Schneider Electric ukierunkowany na środowisko

Schneider Electric ukierunkowany na środowisko Schneider Electric

Trwa Schneider Electric Innovation Summit World Tour 2021. Jego celem jest wezwanie do przyspieszenia redukcji emisji dwutlenku węgla, aby osiągnąć założenie zerowej emisji do 2050 r. Firma apeluje o przyspieszenie działań na rzecz zmniejszenia o połowę emisji CO2 jeszcze w tej dekadzie, do czego może przyczynić się wykorzystanie ekologicznej energii elektrycznej i automatyzacji nowej generacji.

Świat może przyspieszyć działania na rzecz klimatu i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla (CO2) o połowę do 2030 r. – twierdzi Schneider Electric, lider w dziedzinie cyfrowej transformacji zarządzania energią i automatyki, zdobywca pierwszego miejsca w rankingu Corporate Knights 2021 w obszarze zrównoważonego rozwoju. Rozpoczynając Innovation Summit World Tour 2021, prezes i dyrektor generalny Schneider Electric Jean-Pascal Tricoire opowiedział się za wskazanymi w raporcie „The 2030 imperative: A race againsttime” ścieżkami prowadzącymi do osiągnięcia zerowej emisji CO2, określając je jako w pełni osiągalne. Raport opracował Schneider Electric Sustainability Research Institute.

Tegoroczny Schneider Electric Innovation Summit World Tour (odbywa się od 12 października do 12 listopada br.) i jest poświęcony globalnym wyzwaniom klimatycznym. Uczestnicy wydarzenia mogą zapoznać się z cyfrowymi innowacjami Schneider Electric oraz dowiedzieć się więcej na temat Elektryczności 4.0 i automatyki nowej generacji.

Dekarbonizacja jest kluczowa

Prezes Jean-Pascal Tricoirew swoim przemówieniu na konferencji Innovation Summit World Tour 2021 wezwał uczestników do podjęcia zdecydowanych działań na rzecz dekarbonizacji. Przedstawił raport Schneider Electric, który może stanowić plan na rzecz utrzymania globalnego ocieplenia w granicach 1,5° Celsjusza. Raport opisuje potrzebę redukcji emisji o 30-50% w porównaniu do obecnego poziomu– i to jeszcze w tej dekadzie. Brak działań praktycznie uniemożliwi ograniczenie wzrostu temperatury do progu 1,5°C określonego przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (ang. Intergovernmental Panel for Climate Change – IPCC).

Modele Schneider Electric Sustainability Research Institute pokazują, w jaki sposób można faktycznie i bez wygórowanych kosztów ograniczyć emisję o 10 Gt CO2/rok do 2030 r. W scenariuszu „The 2030 imperative” stwierdzono, że 30 Gt z obecnych emisji wynoszących 50 Gt CO2/rok związane jest z produkcją i wykorzystaniem energii. Scenariusz pozwala na redukcję tej wielkości o 30% (czyli 10 Gt CO2/rok), co stanowi znaczne przyspieszenie w stosunku do obecnych zobowiązań. Te wynoszą ok. 3 Gt CO2/rok, czyli zaledwie 10% celu redukcji emisji. Pozostaje jednak kwestia emisji około 20 Gt CO2/rok niezwiązanych z energią, których nie uwzględniono w modelowaniu przedstawionym w sprawozdaniu.

Dlatego Schneider Electric apeluje do rządów i przedsiębiorstw o podjęcietrzy-, a nawet pięciokrotnie większego wysiłku. Według specjalistów z Sustainability Research Institute jedyną realną drogą do sukcesu jest, obok zwiększenia elektryfikacji, wdrożenie sprawdzonych technologii cyfrowych, co ma stanowić najszybszy sposób dekarbonizacji budynków, transportu i przemysłu. Prezentowane podejście pozwala zyskać czas na zajęcie się sektorami, w których przeprowadzenie dekarbonizacji będzie trudniejsze. Modelowanie wyraźnie pokazuje bowiem, że alternatywne ścieżki będą stanowić zbyt duże obciążenie dla konsumentów.

Pomimo rosnącego tempa działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i coraz większej liczby firm określających ambitne cele w zakresie przeciwdziałania zmianom klimatycznym, nasze badania pokazują, że musimy mocno przyspieszyć. Wiemy też, że jako Schneider Electric stanowimy wyjątkową część tego rozwiązania. Dlatego, aby wesprzeć organizacje w dążeniu do szybkiej dekarbonizacji i realizacji zobowiązań klimatycznych, przyspieszamy naszą globalną działalność doradczą w zakresie zrównoważonego rozwoju. Pozwoli nam to sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na znaczący postęp w realizacji celów związanych z transformacją energetyczną i działaniami na rzecz klimatu – powiedział Jean-Pascal Tricoire, prezes i dyrektor generalny Schneider Electric.

Jak dodał, organizacje potrzebują dziś zaufanego partnera, który łączy planowanie strategiczne i wyznaczanie celów z udokumentowanym doświadczeniem we wdrażaniu rozwiązań, aby szybciej osiągać wymierne rezultaty w zakresie zrównoważonego rozwoju. Jako że sami z powodzeniem pokonaliśmy wiele wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem, a tym samym opracowaliśmy wiodące na świecie rozwiązania cyfrowe i elektryczne wykorzystywane w naszych własnych obiektach, jesteśmy dobrze przygotowani, aby wesprzeć inne organizacje w tym procesie.

Strategie i rozwiązania

W oparciu o pozycję lidera w dziedzinie zrównoważonego rozwoju oraz ambitne założenia „Schneider Sustainability Index” na lata 2021-2025 firma Schneider Electric przyspiesza rozwój globalnej działalności konsultingowej w zakresie zrównoważonego rozwoju i kontynuuje historię sukcesów w dziedzinie usług energetycznych i zrównoważonego rozwoju. Schneider Electric to światowy lider w obszarze efektywności energetycznej, zarządzania energią, raportowania emisji dwutlenku węgla, oceny ryzyka klimatycznego i dekarbonizacji łańcucha dostaw. Firma dostarcza oprogramowanie i usługi konsultingowe dla ponad 30% organizacji z listy Fortune 500. Wśród klientów Schneider Electricznajdują się m.in.: Johnson & Johnson, Walmart, Faurecia, Kellogg, Takeda, GrupaVelux, Unilever i T-Mobile.

Za decyzją o rozszerzeniu działań stoi rosnący popyt na ambitne i aktywne usługi doradcze firmy Schneider Electric, które obejmują: doradztwo w zakresie działań na rzecz klimatu oraz powiązane usługi dekarbonizacji łańcucha dostaw i oceny ryzyka klimatycznego, usługi komunikacyjne, w tym raportowanie i oceny ESG oraz oświadczenia dotyczące reputacji i zrównoważonego rozwoju, usługi w zakresie wdrażania gospodarki w obiegu zamkniętym, moduły dla obszaru związanego z ESG (środowisko, społeczna odpowiedzialność i ład korporacyjny) dla wielokrotnie nagradzanej platformy EcoStruxure Resource Advisor do śledzenia społecznych i zarządczych wskaźników.

Źródło: Schneider Electric

 

 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę