Sieci energetyczne przyczynią się do dekarbonizacji ciepłownictwa i chłodnictwa

Danfoss

Nowy raport opublikowany przez Uniwersytet w duńskim Aalborg pokazuje, w jaki sposób kraje Unii Europejskiej mogą zdekarbonizować sektor ciepłowniczy i chłodniczy do roku 2050 poprzez połączenie lokalnych sieci elektrociepłowniczych z systemami optymalizującymi wykorzystanie energii.

Ciepłownictwo i chłodnictwo odpowiedzialne są za 50% zapotrzebowania na energię w UE. Dlatego też optymalizacja wykorzystania energii w tych sektorach będzie miała ogromne znaczenie w procesie realizacji unijnego celu, czyli osiągnięcia zerowego poziomu emisji do roku 2050. Lokalne sieci energetyczne mogą się znacznie do niego przyczynić. Gdyby kraje członkowskie stworzyły 21,5 tys. nowych sieci ciepłowniczych połączonych z inteligentnymi systemami zarządzania energią, dekarbonizacja ciepłownictwa i chłodnictwa w UE do roku 2050 nie tylko stałaby się rzeczywistością, ale również przeprowadzona byłaby w ekonomiczny sposób.

To tylko jeden z kluczowych wniosków opublikowanych w raporcie Uniwersytetu w Aalborg. Według niego, oszczędność energii będzie znacząca głównie dzięki połączeniu lokalnych sieci elektrociepłowniczych z systemami optymalizującymi wykorzystanie energii. - Wnioski z raportu to bardzo dobra wiadomość dla tych z nas, którzy czynią starania zmierzające w kierunku zapobieżenia negatywnym skutkom zmian klimatycznych - powiedział Lars Tveen – prezes Danfoss Heating. - Dzięki nim zyskaliśmy swoistą mapę drogową wytyczającą działania, jakie należy podjąć w celu dekarbonizacji ciepłownictwa przy pomocy efektywnych lokalnych sieci elektrociepłowniczych. Technologie dostępne już dziś są w stanie nie tylko przeprowadzić proces dekarbonizacji, lecz również dokonać tego w sposób ekonomiczny. Musimy jednak zacząć działać natychmiast. Danfoss jest w stanie wesprzeć ten proces przy użyciu produktów i rozwiązań, które pozwolą na najbardziej efektywną energetycznie optymalizację lokalnych sieci elektrociepłowniczych.

Dla przykładu, sieci elektrociepłownicze wykorzystujące niskie temperatury mogą przyczynić się do oszczędności energii rzędu 120 terawatów rocznie, czyli sumie ilości energii wykorzystywanej dziś przez sieci elektrociepłownicze w Niemczech i Danii. Temperatura wody w tego typu sieciach to jedynie około 50° Celsjusza, podczas gdy tradycyjne sieci podgrzewają wodę do 70-120°. Zmiana ta pozwala na optymalizację systemów oraz wykorzystanie bardziej ekologicznych źródeł energii, takich jak wody geotermalne czy ciepło odlotowe. Oszczędności sięgną miliardów euro rocznie, nawet jeśli weźmiemy pod uwagę koszt wybudowania nowych sieci elektrociepłowniczych. - Zerowa emisja netto w Europie jest zdecydowanie osiągalna i do w sposób efektywny kosztowo - powiedział Brian Vad Mathiesen, profesor in Katedrze Planowania Energetycznego i Systemów Energii Odnawialnej na Uniwersytecie w Aalborg.

Źródło: Danfoss

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę