Schneider Electric projektuje najnowsze szafy teleinformatyczne

pixabay-mohamed_hassan

Serwerownie to serce centrum danych. W 2017 r. dostarczono ok. 7,1 miliona rozwiązań serwerowych typu rack. Prognozy przewidują, że w 2022 r. liczba szaf tego typu wzrośnie nawet do 10,55 miliona. Jak będzie wzrastać ich popularność? Jakie są nowe rozwiązania? 

Szafy rack można stosować do wielu potrzeb: serwerowe przeznaczone są do montażu serwerów, switchy, routerów, natomiast sieciowe są dedykowane osprzętowi sieciowemu, czyli okablowaniu i patch panelom. Jednak niezależnie od przeznaczenia, każda szafa teleinformatyczna wymaga rozprowadzania energii wewnątrz niej. Jak dobrze zaplanować dystrybucję energii w szafach i dostosować je do oczekiwań klientów?

Zasilanie wewnątrz szafy

Energię elektryczną do serwerowni dostarcza zewnętrzny dostawca. Następnie prąd musi zostać rozprowadzony wewnątrz szafy teleinformatycznej. Na tym etapie potrzebny jest Rack PDU (power distribution unit) – rodzaj rozgałęziacza lub rozdzielnicy, który pozwala na dystrybucję energii do odbiorników zainstalowanych w szafach.  – Obecnie na rynku jest dostępnych kilka rodzajów listew zasilających do szaf teleinformatycznych, które różnią się od siebie m.in. stopniem zaawansowania. Część z nich ma możliwość monitorowania i opomiarowania takich paramentów jak pobór mocy czy napięcie. Bardziej zaawansowane mogą być włączane i wyłączane zdalnie. Dobór odpowiedniego rack PDU zależy od potrzeb i wielkości serwerowni – mówi Cezary Gutowski, kierownik wsparcia sprzedaży systemów zasilania gwarantowanego i szaf teleinformatycznych w Schneider Electric.

Aby wybrać odpowiedni rack PDU należy przede wszystkim zdecydować jak bardzo zaawansowane urządzenie jest potrzebne w serwerowni – dostarczające wyłącznie zasilanie, z opomiarowaniem, czy może z możliwością zdalnego włączania i wyłączania. Kolejne elementy, które trzeba rozważyć to m.in. sposób montażu (pionowy czy poziomy), rodzaj wejścia (od przodu czy od tyłu), a także rodzaj zasilania (jednofazowe lub trójfazowe).

Skrojone do potrzeb

Pomimo szerokiej oferty rack PDU, klienci poszukują zindywidualizowanych rozwiązań, które jak najlepiej odpowiedzą na ich potrzeby. - Klienci coraz częściej oczekują, że znajdą na rynku rozwiązanie odpowiadające ich konkretnym wymaganiom, dlatego wprowadziliśmy gamę Custom Rack PDU oraz towarzyszący im konfigurator, który zwiększa liczbę opcji wyboru listew PDU. Dzięki temu odbiorcy mogą dostosowywać parametry i funkcje do swoich potrzeb: m.in. mogą zmienić liczbę gniazd wyjściowych, dodać brakujące gniazda, a nawet wybrać kolor gniazd oraz kabli – mówi Cezary Gutowski.

Polski rynek data center jest największym w regionie Europy Środkowo- Wschodniej, w ciągu ostatniego roku o 5% wzrosła dostępność powierzchni kolokacyjnych w centrach danych. Grupę szczególnie zainteresowaną tworzeniem rack PDU pod własne wymagania stanowią właśnie właściciele serwerowni kolokacyjnych, którzy wynajmują przestrzeń serwerowni dla innych firm. Jak pokazują badania, ten rynek jest w fazie wzrostowej, a konkurencyjność można zapewnić wprowadzając ofertę rack PDU dostosowaną do potrzeb najemców.

Źródło: Schneider Electric  

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę