia nam bogactwo globalnej wiedzy handlowej i operacyjnej. Stanowi doskonałą okazję do wdrożenia naszej technologii 5B Maverick na wielu światowych rynkach. Wsparcie tak aktywnego i doświadczonego zespołu venture capital jest potężnym potwierdzeniem naszej technologii i zdolności do wspierania bp w procesie przekształcania się w zintegrowaną firmę energetyczną – dodał Chris McGrath, współzałożyciel i dyrektor generalny 5B. 

Źródło: 5B

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę