elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Standardy Profinet i EtherNet/IP najpopularniejsze

Pixabay
Reklama
Reklama

Każdego roku firma HMS Networks przeprowadza badanie rynku sieci przemysłowych w celu analizy dystrybucji nowo podłączonych węzłów w instalacjach automatyki przemysłowej. Najnowsze badanie prognozuje, że pomimo pandemii koronawirusa rynek sieci przemysłowych w 2021 r. wzrośnie nawet o 6 punktów procentowych.

Ethernet przemysłowy nadal wykazuje najwyższy wzrost i obecnie stanowi 65% nowo zainstalowanych węzłów, podczas gdy magistrale fieldbus osiągają 28%. Udziały rynkowe sieci bezprzewodowych nadal rosną i osiągają obecnie 7%. Standard Profinet wyprzedza EtherNet / IP na szczycie rankingu sieci, osiągając 18% udziału w rynku w porównaniu z 17% w poprzednim badaniu.

Ethernet przemysłowy zyskuje na popularności

Ethernet przemysłowy nadal zyskuje udziały rynkowe, stanowiąc obecnie 65% światowego rynku nowo zainstalowanych węzłów w instalacjach automatyzacji fabryk (w porównaniu do 64% w zeszłym roku). Standardy EtherNet / IP i Profinet konkurują o pierwsze miejsce, ale w tym roku to Profinet wyprzedza EtherNet / IP na szczycie rankingu sieci, osiągając 18% udziałów w rynku – w porównaniu do 17% uzyskanych poprzednio. EtherCAT nadal dobrze się sprawdza na całym świecie i obecnie dorównuje wiodącej sieci fieldbus Profibus z 8% udziałem w rynku. Protokół Modbus TCP zajmuje kolejne miejsce z udziałem 5% w rynku i wraz z Modbus RTU dla magistrali fieldbus obie te technologie stanowią obecnie 10% rynku, co potwierdza ich stałe znaczenie w instalacjach fabrycznych na całym świecie.

Sieci przemysłowe – udziały 2021

Spadek sieci fieldbus został niemal zatrzymany

Trwający spadek udziału rynkowego magistral polowych (fieldbus), o którym informowała firma HMS w ostatnich latach, został prawie zatrzymany, ponieważ w 2021 r. pogłębił się tylko nieznacznie ze względu ma silniejszą tendencję zakładów przemysłowych do pozostawania przy już istniejących technologiach w niepewnych czasach (na przykład podczas pandemii). Magistrale polowe stanowią obecnie 28% całkowitej liczby nowo zainstalowanych węzłów (30% w zeszłym roku). Standard Profibus jest nadal zdecydowanym liderem sieci fieldbus z wynikiem 8%, a za nim plasują się Modbus-RTU z udziałem 5% i CC-Link z udziałem na poziomie 4%.

Technologia bezprzewodowa z ugruntowaną pozycją na rynku

Łączność bezprzewodowa nadal szybko rośnie. Sieci wi-fi mają obecnie 7% udziału w rynku, ale użytkownicy wciąż oczekują pełnego wpływu technologii 5G w fabrykach. Dzięki globalnym działaniom w zakresie bezprzewodowych technologii komórkowych, będących czynnikami umożliwiającymi inteligentną produkcję następnego poziomu, firma HMS spodziewa się wzrostu zapotrzebowania rynkowego na urządzenia i na maszyny połączone bezprzewodowo, które stanowią podstawę dla mniej okablowanych i elastycznych architektur automatyki przemysłowej przyszłej generacji.

Inteligentna i zrównoważona produkcja przemysłowa potrzebuje wydajnych sieci

Przemysłowa łączność sieciowa pomiędzy urządzeniami i maszynami ma kluczowe znaczenie dla uzyskania inteligentnej i zrównoważonej produkcji, stanowiąc główny czynnik napędzający wzrost, który obserwujemy na rynku sieci przemysłowych –mówi Anders Hansson, dyrektor ds. marketingu w HMS Networks.Fabryki nieustannie pracują nad optymalizacją produktywności, zrównoważonego rozwoju, jakości, elastyczności i bezpieczeństwa. Solidna sieć przemysłowa jest kluczem do osiągnięcia tych celów.

Reklama

Standardy EtherNet / IP i Profinet to wiodące rozwiązania w Europie i na Bliskim Wschodzie, a protokoły Profibus i EtherCAT zajmują drugie miejsce. Inne popularne typy sieci to Modbus (RTU / TCP) i Ethernet Powerlink. Rynek amerykański jest zdominowany przez EtherNet / IP, a EtherCAT zyskuje pewną popularność. Profinet i EtherNet / IP prowadzą na rozdrobnionym rynku azjatyckim, a za nimi plasują się silni konkurenci: CC-Link / CC-Link IE Field, Profibus, EtherCAT i Modbus (RTU / TCP).

Źródło: HMS Networks

Reklama
Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama