Standardy Profinet i EtherNet/IP najpopularniejsze

Rynek sieci przemysłowych wzrasta mimo pandemii Pixabay

Każdego roku firma HMS Networks przeprowadza badanie rynku sieci przemysłowych w celu analizy dystrybucji nowo podłączonych węzłów w instalacjach automatyki przemysłowej. Najnowsze badanie prognozuje, że pomimo pandemii koronawirusa rynek sieci przemysłowych w 2021 r. wzrośnie nawet o 6 punktów procentowych.

Ethernet przemysłowy nadal wykazuje najwyższy wzrost i obecnie stanowi 65% nowo zainstalowanych węzłów, podczas gdy magistrale fieldbus osiągają 28%. Udziały rynkowe sieci bezprzewodowych nadal rosną i osiągają obecnie 7%. Standard Profinet wyprzedza EtherNet / IP na szczycie rankingu sieci, osiągając 18% udziału w rynku w porównaniu z 17% w poprzednim badaniu.

Ethernet przemysłowy zyskuje na popularności

Ethernet przemysłowy nadal zyskuje udziały rynkowe, stanowiąc obecnie 65% światowego rynku nowo zainstalowanych węzłów w instalacjach automatyzacji fabryk (w porównaniu do 64% w zeszłym roku). Standardy EtherNet / IP i Profinet konkurują o pierwsze miejsce, ale w tym roku to Profinet wyprzedza EtherNet / IP na szczycie rankingu sieci, osiągając 18% udziałów w rynku – w porównaniu do 17% uzyskanych poprzednio. EtherCAT nadal dobrze się sprawdza na całym świecie i obecnie dorównuje wiodącej sieci fieldbus Profibus z 8% udziałem w rynku. Protokół Modbus TCP zajmuje kolejne miejsce z udziałem 5% w rynku i wraz z Modbus RTU dla magistrali fieldbus obie te technologie stanowią obecnie 10% rynku, co potwierdza ich stałe znaczenie w instalacjach fabrycznych na całym świecie.

Sieci przemysłowe – udziały 2021

Spadek sieci fieldbus został niemal zatrzymany

Trwający spadek udziału rynkowego magistral polowych (fieldbus), o którym informowała firma HMS w ostatnich latach, został prawie zatrzymany, ponieważ w 2021 r. pogłębił się tylko nieznacznie ze względu ma silniejszą tendencję zakładów przemysłowych do pozostawania przy już istniejących technologiach w niepewnych czasach (na przykład podczas pandemii). Magistrale polowe stanowią obecnie 28% całkowitej liczby nowo zainstalowanych węzłów (30% w zeszłym roku). Standard Profibus jest nadal zdecydowanym liderem sieci fieldbus z wynikiem 8%, a za nim plasują się Modbus-RTU z udziałem 5% i CC-Link z udziałem na poziomie 4%.

Technologia bezprzewodowa z ugruntowaną pozycją na rynku

Łączność bezprzewodowa nadal szybko rośnie. Sieci wi-fi mają obecnie 7% udziału w rynku, ale użytkownicy wciąż oczekują pełnego wpływu technologii 5G w fabrykach. Dzięki globalnym działaniom w zakresie bezprzewodowych technologii komórkowych, będących czynnikami umożliwiającymi inteligentną produkcję następnego poziomu, firma HMS spodziewa się wzrostu zapotrzebowania rynkowego na urządzenia i na maszyny połączone bezprzewodowo, które stanowią podstawę dla mniej okablowanych i elastycznych architektur automatyki przemysłowej przyszłej generacji.

Inteligentna i zrównoważona produkcja przemysłowa potrzebuje wydajnych sieci

Przemysłowa łączność sieciowa pomiędzy urządzeniami i maszynami ma kluczowe znaczenie dla uzyskania inteligentnej i zrównoważonej produkcji, stanowiąc główny czynnik napędzający wzrost, który obserwujemy na rynku sieci przemysłowych –mówi Anders Hansson, dyrektor ds. marketingu w HMS Networks.Fabryki nieustannie pracują nad optymalizacją produktywności, zrównoważonego rozwoju, jakości, elastyczności i bezpieczeństwa. Solidna sieć przemysłowa jest kluczem do osiągnięcia tych celów.

Standardy EtherNet / IP i Profinet to wiodące rozwiązania w Europie i na Bliskim Wschodzie, a protokoły Profibus i EtherCAT zajmują drugie miejsce. Inne popularne typy sieci to Modbus (RTU / TCP) i Ethernet Powerlink. Rynek amerykański jest zdominowany przez EtherNet / IP, a EtherCAT zyskuje pewną popularność. Profinet i EtherNet / IP prowadzą na rozdrobnionym rynku azjatyckim, a za nimi plasują się silni konkurenci: CC-Link / CC-Link IE Field, Profibus, EtherCAT i Modbus (RTU / TCP).

Źródło: HMS Networks

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę