System operacyjny ctrlX OS bazujący na systemie Linux

System operacyjny ctrlX OS bazujący na systemie Linux Bosch Rexroth

Pakiet automatyzacji ctrlX AUTOMATION firmy Bosch Rexroth oraz jego zasada działania jako „smartfon w świecie automatyki przemysłowej” stanowiła w roku 2020 zmianę paradygmatu na rynku przemysłowym. Wprowadzenie ctrlX World w roku 2021 umożliwiło przejście od otwartej platformy do sieci partnerów przemysłowych. Następnie firma Bosch Rexroth zrobiła kolejny krok naprzód, jeśli chodzi o otwarte rozwiązania. W przeszłości system bazujący na Linuxie, umożliwiający przetwarzanie danych w czasie rzeczywistym funkcjonował jedynie na systemie sterowanie ctrlX CORE. Obecnie jest on dostępny jako odrębne rozwiązanie dla środowisk przemysłowych. System operacyjny ctrlX OS można wykorzystywać na wszystkich poziomach – od zakładu produkcyjnego po chmurę oraz z różnym wyposażeniem.

Automatyzacja coraz bardziej podąża w kierunku rozproszonego oprogramowania i rozwiązań bazujących na danych – od poziomu zakładu produkcyjnego i systemów peryferyjnych do chmury. Coraz bardziej zyskuje również na znaczeniu łączenie informacji. Sieci bazują na jednolitych standardach oprogramowania, zabezpieczeń, narzędzi oraz komunikacji – wyjaśnia Steffen Winkler, wiceprezes ds. sprzedaży w dziale rozwiązań z zakresu automatyzacji i elektryfikacji dla przedsiębiorstw firmy Bosch Rexroth

Dotyczy to również systemu ctrlX AUTOMATION. W pełni otwarty system obejmujący sprzęt i oprogramowanie, a także ctrlX World, oferuje wszystkie elementy niezbędne do tworzenia kompletnych rozwiązań w dziedzinie automatyzacji.

Kolejny poziom swobody w automatyce 

Firma Bosch Rexroth poszła o krok dalej oferując, a także posiadając już na  swoim koncie liczne wdrożenia ctrlX OS – systemu operacyjnego bazującego na systemie Linux, zaprojektowanego do pracy w czasie rzeczywistym w środowiskach przemysłowych. ctrlX OS jest sprzętowo niezależny i umożliwia łatwe łączenie jeszcze większej ilości komponentów systemów automatyki w ramach pakietu ctrlX AUTOMATION, w tym także rozwiązań partnerów ctrlX World. Funkcje oparte na oprogramowaniu można tworzyć, instalować, aktualizować i obsługiwać jeszcze łatwiej i bardziej elastycznie na wszystkich poziomach topologii systemu. Firma Bosch Rexroth spełnia tym samym potrzeby zakładów produkcyjnych korzystających z oprogramowania i umożliwia wprowadzenie nowoczesnych procedur i rozwiązań, takich jak wirtualne testowanie oraz DevOps w automatyce. Niezależność od sprzętu pozwala również korzystać z wirtualnego systemu kontroli oraz platform hiperwizji, w centrum przetwarzania danych, na serwerach peryferyjnych, bądź w chmurze. 

System operacyjny obsługuje technologię aplikacji, funkcje projektowania w oparciu o Internet, bezpieczne zarządzanie użytkownikami oraz wydajną obsługę danych za pomocą ctrlX Data Layer. Wszystkie urządzenia w sieci są wydajnie połączone poprzez system. Dla każdego z nich są również dostępne standaryzowane narzędzia oraz pakiet SDK do projektowania. ctrlX Device Portal pozwala na efektywne zarządzanie urządzeniami z dowolnego miejsca na świecie. Jest to serwis cyfrowy umożliwiający dostarczanie nowych funkcji oprogramowania, zarządzanie i zmianę ustawień urządzeń, a także zdalne serwisowanie.

ctrlX OS to automatyzacja na wszystkich poziomach. Aplikacje IT i OT można łatwo łączyć w ramach standardu Industry 4.0. ctrlX OS zapewnia dostęp do wszystkich aplikacji dostępnych w ctrlX Store oraz w społeczności ctrlX AUTOMATION Community. Użytkownicy mogą również uruchamiać własne oprogramowanie na dowolnym sprzęcie, odpowiednim do danego zastosowania. Wszystko to odbywa się z zachowaniem bezpieczeństwa na najwyższym poziomie: bogatszy pakiet oprogramowania zapewnia wysoki poziom cyberbezpieczeństwa. 

Klienci potwierdzają, że nasz system operacyjny to najnowsze, najbardziej otwarte i najbezpieczniejsze rozwiązanie w dziedzinie automatyzacji. Poszliśmy o krok naprzód, jeśli chodzi o dostępność tego systemu operacyjnego dla innych dostawców komponentów systemów automatyki. W ten sposób po raz kolejny potwierdzamy, jak ważna jest dla nas otwartość – mówi Steffen Winkler.

Źródło: Bosch Rexroth 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę