System magazynowania energii w dnie mórz i oceanów

System magazynowania energii w dnie mórz i oceanów Ocean Grazer

Systemy pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł stają się coraz wydajniejsze i z pewnością będą ważnym elementem energetyki w przyszłości. Aby jednak rola odnawialnych źródeł energii była jeszcze większa, niezbędny jest dalszy rozwój systemów magazynowania energii. Jednym z pomysłów na wydajne przechowywanie energii jest system Ocean Battery.

Zaprojektowany przez holenderski startup Ocean Grazer, system Ocean Battery jest przeznaczony do instalowania na dnie mórz czy oceanów w pobliżu morskich generatorów energii odnawialnej, takich jak turbiny wiatrowe, pływające farmy słoneczne bądź systemy pozyskiwania energii z pływów i fal.

System ten składa się z trzech głównych elementów. W dnie morza zakopany jest betonowy zbiornik, który mieści do 20 milionów litrów wody, przechowywanej pod niskim ciśnieniem. System pomp i turbin łączy ten zbiornik z elastycznym pęcherzem na dnie morza. Nadmiar energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych można wykorzystać do pompowania wody ze zbiornika do pęcherza. Natomiast gdy energia jest potrzebna, pęcherz uwalnia się i napędzany ciśnieniem wody morskiej nad nim tłoczy wodę z powrotem do zbiornika, obracając po drodze turbiny, aby wytworzyć energię elektryczną, która jest dostarczana do sieci.

system magazynowania energii na dnie morza

Twórcy tego rozwiązania przekonują, że system ma wydajność od 70 do 80% i może wykonać nieograniczoną liczbę cykli w okresie eksploatacji przekraczającym 20 lat. Jest też dość skalowalny – każdy betonowy zbiornik ma pojemność 10 MWh, więc dodanie większej ich liczby może zwiększyć całkowitą pojemność systemu. Można również dodać dodatkowe jednostki pomp i turbin, aby zwiększyć moc wyjściową, jeśli szybko potrzeba więcej energii.

Koncepcja tzw. baterii oceanicznej nie jest jednak całkowicie nowym pomysłem. Podobnie działa system Subhydro firmy Schramm, w którym również przepompowywanie wody ze zbiorników umieszczonych na dnie morza pozwala uwolnić dodatkową energię. Także pomysł naukowców z uniwersytetu MIT wykorzystuje podobną koncepcję magazynowania i uwalniania energii.

system magazynowania energii na dnie morza

Źródło: Ocean Grazer, New Atlas

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 10-11-12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę