Przez pandemię rosną ceny elektroniki

Przez pandemię rosną ceny elektroniki Pixabay

Chiny są regionem, w którym znajduje się większość fabryk wytwarzających procesory, karty pamięci, panele ekranów – ale też składających elementy w gotowe urządzenia. Dlatego koronawirus był tak niebezpieczny dla branży IT, która i bez niego miała swoje problemy – wynikające choćby z cały czas rosnącego popytu na urządzenia elektroniczne, przy równocześnie zbyt niskiej podaży.

Przeniesienie znacznej części pracy i nauki do modelu zdalnego jeszcze bardziej wpłynęło na to, że na całym świecie konsumenci chętniej kupują nowe urządzenia elektroniczne. Z szacunków firmy analitycznej Gartner wynika, że w drugim kwartale 2020 r. sprzedano 64,8 mln komputerów, a motorem napędowym tego sektora gospodarki okazały się urządzenia mobilne. Eksperci są zdania, że przy ewentualnej czwartej fali pandemii znowu wzrośnie sprzedaż urządzeń elektronicznych,  co znacznie podwyższy ich ceny, ponieważ podaż nie nadąży za popytem. Dodatkowo niepokoi fakt, że na rynku brakuje komponentów i surowców, co również wpływa na rynek IT. Obecnie przewidywania nie są optymistyczne, a konsumenci będą musieli przyzwyczaić się do coraz wyższych cen sprzętu elektronicznego.

Pandemia spowodowała, że cały świat kupuje więcej elektroniki. Więcej czasu spędzamy w domach, więc sprzedaje się więcej sprzętu AGD. Myślimy o remontach, a niemal na całym świecie trwa boom deweloperski. Konieczność nauki i pracy zdalnej sprawiają, że znacznie popularniejsze stają się komputery, laptopy czy akcesoria takie jak: kamerki i nowe monitory. Na całym świecie obserwujemy wzmożony boom na tego typu sprzęty. Jeżeli chodzi o popyt na komputery i laptopy – to wzrósł on o kilkadziesiąt procent zaraz po wejściu w lockdown. Co więcej, fala popytowa powtórzyła się również jesienią ubiegłego roku – kiedy to nastąpiło powtórne zamknięcie gospodarki. Także na początku tego roku było widać wyraźny wzrost zapotrzebowania na ten rodzaj asortymentu – powiedział serwisowi eNewsroom Wojciech Buczkowski, prezes Zarządu Komputronik SA.

Jak dodał, wcześniejsze trzy fale spowodowały, że nastąpiło już pewne nasycenie rynku, więc liczba osób, która jest zmuszona do wymiany sprzętu elektronicznego, zmniejsza się. Na rynku brakuje jednak komponentów, a surowce takie jak stal drożeją na całym świecie. Sytuacja w Chinach spowodowała, że mamy do czynienia z nadmiernym popytem i niewystarczającą podażą, co prowadzi do naturalnego wzrostu cen. Druga sprawa to wzrost cen komponentów. W przypadku nich można mówić chociażby o kartach graficznych, których produkcja nie wzrosła, a są one wykupowane masowo przez tzw. kopaczy kryptowalut. Podsumowując, wszystkie te czynniki przyczyniają się do wzrostu cen i można przewidywać, że taka sytuacja na rynku będzie się utrzymywać przez najbliższe miesiące.

Źródło: eNewsroom

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 10-11-12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę