Rośnie sprzedaż online elektroniki w Polsce

Raport Admitad: rośnie sprzedaż online elektroniki w Polsce Pixabay - rupixen

W obliczu globalnych trudności związanych z inflacją i podwyżkami cen komponentów elektronicznych, wyniki sprzedażowe w branży elektronicznej nie były zadowalające w ostatnich miesiącach. Od tej tendencji znacząco odeszła jednak Polska. Nasi rodacy dokonali w roku 2023 aż o 15% więcej zakupów online w segmencie elektroniki i zwiększyli swoje wydatki na te produkty o 22%.

Admitad przeanalizował ponad 9 milionów zamówień online z globalnego rynku, pochodzących od ponad 360 marek. Dodatkowo, raport objął ponad 400 tysięcy zamówień z Polski produktów ponad 100 lokalnych marek, w tym również takich jak Acer i Logitech, a także najpopularniejsze platformy handlowe, takie jak Allegro czy Aliexpress.

Branża elektroniczna w opałach

Rynek elektroniki użytkowej na całym świecie mierzy się obecnie z szeregiem trudności. Wzrost kosztów produkcji skłonił producentów do podniesienia cen, a globalna inflacja sprawia, że wielu konsumentów nie może sobie pozwolić na zakup nowego smartfona czy laptopa. Branża boryka się również z coraz powszechniejszym zjawiskiem podrabiania produktów najbardziej rozpoznawalnych i renomowanych marek.

Na rynek oddziałują jednocześnie inne czynniki, mające korzystny wpływ. Przysłużyły się one wzrostowi sprzedaży online w kategorii elektronika, która przekroczyła globalny wzrost oszacowany przez ekspertów na 4−6% w 2023 r. To między innymi stale rosnąca popularność handlu elektronicznego, postępująca cyfryzacja, efektywniejsze metody dostawy, działania marketingowe sklepów internetowych oraz zwiększająca się liczba zamówień dokonywanych za pośrednictwem urządzeń mobilnych.

Należy zaznaczyć, że mimo wzrostu liczby zamówień o 9% w perspektywie globalnej, średnia kwota, jaką kupujący przeznaczają na elektronikę, zwiększyła się jedynie o 5% w roku 2023. W kontekście inflacji, która podnosi średnią wartość zamówienia widać, że klienci w tym roku często wybierają tańsze zamienniki lub rezygnują z większych zakupów, odkładając je na później lub naprawiając poszczególne komponenty, zamiast kupować nowe urządzenia. Średnia wartość zakupów spadła w tym roku z 85 do 68 dolarów − podkreśla Mateusz Łukianiuk, country manager firmy Mitgo, do której należy sieć Admitad.

Najpopularniejsze kanały sprzedaży

Znaczny wzrost zanotowała w ostatnich miesiącach sprzedaż za pośrednictwem aplikacji mobilnych - liczba transakcji z elektroniką dokonywanych za ich pośrednictwem podwoiła się. Podobny wzrost odnotowały strony oferujące kody rabatowe. Jednocześnie Polacy zaczęli częściej wierzyć rekomendacjom platform contentowych, korzystając z nich o 22% częściej. Jednym z liderów pod względem wzrostu stały się również sieci społecznościowe, generujące wzrost sprzedaży na poziomie +19% ogólnej liczby zamówień.

Główne kanały sprzedaży w branży elektronicznej 2023 (według udziału w całkowitej liczbie sprzedaży) 

Rośnie sprzedaż online elektroniki w Polsce zdjęcie w treści artykułu

W obliczu rosnących kosztów pozyskiwania klientów za pośrednictwem tradycyjnych kanałów marketingowych, rośnie popularność marketingu partnerskiego. W roku 2022, liczba polskich marek w branży elektroniki wykorzystujących marketing afiliacyjny wzrosła o 20%, a liczba wydawców chętnych do współpracy z nimi wzrosła o 17,6%, co przyniosło im z kolei aż 33-procentowy wzrost przychodów.

Eksperci Admitad prognozują, że w nadchodzącym kwartale wzrost w branży elektronicznej najprawdopodobniej wyhamuje. Kluczowym okresem dla rynku będzie nadchodzący, jesienny sezon wyprzedaży. Marki muszą uwzględnić bieżące trendy w branży, aby przyciągnąć jak najwięcej klientów podczas wydarzeń takich jak Dzień Singla, Black Friday czy Cyber Monday.

Źródło: Admitad

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę