Roboty ze sztuczną inteligencją będą budować inne roboty

ABB

Przyszłość dzieje się na naszych oczach. W Szanghaju firma ABB zamierza wybudować jedną z najnowocześniejszych fabryk na świecie, w której to roboty wykorzystujące najnowocześniejsze rozwiązania i bazujące na technologii AI (sztucznej inteligencji), będą wytwarzać inne roboty.

Wybór Chin na miejsce budowy tej najnowocześniej fabryki ABB nie jest przypadkowy. Przede wszystkim to właśnie w Państwie Środka sprzedaje się dziś najwięcej robotów przemysłowych - w minionym roku co trzeci robot (ok. 138 tys.) został sprzedany do Chin. Nowy zakład produkcyjny w Kangqiao powstanie w pobliżu istniejącego kampusu robotyki ABB, w którym zatrudnionych jest ok. 5000 pracowników. Ponadto w 20 innych lokalizacjach w Chinach ABB zatrudnia ponad 2000 inżynierów, technologów i kierowników projektów. Od 1992 r. ABB zainwestowało w Chinach ponad 2,4 miliarda USD i zatrudnia łącznie 18 000 osób.

Nowa fabryka ABB będzie najbardziej zaawansowaną, zautomatyzowaną i elastyczną fabrykę robotów na świecie i będzie opierać się o nowoczesne rozwiązania technologiczne, w tym technologię sztucznej inteligencji, uczenie maszynowe czy też chmury obliczeniowe.

Z kolei dzięki usłudze ABB Ability możliwe będzie pozyskiwanie i analizowanie dużych zbiorów danych, które pozwolą na wczesną identyfikację potencjalnych usterek. Oprócz uniknięcia kosztownych przestojów, ABB Ability oferuje zaawansowane cyfrowe rozwiązania, które mogą poprawić wydajność, niezawodność i zużycie energii, a także zapewnią dostęp do najlepszych na świecie platform, takich jak chmura biznesowa Microsoft Azure, która jest pierwszą międzynarodową chmurą publiczną usługa działa w Chinach.

Fabryka ABB będzie miała innowacyjny, elastyczny plan piętra, który będzie opierał się o połączone wyspy, a nie o stałe linie montażowych. W zakładzie zastosowane zostaną również rozwiązania automatyzacji logistyki ABB, w tym automatyczne kierowane pojazdy, które mogą samodzielnie podążać za robotami podczas kolejnych etapów produkcji, dostarczając im części ze zlokalizowanych stacji. Pozwoli to na dostosowanie produkcji i jej skalowalność do zmian na chińskim rynku robotów bez dodatkowej rozbudowy mocy.

Aby ułatwić przejście na masową personalizację produkcji i zapewnić najwyższy poziom produktywności i elastyczności, nowa fabryka w Szanghaju szeroko wykorzysta oprogramowanie ABB SafeMove2, które pozwala ludziom i robotom bezpiecznie pracować w bliskiej odległości. Ponadto roboty YuMi firmy ABB umożliwią ścisłą współpracę przy wielu zadaniach związanych z montażem małych części potrzebnych do wyprodukowania robota ABB.

Zgodnie z założeniami nowa fabryka ABB ma rozpocząć działalność już w 2020 r.

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę