elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Powstanie nowoczesna fabryka dla przemysłu przyszłości

ERKO
Reklama
Reklama

Polska firma ERKO wybuduje pod Olsztynem nowoczesną fabrykę i centrum badawczo-rozwojowe, dzięki którym wprowadzi na rynek nowe produkty m.in. dla przemysłu elektrotechnicznego, automotive, kolejowego i lotniczego.

Przemysł przyszłości

Firma ERKO to jeden z kluczowych dostawców dla branży elektrotechnicznej. Posiada zakład produkcyjny w Czeluśnicy na Podkarpaciu, a centrala znajduje się w Jonkowie pod Olsztynem. Właśnie tam w marcu 2021 rozpocznie się budowa ERKO 4.0 – zaawansowanej technologicznie fabryki oraz innowacyjnego centrum badawczo-rozwojowego.

Fabryka będzie również Centrum Wiedzy z zakresu zastosowań robotyzacji i automatyzacji – przedsiębiorcy rozważający automatyzację i robotyzację produkcji oraz młodzież ze szkół średnich i wyższych będą mogli tu zobaczyć wdrożone i pracujące rozwiązania.

Reklama

Nie tylko dla branży elektrotechnicznej

Oprócz podstawowej produkcji dla branży elektrotechnicznej, w ramach ERKO 4 realizowane będą zlecenia dla sektora aerospace (ERKO AERO) i branży urządzeń medycznych (ERKO MEDICAL), jak również dedykowane linie technologiczne do automatyzacji procesów produkcyjnych (ERKO ROBOTICS). Inwestycja pozwoli też na zwiększenie mocy wytwórczych i wejście w nowe obszary rynku – szczególnie eksportu oraz e-commerce.

Fabryka zostanie m.in. wyposażona w mobilne roboty do transportu wewnętrznego. Wszelkie niebezpieczne i uciążliwe prace zostaną zastąpione robotami i stanowiskami automatycznymi, dzięki czemu praca pracowników będzie bezpieczniejsza i ograniczy się w dużym stopniu do nadzorowania maszyn i urządzeń – wyjaśnia Piotr Pętlak, prezes zarządu ERKO.

Działalność nowej fabryki będzie miała również na celu poprawę neutralności klimatycznej (emisji CO2 w przemyśle). W tym celu modyfikowane są procesy technologiczne mające na celu wyeliminowane spalanych gazów używanych do lutowania, na rzecz technologii wykorzystujących energię elektryczną pozyskiwaną z fotowoltaiki.

Reklama

Praca przyszłości

W ramach centrum badawczo-rozwojowego ERKO chce zadbać o kompetencje zawodowe pracowników, a także dzielić się wiedzą z lokalnymi przedsiębiorcami i stworzyć przestrzeń do wymiany doświadczeń oraz wspólnego realizowania ambitnych projektów. We współpracy ze szkołami średnimi i uczelniami, wesprze kształcenie poszukiwanych na rynku przemysłowym technologów, konstruktorów, operatorów maszyn CNC i specjalistów nowych technologii.

Fabryka w Jonkowie ma zostać oddana do użytku latem 2022 r. Inwestycja zakłada wybudowanie hali produkcyjno-magazynowej o powierzchni 10 tys. m2 oraz 2 tys. m2 powierzchni biurowej. Inwestycja szacowana na 37 mln zł zostanie sfinansowana częściowo z funduszy zewnętrznych – dofinansowania Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz kredytów bankowych.

Źródło: ERKO

Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama