Rozwiązanie chłodzone cieczą dla akceleratora sztucznej inteligencji

Rozwiązanie chłodzone cieczą dla akceleratora AI Vertiv

Akceleratory sztucznej inteligencji nowej generacji firmy Intel będą instalowane w centrach danych ze stworzoną przez Vertiv infrastrukturą chłodzenia cieczą, aby pomóc przedsiębiorstwom przyspieszyć wdrażanie mechanizmów sztucznej inteligencji, a jednocześnie osiągać cele w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Vertiv przedstawił szczegóły dotyczące współpracy z firmą Intel. W jej ramach Vertiv będzie dostarczał rozwiązania chłodzenia cieczą do infrastruktury obsługującej rewolucyjny nowy akcelerator sztucznej inteligencji Intel Gaudi3, którego premiera zaplanowana jest na 2024 rok. Aplikacje korzystające z mechanizmów sztucznej inteligencji oraz wysokowydajne komputery emitują coraz większe ilości ciepła, co skłania przedsiębiorstwa do sięgania po rozwiązania chłodzenia cieczą, aby uzyskać bardziej wydajne i przyjazne dla środowiska opcje zarządzania warunkami klimatycznymi.  

Akcelerator sztucznej inteligencji Intel Gaudi3 będzie instalowany zarówno w serwerach chłodzonych cieczą, jak i powietrzem, wspieranych przez stworzoną przez Vertiv infrastrukturę chłodzenia dwufazowego z pompą. Rozwiązanie to zostało przetestowane z akceleratorami do mocy obciążenia cieplnego wynoszącej 160 kW, przy użyciu wody o temperaturze od 17°C do 45°C. Rozwiązanie chłodzone powietrzem zostało przetestowane z akceleratorami o mocy do 40 kW, co oznacza, że można je wdrażać w centrach danych z ciepłym powietrzem otoczenia, o maksymalnej temperaturze do 35°C. 

To średniociśnieniowe rozwiązanie chłodzenia bezpośredniego, korzystające z czynnika chłodniczego, pomoże klientom wdrożyć mechanizmy ponownego wykorzystania ciepła, chłodzenia ciepłej wody, chłodzenia wolnym powietrzem, a także zwiększyć współczynniki efektywności zużycia energii (PUE) i efektywności zużycia wody (WUE) oraz zmniejszyć całkowity koszt użytkowania infrastruktury (TCO).

Akcelerator sztucznej inteligencji Intel Gaudi3 stanowi idealne rozwiązanie umożliwiające współpracę firm Vertiv i Intel – powiedział John Niemann, starszy wiceprezes, odpowiedzialny w Vertiv za linię biznesową produktów do zarządzania warunkami klimatycznymi. – Nadal rozszerzamy szerokie portfolio rozwiązań chłodzenia cieczą, dzięki czemu jesteśmy w stanie wspierać liderów sztucznej inteligencji nowej generacji, takich jak Intel. Vertiv pomaga klientom szybko i niezawodnie przyspieszyć wdrażanie mechanizmów sztucznej inteligencji, jednocześnie wspierając ich w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju.

Obliczenia związane ze sztuczną inteligencją przyczyniają się do zwrócenia uwagi na takie aspekty jak wydajność energetyczna, koszty i efektywność, które stanowią główne obawy współczesnych przedsiębiorstw – powiedział dr Devdatta Kulkarni, główny inżynier firmy Intel oraz inżynier prowadzący w zakresie warunków klimatycznych w projekcie realizowanym we współpracy z Vertiv. – Aby obsłużyć zwiększającą się moc cieplną oraz strumień ciepła generowanego przez akceleratory nowej generacji, Intel nawiązał współpracę z Vertiv i innymi partnerami ekosystemowymi, co umożliwiło stworzenie innowacyjnego rozwiązania chłodzącego, które będzie miało kluczowe znaczenie dla pomocy klientom w osiągnięciu krytycznych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Źródło: Vertiv

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę