Roboty dezynfekujące pomagają zwalczać koronawirusa

Przeprowadzanie odpowiedniej dezynfekcji to podstawa skutecznej walki z wirusem Covid-19. W przypadku dużego ryzyka zakażeniem, a także na dużych powierzchniach z pomocą przychodzą roboty dezynfekujące. Od wybuchu pandemii SARS-CoV-2 popyt na tego typu roboty gwałtownie wzrasta.

Według Międzynarodowej Federacji Robotyki (IFR) popyt na robota dezynfekującego UVD duńskiej firmy Blue Ocean Robotics znacznie wzrósł od wybuchu globalnej pandemii. Chińskie szpitale zamówiły ponad 2000 robotów UVD, a obecnie pracują one już w ponad 40 krajach – w Azji, Europie i Ameryce Północnej.

Duński robot porusza się autonomicznie po pokojach z pacjentami oraz na salach operacyjnych, gdzie napromieniowuje wszystkie krytyczne powierzchnie (m.in. łóżka, umywalki, wszelkiego rodzaju uchwyty i klamki) optymalną ilością światła UV-C, które zabija wirusy i bakterie. W ciągu 10-minutowego naświetlania powierzchni ginie ok. 99,99% wszystkich znajdujących się na niej mikroorganizmów.

Robot UVD jest przyjazny dla użytkownika, a przy tym bezpieczny i niezawodny, oszczędza koszty i eliminuje błędy ludzkie. Po zaprogramowaniu trasy czyszczenia za pośrednictwem aplikacji, robot porusza się autonomicznie z pokoju do pokoju, może samodzielnie uruchomić windę i otworzyć drzwi. W minimalny sposób wpływa w ten sposób na pracę personelu szpitala. Ze względów bezpieczeństwa roboty działają niezależnie i automatycznie wyłączają światło UV-C, gdy tylko ktoś wejdzie do pomieszczenia.

 

Przed zawarciem umowy z UVD Robots sprawdziliśmy rynek pod kątem najlepszych technologii do walki z koronawirusem. Odkryliśmy, że robot UVD jest lepszy w porównaniu do innych technologii. Ponad 2000 szpitali ma teraz możliwość zapewnienia skutecznej dezynfekcji, chroniąc zarówno swoich pacjentów, jak i personel – mówi Su Yan, dyrektor generalny Sunay Healthcare Supply, dostawcy sprzętu medycznego na rynek chiński.

Robot UVD może być wykorzystywany nie tylko w obiektach szpitalnych. Technologia ta powinna się również sprawdzić w biurach, centrach handlowych, szkołach, lotniskach i zakładach produkcyjnych.

Również inżynierowie z chińskiego laboratorium stworzonego przez Siemensa i firmę Aucma w ekspresowym czasie (prototyp powstał w zaledwie tydzień) zaprojektowali inteligentnego robota dezynfekującego, którego głównym zadaniem będzie sterylizacja obszarów wysokiego ryzyka zakażenia.

Zasilany baterią litową robot z dwoma dyszami do opryskiwania może dezynfekować od 20 000 do 36 000 m2 w ciągu 1 godziny. Obrotowa kamera zamontowana na jego szczycie przesyła filmy i informacje w czasie rzeczywistym do operatora, który zdalnie steruje maszyną. Aby umożliwić robotom łatwe poruszanie się na różnych nawierzchniach, zespół zastosował podwozie gąsienicowe zamiast kół, co znacząco poprawia zdolność do pokonywania przeszkód i wjazdu na wzniesienia.

Roboty medyczne stanowią coraz większy udział w rynku robotów usługowych. Jak wynika ze statystyk opublikowanych przez IFR w raporcie World Robotics sprzedaż tego typu robotów wzrosła w 2018 r. o 50% do 5100 sztuk. W tym roku wynik ten z całą pewnością zostanie jeszcze bardziej poprawiony.

Autonomiczne roboty (np. Photoneo Phollower) służą także w strefach kwarantanny do bezpiecznego rozwożenia posiłków, lekarstw i innych materiałów szpitalnych.

Źródło: IFR, Siemens

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę