Rittal Application Center — nowy rozdział w historii przemysłu

Rittal Application Center: nowy rozdział w historii Rittal

Planowanie i wykonanie związanych z różnego rodzaju technologiami projektów wymaga ogromnego nakładu czasu i pracy. Jak wynika z przeprowadzonych przez firmy Eplan i Rittal badań, na wyprodukowanie samej szafy sterowniczej przy wykorzystaniu tradycyjnej metody obróbki ręcznej, konieczne jest przeznaczenie około 58 godzin. A co jeśli wszystkie elementy wspomnianego procesu można przeprowadzić nie tylko szybciej, ale też efektywniej i z zapewnieniem szeroko rozumianych oszczędności? Z taką nieograniczoną jedynie do tego konkretnego przykładu propozycją, przychodzi do swoich Klientów w Polsce firma Rittal i jej Rittal Application Center.

Rittal Application Center, czyli wspólna droga do rozwoju

Celem marki Rittal jest nieustanne wspieranie jej klientów w drodze do osiągania oczekiwanych rezultatów i ukazywanie im nowych ścieżek szybkiego rozwoju. Założenia te mogą zostać zrealizowane już dziś, właśnie w Rittal Application Center (RAC), które jest wspólnym projektem firm Rittal i Eplan. Drogę do niego rozpoczęło Rittal Innovation Center (RIC), gdzie zarówno nowym, jak i obecnym już partnerom, prezentowane są najnowsze rozwiązania obu producentów.

Uzupełniające się w projekcie RIC działania Rittal i Eplan posłużyły jako inspiracja do utworzenia jedynej w swoim rodzaju przestrzeni. Przestrzeni, w której klienci, korzystając z integracji narracji RIC ze środowiskiem warsztatowym, biorą czynny udział w opracowywaniu i wdrażaniu zwiększających efektywność podejmowanych przez nich działań rozwiązań.

Warsztat, w którym odkryjesz  tajemnice cyfrowej transformacji

W RAC główny nacisk kładzie się na indywidualne wymagania klienta i niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania przygotowanego przez niego projektu procesach. Oferowana przez Rittal pomoc specjalistów nie oznacza jedynie merytorycznego wsparcia. To możliwość stworzenia cyfrowego bliźniaka dla każdego zaprezentowanego przez odwiedzających centrum elementu, dostęp do oprogramowania specjalistycznego Rittal oraz opracowanych przez Eplan rozwiązań inżynieryjnych.

Rittal Application Center — nowy rozdział w historii przemysłu zdjęcie w treści artykułu

Dzięki modułowej ofercie realizowanej w ośrodku RAC, każdy z odwiedzających ma możliwość skorzystania z najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych i najlepszych narzędzi warsztatowych. Wsparcie obejmuje również doradztwo w zakresie zaopatrzenia, logistyki, a także działań marketingowych.

Łącząc kompetencje swojego zespołu z know-how Rittal i Eplan, umożliwiasz powstanie dostosowanych do indywidualnych wymagań każdego projektu scenariuszy. Innymi słowy, wspólnie z nami przyczyniasz się do optymalizacji całego łańcucha wartości, wokół którego koncentrują się działania twojej firmy.

Dostęp do wiedzy ekspertów

Wizyta w Centrum Zastosowań to okazja dla każdego, kto pragnie zdobyć wiedzę w zakresie związanych z transformacją cyfrową zagadnień każdemu. Specjaliści objaśniają wszystkie mogące wzbudzać wątpliwości kwestie, między innymi co jest istotne przy tworzeniu schematów połączeń i modeli 3D, w jaki sposób zautomatyzowana obróbka obudów zwiększa wydajność produkcji, czy też jak ważne dla zapewnienia ciągłości procesu jest zabezpieczenie danych.

Szybsze osiąganie celu dzięki odwzorowaniu cyfrowemu  – digital twin

Współpracującym z RAC specjalistom zależy na maksymalizacji wyników klientów, a dzięki wykorzystaniu cyfrowego bliźniaka wzdłuż całego łańcucha wartości, jest to wizja jak najbardziej do spełnienia możliwa.

Obserwacja z bliska zachodzących w digital twin odwzorowanych cyfrowo procesów, czy to w zakresie automatyzacji, produktu czy też produkcji, pozwala w krótkim czasie określić, czy obrana ścieżka rzeczywiście doprowadzi projekt do zamierzonego celu. Co więcej, w razie potrzeby jej skorygowania, korzystanie z modelu cyfrowego zamiast rzeczywistych materiałów pozwala na uniknięcie dodatkowych, związanych z koniecznością wprowadzenia korekty, kosztów.

Prefabrykacja i cyfrowy bliźniak automatyzacji

Łącząc siły, firmy Rittal i Eplan cyfryzują cały łańcuch wartości w zakresie produkcji urządzeń rozdzielczych i sterowniczych. Korzystając z oferowanego rozwiązania w postaci RAC, otrzymujesz dostęp do kluczowych przy opracowywaniu inteligentnego systemu produkcyjnego aspektów, takich jak kompleksowe dane dla procesów konserwacji, inteligentny serwis oraz zintegrowane usieciowienie systemów.

Projekt Rittal i Eplan wspomaga etap eksploatacji

RAC to miejsce, w którym Rittal dba, aby połączenie wiedzy i praktyki obu firm wspierało twoje działania w zakresie każdego, także tego ostatniego ogniwa łańcucha wartości, jakim jest eksploatacja. Dzięki Rittal Global Service zminimalizujesz ryzyko pojawienia się ewentualnych przestojów, co również przełoży się na bardziej satysfakcjonującą, efektywną produkcją. Integracja klimatyzatorów Rittal z wykorzystaniem IoT zapewni konsekwencję predykcyjną, a chmurowe rozwiązanie EPLAN eVIEW umożliwi pełną kontrolę nad danymi twoich projektów niezależnie od lokalizacji.

Maksymalnie skrócony proces zamówień

Korzystając z kompleksowej pomocy ekspertów w RAC, masz pewność bezbłędnej konfiguracji wszystkich dobranych do realizowanego projektu produktów. Poza wsparciem ze strony RiPanel otrzymujesz interfejsy do programów narzędziowych EPLAN Engineering oraz dostęp do sprawnego systemu zamówień seryjnych produktów Rittal.

Automatyzacja i cud cyfrowej transformacji

Spotykając się z rozwiązaniami RAC, masz szansę przekonać się, że dzięki automatyzacji chociażby części elementów wchodzących w zakres łańcucha wartości, czas konieczny na realizację każdego projektu, obejmującego między innymi wyposażenie jednostki sterowniczej, jej okablowanie czy przeprowadzenie testów, ulegnie znacznemu ograniczeniu.

Dzięki takim rozwiązaniom jak EPLAN Smart Wiring wspomniany we wstępie czas przygotowania szafy sterowniczej w procesie w pełni zautomatyzowanym może zostać skrócony z 58 do około 24 godzin. Stąd już niedaleka droga nie tylko do szybkiego wdrożenia w pełni przetestowanego projektu, ale też do znacznych, szeroko rozumianych oszczędności.

Rittal Application Center — nowy rozdział w historii przemysłu zdjęcie w treści artykułu

Rittal Application Center jako odpowiedź na przeobrażenia branży

Pamiętam, jak jeszcze niedawno pierwsze wzmianki o możliwości zastosowania komputerów do projektowania wzbudzały emocje w Biurach Projektowych. Starzy projektanci stojący przy deskach kreślarskich z przekąsem spoglądali na młodych klikających w klawiaturę i przesuwających dziwnym wskaźnikiem po tablecie, tworząc rysunki w AutoCAD. Jednak co było ważne, to zrozumienie postępu. Wiedza była przekazywana z pokolenia na pokolenia. 

Z czasem deski kreślarskie zniknęły, a Biura Projektów zamieniły się w wyspecjalizowane pracownie projektowe korzystające ze specjalistycznego oprogramowania. Katalogi producentów zapełniały półki w regałach, a dyski komputerowe przepełnione były danymi urządzeń i projektami. Dynamicznie rozwijająca się infrastruktura informatyczna zaczęła stwarzać coraz to nowe możliwości dostarczania przez producentów prezentacji i narzędzi do doboru podzespołów niezbędnych do konstruowania urządzeń, systemów.

Obecnie dostarczane przez producentów narzędzia to już praktycznie nie narzędzia. To możliwości nie konstruowania, lecz tworzenia urządzeń, systemów i rozwiązań, pozwalających nie tylko na projektowanie, ale też czynny udziału w cyklu życia produktu.

Wspomniane w artykule rozwiązania oprogramowania Rittal i Eplan, wykorzystując algorytmy sztucznej inteligencji, bazując na rozwiązaniach chmurowych i internecie rzeczy, wpisują się w obecnie powstającą rzeczywistość, stając się jej częścią. Czy zatęsknimy za deską kreślarską i półkami z katalogami? Chyba już nie – komentuje Bogusław Perkowski, ekspert od lat związany ze środowiskiem pracy technologii informatycznych, teletechnicznych i telewizyjnych Prowadzący inwestycje, rozruch i eksploatację systemów niezbędnych dla zachowania ciągłości funkcjonowania infrastruktury Data Center oraz Telekom ASHRAE Member.

Rittal Application Center w Polsce

Jeszcze do niedawna eksperci Rittal udzielali wsparcia przedsiębiorcom w dziewięciu ośrodkach. Aby mieć możliwość skorzystania z najnowocześniejszych rozwiązań i odkrycia zalet procesu cyfrowej transformacji, konieczne było udanie się do jednego z centrów zlokalizowanych w Austrii, Belgii, Kanadzie, Czechach, Niemczech, Włoszech, Szwajcarii lub USA. Teraz dostępem do technologii przyszłości mogą cieszyć się również przedsiębiorcy w Polsce.

Rittal Application Center, zlokalizowane przy ulicy Warszawskiej 1g w Smolicach (gmina Stryków) jest otwarte dla odwiedzających od 19 kwietnia 2024 roku. 

Źródło: Rittal

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 10-11-12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę