Superkomputer firmy Atos poprawi możliwości prognozowania pogody

Pixabay

Firma Atos podpisała nowy 4-letni kontrakt z Europejskim Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF). Umowa o wartości prawie 80 milionów euro obejmie dostawę jednego z najpotężniejszych superkomputerów meteorologicznych na świecie – BullSequana XH2000, który wesprze pracowników ośrodka w pracach nad prognozowaniem pogody średniego i dalekiego zasięgu czasowego.

Dzięki nowemu superkomputerowi BullSequana XH2000 moce obliczeniowe ośrodka ECMWF zwiększą się około pięciokrotnie. Umożliwi on znacznie wcześniejsze i rzetelniejsze przewidywanie pojawiania się ekstremalnych zdarzeń pogodowych oraz określanie ich intensywność, co jest niezbędnym elementem odpowiedzi na kryzys klimatyczny i pogodowy, przed którym aktualnie stoimy.

Prognozowanie pogody jest skomplikowane i wymaga ogromnej mocy obliczeniowej o najwyższej wydajności – powiedział dr Florence Rabier, Director General w ECMWF. – To jeden z głównych powodów, dla których wybraliśmy firmę Atos. Wierzymy, że jest w stanie zapewnić i integrować najlepsze dostępne technologie, a dzięki sprawdzonej wiedzy specjalistycznej dostarczyć skuteczne rozwiązania społeczności zajmującej się prognozowaniem pogody w całej Europie. Inwestycja umożliwi opracowanie bardzo precyzyjnych prognoz w niecałą godzinę. Oznacza to, że państwom członkowskim UE będą udostępniane bardziej wartościowe informacje w krótszym czasie. Prognozy pogody staną się dokładniejsze, gdyż będą łączyć ulepszone informacje z lokalnie zebranymi danymi i jednostkowymi prognozami. Ponieważ rządy i społeczeństwa zmagają się z coraz trudniejszymi warunkami pogodowymi i ich skutkami, z dumą będziemy polegać na superkomputerze zaprojektowanym w celu maksymalizacji wydajności energetycznej.

Nowy superkomputer pozwoli ECMWF uruchomić swoją flagową ogólnoświatową funkcjonalność: 15-dniową prognozę przy wysokiej precyzyjności ok. 10 km, co znacznie poprawi zdolności przewidywania niebezpiecznych zdarzeń pogodowych.

Firma Atos z powodzeniem wdrożyła już systemy BullSequana w wielu wiodących europejskich ośrodkach technologicznych, które podejmują prace produkcyjne lub badawcze w zakresie prognozowania pogody, systemów ziemskich i modelowania klimatu, w tym m.in. w Meteo France, Ngerman Climate Computing Centre, hiszpańskim ośrodku AEMet, Royal Netherlands Meteorological Institute i Plymouth Marine Laboratory w Wlk. Brytanii. Atos jest także partnerem ECMWF i innych krajowych centrów pogodowych w europejskich projektach ESCAPE2 i ESIWACE2, w których opracowuje się modele pogodowe nowej generacji mające przybliżyć przyszłości nauk atmosferycznych.

Ośrodek ECMWF (z siedzibą w Reading w UK) jest niezależną organizacją międzyrządową wspieraną przez 34 państwa członkowskie i państwa współpracujące w całej Europie – posiada największe archiwum danych cyfrowych prognoz pogody na świecie. Atos dostarczy i zainstaluje system w centrum danych ECMWF w Bolonii we Włoszech w 2020 r., a usługa ruszy w 2021 r. Atos będzie współpracować lokalnie z E4 Computer Engineering w celu zarządzania, uruchamiania i konserwacji systemu.

Źródło: Atos

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę