Roboty zdalnie sterowane

ABB

Jakub Stec, starszy specjalista do spraw sprzedaży ABB

Jednym z wyraźnie widocznych trendów są zrobotyzowane systemy współpracujące. Trend ten dotyczy nie tylko tzw. cobotów - małych robotów współpracujących, ale również klasycznych ramion mechanicznych. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych systemów bezpieczeństwa, które pozwalają na budowę aplikacji bez osłon mechanicznych lub w przybliżeniu tych osłon bliżej do robota, możliwa jest większa elastyczność i wydajność przy niższych kosztach wdrożenia.

Reklama

Kolejnym ważnym aspektem jest integracja robotów w środowisko przemysłu 4.0. Każdy robot ABB jest standardowo wyposażony w opcję ABB Ability Connected Services, która pozwala między innymi na jego zdalny monitoring i diagnostykę pracy przez użytkownika. Usługa ta, umożliwia analizę danych wszystkich podłączonych robotów na świecie, co oznacza dla użytkownika wiedzę o tym, w jaki sposób podobne roboty na świecie pracują, czyli w praktyce podpowiada, jak prowadzić prace konserwacyjne, jak zużywają się części w robocie, itd. Dzięki tego typu danym oraz zdalnemu monitorowaniu stanu robota, możliwe jest podejście prewencyjne i predykcyjne. Wszelkie przestoje mogą zostać zaplanowane z wyprzedzeniem, co minimalizuje straty i tym samym przyczynia się do optymalizacji produkcji.

Praktycznie we wszystkich rozwiniętych gospodarkach brakuje obecnie pracowników. Najtrudniej znaleźć ludzi do zadań monotonnych, ciężkich lub mających miejsce w środowisku szkodliwym. Przykładem tego typu może być np. proces paletyzacji worków o wadze 25kg i więcej. Zastosowanie robotów przemysłowych, pozwoliło na przeniesienie pracowników do prac które są lżejsze, a jednocześnie często ciekawsze i bardziej rozwijające. Wraz z rozwojem robotyki, będziemy obserwować coraz szerszy udział robotów na liniach montażu np. drobnych elementów.

Reklama

Sztandarowym przykładem jest tutaj współpracujący robot ABB YuMi, którego zadaniem  jest wspomaganie pracowników poprzez odciążenie ich z zadań powtarzalnych, a jednocześnie trudnych np. precyzyjny montaż małych elementów. 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę