Procesory AMD EPYC najbardziej efektywne energetycznie

pixabay-bodkins18

W Branży IT przykłada się coraz większą wagę do zużycia energii przez sprzęt i infrastrukturę serwerową. Według prognoz zużycie energii przez centra danych ma dalej rosnąć w podobnym tempie w najbliższej przyszłości. W erze „big data”, uczenia maszynowego i prac nad sztuczną inteligencją potrzeby obliczeniowe coraz bardziej rosną, a wraz z nimi konieczność utrzymania zrównoważonego rozwoju.

Tymczasem niedawno zaprezentowany 2 generacji procesor AMD EPYC okazuje się być właśnie tym, czego potrzeba do dalszego postępu w branży. Udokumentowano już ponad 100 rekordów świata, jakie pobił, a serwery weń wyposażone są najbardziej efektywnymi energetycznie na świecie. Poniżej znajdą Państwo przykładowe firmy, które wybrały nową serwerową platformę AMD, aby unowocześnić swoją infrastrukturę i osiągnąć cele środowiskowe, jakie sobie postawiły:

Jennifer Fraser, starsza dyrektor ds. inżynierii w firmie Twitter napisała: „Twitterowi zależy na tym, żeby zmniejszyć wpływ na środowisko swoich centrów danych poprzez znalezienie sposobów na poprawę efektywności. 2 generacja procesorów AMD EPYC zapewnia nam znakomite połączenie wydajności i zużycia energii – dokładnie takie, jakiego potrzebowaliśmy, aby osiągnąć ten cel przy jednoczesnym wsparciu dużego ruchu na naszej platformie. Wykorzystując procesor AMD EPYC 7702 możemy rozwinąć nasze klastry obliczeniowe o większą liczbę rdzeni zajmując mniej miejsca i zużywając mniej energii, co przekłada się na o 25% niższe koszty TCO dla Twittera”

Lenovo ThinkSystem SR655 z następnej generacji architekturą AMD EPYC ustanowił rekord świata w wydajności-na-Wat w teście SPEC Power w systemie Linux. HPE ProLiant DL385 z 2 generacji procesorem AMD EPYC okazał się być najbardziej efektywnym energetycznie 2-procesorowym serwerem osiągając o 28% lepszy wynik niż dotychczasowy lider branżowy w tej klasie. Te wszystkie osiągnięcia i opinie wynikają z szeregu znakomitych technologii, jakie łączy 2 generacja AMD EPYC, w tym:

  • potężny rdzeń nowej generacji „Zen 2” produkowany w 7-nanometrowym procesie produkcji,
  • chipletowa AMD Infinity Architecture,
  • sprzętowe szyfrowanie SME i SVE,
  • zgodność z PCIe® 4.0,
  • i innych.

To dzięki tej niezwykłej kombinacji 2 generacji procesory AMD EPYC uzyskują o 83% lepszą wydajność w aplikacjach Java, o 43% lepszą w SAP SD 2 Tier w porównaniu do konkurencji, rekordowe wyniki w analityce realizowanej w czasie rzeczywistym w systemie Hadoop, a także rekordową wydajność w wirtualizacji. Przy nawet aż 50% lepszym współczynniku TCO ekonomika centrów danych może być teraz całkowicie zredefiniowana.

Źródło: AMD

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę