Siemens zwiększa portfolio rozwiązań w branży wytwarzania przyrostowego

Siemens

Firma Siemens poinformowała o podpisaniu umowy dotyczącej przejęcia spółki Atlas 3D, która opracowuje oprogramowanie sterujące drukarkami do bezpośredniego, laserowego przetapiania proszku metalowego. Atlas 3D pomaga projektantom w określeniu optymalnego położenia komponentów, tak aby wydruki 3D udawały się już za pierwszym razem.

Oprogramowanie Sunata wykorzystuje analizę odkształceń cieplnych pozwalającą na proste i automatyczne optymalizowanie pozycji komponentu podczas jego wydruku, a także umożliwia określenie niezbędnej liczby konstrukcji wsporczych. Takie podejście oznacza, że odpowiednie symulacje mogą być przeprowadzane przez samych projektantów, a nie przez dodatkowych analityków. Dzięki temu ograniczana jest też potrzeba wykonywania dalszych analiz za pomocą oprogramowania Simcenter, a wytwarzany element spełnia wszystkie wymagania projektowe. Siemens planuje udostepnienie rozwiązania Atlas 3D w ramach swojej internetowej sieci Additive Manufacturing Network.

Witamy firmę Atlas 3D w rodzinie spółek Siemens. Będzie ona najnowszym członkiem naszego zespołu zajmującego się technologiami wytwarzania przyrostowego. Dzięki naszym rozwiązaniom, duże firmy, biura oferujące usługi wydruku 3D, firmy projektowe oraz projektanci CAD mogą wdrażać technologie wydruku przyrostowego na przemysłową skalę - zauważył Zvi Feuer, Starszy wiceprezes ds. Oprogramowania Technologii Wytwórczych, Siemens Digital Industries Software. 

© Rittal

Duża ilość nieudanych podejść do wydruków 3D jest poważnym wyzwaniem, z jakim zmagają się firmy starające się wdrożyć technologię wytwarzania przyrostowego do produkcji wielkoseryjnej. Aby określić optymalne położenie danego komponentu oraz niezbędne struktury wsporcze, często niezbędne jest kilkukrotne powtarzanie całego procesu projektowania i analizowania danego elementu. Podczas swojej pracy, projektanci nie mają zwykle możliwości uwzględnienia takich czynników, jak orientacja komponentu, jego odkształcenia, czy też jednolite odprowadzanie generowanego ciepła. Oznacza to, że ciężar rozwiązania tego rodzaju problemów spoczywa na technologach.

Oferowane przez Atlas 3D oprogramowanie Sunata eliminuje ten problem, dając projektantom automatyczne narzędzie, które pozwala im zbliżyć się do scenariusza, w którym już pierwsza próba wydruku kończy się pozytywnym rezultatem. Sunata to wysokowydajne, wykorzystujące efekt przyspieszenia generowany przez kartę graficzną, oprogramowanie do sterowania procesem wytwarzania przyrostowego, które pozwala na osiągnięcie pożądanych rezultatów nawet sto razy szybciej niż inne, dostępne na rynku rozwiązania. Technika przyspieszania obliczeń dzięki wykorzystaniu karty graficznej polega na połączeniu mocy procesora głównego i graficznego, w celu szybszego przeprowadzania skomplikowanych obliczeń związanych z procesami głębokiego uczenia się, prowadzenia analiz oraz projektowania. Proces przejmowania nowej spółki ma się zakończyć oficjalnie w listopadzie 2019 r. Warunki transakcji nie zostały ujawnione.

Źródło: Siemens

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę