Mobilne centrum danych Rittal

Niemiecki producent betonowych podkładów kolejowych i systemów torowych RAIL.ONE na rynku działa nieprzerwanie od ponad 120 lat. Praca około 250 pracowników w centrali firmy w bawarskiej miejscowości Neumarkt zależy od bezawaryjnego działania centrum danych zbudowanego na bazie infrastruktury IT Rittal.

Planowana przeprowadzka centrali firmy postawiła przedstawicieli działu IT przed wyzwaniem. Poza standardowym sprzętem, do nowego budynku trzeba było bowiem przenieść także centrum danych, a to okazało się niemożliwe. Wówczas niezbędne stało się rozwiązanie umożliwiające zachowanie ciągłości systemów IT do momentu, w którym możliwe stanie się wprowadzenie centrum danych do docelowej lokalizacji. Firma RAIL.ONE dokonała oceny różnych dostawców rozwiązań kontenerowych. W rezultacie wybrano firmę Rittal.

Eksperci z Rittal przekonali nas konkretnym, całościowym pakietem o odpowiednich parametrach wydajności i stosownej cenie – podkreśla Peter Both, szef IT w RAIL.ONE. 

W ciągu zaledwie kilku tygodni Rittal zbudował wymagany kontener data center (RDCC) wraz ze wszystkimi komponentami niezbędnymi do pracy IT.
 
Przestawienie zwrotnicy

Do klimatyzacji kontenera wykorzystano wysokoefektywną technologię free-cooling. Umożliwia ona zredukowanie kosztów nawet do 40%. W RAIL.ONE zgodnie z wymogami zostały zainstalowane redundantne systemy chłodzenia 20 kW oraz separacja zimnej strefy dla zainstalowanych szaf Rittal TS IT.

Kontener Rittal został dostarczany wraz z zainstalowanym kompletnym rozdziałem mocy, który odpowiada za całkowite zasilanie elektryczne kontenera, w tym za ewentualne zasilanie awaryjne przez system UPS. Poza tym kontener wyposażony jest w instalację sygnalizującą pożar i instalację gaśniczą Rittal DET-AC. Kompletny monitoring parametrów eksploatacji jest  w systemie Rittal CMC III.

Stacja końcowa na wysokości 10 metrów

Wyposażona w taką infrastrukturę firma RAIL.ONE mogła w końcu przystąpić do przeprowadzki IT, która dzięki dobremu przygotowaniu przebiegła bez zakłóceń. Dzisiaj nowe centrum danych znajduje się na dachu budynku firmy – działa przy tym dyskretnie i bezawaryjnie. 

Szczegółowy monitoring wszystkich parametrów eksploatacyjnych zapewnia ekspertom IT z RAIL.ONE pełną kontrolę nad centrum danych oraz daje możliwość odpowiednio wczesnej reakcji w razie ewentualnych awarii. 

Źródło: Rittal

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę