Rozdzielnice dla fotowoltaiki

Doktorvolt

Zanieczyszczenie powietrza spowodowane nadmierną emisją CO2 oraz jego wpływ na klimat, to jeden z najważniejszych tematów podejmowanych nie tylko przez aktywistów, działaczy społecznych i dziennikarzy, ale również najwyższej rangi polityków. Przyszłość naszego świata zależy wyłącznie od dostosowania norm emisji spalin do zmian klimatycznych w skali całego globu. Polska znajduje się w czołówce europejskich państw emitujących zanieczyszczenia spalinowe.

Fakt ten jest zdeterminowany rozbudowanym przemysłem wydobywczym. Sektor górniczy jest istotną częścią krajowej gospodarki, ponadto stanowi regionalną tradycję. Nic dziwnego, że przemysł energetyczny jest z nim ściśle powiązany. Elektrownie zasilane węglem kamiennym stanowią około 60% udziałów w całości produkowanej energii. Odnawialne źródła nie przekraczają 5% tej sumy. Przyszłość jednak rysuje perspektywy zmian w tym sektorze. 

W dniach 3-14 grudnia w Katowicach odbył się szczyt klimatyczny ONZ. Wydarzenie skupiało się na obradach dotyczących zmian klimatu oraz ich wpływu na środowisko na świecie co może być determinantą reform w polskim sektorze energetycznym. Pierwszą, dosyć niekorzystną zmianą, z perspektywy konsumentów, będą podwyżki cen energii elektrycznej. Analizując tę sytuację warto sobie zadać pytanie – jaka będzie reakcja rynku na opisane zjawiska?

Ekologiczne rozwiązania rosną dzisiaj do rangi trendu, w szczególności gdy mówimy o rynkach zachodnich. Specyfika polskiej branży energetycznej niestety mocno ogranicza rozwój takich rozwiązań. Istnieje jednak opcja, na którą mogą sobie pozwolić nawet prywatni użytkownicy i mikroprzedsiębiorcy – mowa o energii solarnej pozyskiwanej z instalacji fotowoltaicznych. Rozwiązanie to, oprócz pozytywnego wpływu na środowisko, generuje też duże oszczędności swoim użytkownikom.

Według szacowań ekspertów mogą one wynosić do 60% wydatków na energię elektryczną w skali jednego gospodarstwa domowego. Korzyści nie kończą się na tym – wielu prywatnych interesariuszy może się ubiegać o dofinansowanie przy zakładaniu instalacji fotowoltaicznych. Dostawcy często oferują też pakiety, które oprócz montażu konstrukcji pozwalają konsumentom odsprzedać nadmiar wyprodukowanej energii. Skala korzyści zależna jest od wielkości zamontowanego systemu, powierzchni gospodarstwa domowego oraz jego zapotrzebowania na prąd, jednak w większości przypadków jest to inwestycja mocno opłacalna. 

Analizując te zjawiska specjaliści firmy Doktorvolt, opracowali modele rozdzielnic budowlanych dostosowanych specjalnie do tego rodzaju systemów. Instalacje fotowoltaiczne cechują się dużą wrażliwością na przeciążenia i zwarcia, w związku z czym potrzebują profesjonalnych zabezpieczeń. Firma posiada wieloletnie doświadczenie w produkcji rozdzielnic budowlanych. Produkty przyjęły się z dużym entuzjazmem wśród klientów na rynku niemieckim i w Europie Zachodniej. Podobna sytuacja ma miejsce w Polsce, gdzie Doktorvolt zaczyna być rozpoznawalną marką Aby wyjść naprzeciw potrzebom polskich klientów, w gronie dotychczas sprzedawanych rozdzielnic, pojawią się specjalne modele dedykowane do instalacji fotowoltaicznych.

Rozdzielnice produkowane będą w wariantach dostosowanych do pracy zarówno z prądem zmiennym (AC), jak i stałym (DC). Produkty są dedykowane do instalacji o napięciu sięgającym do 600V. Ważny komponent, który wchodzi w skład rozdzielnic to obudowy włoskiej firmy Marlanvil. Cechują się hermetycznością (stopień ochrony IP65), wytrzymałością do 1000V oraz brakiem szkodliwych halogenów. Występują w wersjach 4-, 8- i 12-modułowych.

Modele rozdzielnic dostosowane do pracy z prądem stałym wyposażone są w jedno- i trójfazowe ochronniki przepięć. Produkty dedykowane do prądu zmiennego oprócz ograniczników posiadają też wyłączniki różnicowoprądowe 300 mA z wytrzymałością do 10 kA firmy SEZ Krompachy oraz wyłączniki nadprądowe typu B, idealne do zastosowania w gospodarstwach domowych. Dodatkowym atutem rozdzielnic do instalacji DC jest okablowanie firmy LAPP Kabel – przewody solarne Ölflex Solar. Ponadto wszystkie modele wyposażone są w złącza fotowoltaiczne pochodzące od tego samego producenta.

Zmiany na rynku, jakie zajdą w najbliższym czasie będą w mocny sposób wpływać na preferencje konsumentów. Rozwój i wzrost popularności systemów fotowoltaicznych wywoła konieczność wprowadzenia dużej różnorodności zabezpieczeń tych instalacji. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie ekologiczne rozwiązania zdominują rynek energetyczny w Polsce, przyczyniając się do dbałości o środowisko naturalne i zapewniając lepsze życie przyszłym pokoleniom.

Źródło: Doktorvolt

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę