Powstanie nowoczesna fabryka dla przemysłu przyszłości

Powstanie nowoczesna fabryka dla przemysłu przyszłości ERKO

Polska firma ERKO wybuduje pod Olsztynem nowoczesną fabrykę i centrum badawczo-rozwojowe, dzięki którym wprowadzi na rynek nowe produkty m.in. dla przemysłu elektrotechnicznego, automotive, kolejowego i lotniczego.

Przemysł przyszłości

Firma ERKO to jeden z kluczowych dostawców dla branży elektrotechnicznej. Posiada zakład produkcyjny w Czeluśnicy na Podkarpaciu, a centrala znajduje się w Jonkowie pod Olsztynem. Właśnie tam w marcu 2021 rozpocznie się budowa ERKO 4.0 – zaawansowanej technologicznie fabryki oraz innowacyjnego centrum badawczo-rozwojowego.

Fabryka będzie również Centrum Wiedzy z zakresu zastosowań robotyzacji i automatyzacji – przedsiębiorcy rozważający automatyzację i robotyzację produkcji oraz młodzież ze szkół średnich i wyższych będą mogli tu zobaczyć wdrożone i pracujące rozwiązania.

Nie tylko dla branży elektrotechnicznej

Oprócz podstawowej produkcji dla branży elektrotechnicznej, w ramach ERKO 4 realizowane będą zlecenia dla sektora aerospace (ERKO AERO) i branży urządzeń medycznych (ERKO MEDICAL), jak również dedykowane linie technologiczne do automatyzacji procesów produkcyjnych (ERKO ROBOTICS). Inwestycja pozwoli też na zwiększenie mocy wytwórczych i wejście w nowe obszary rynku – szczególnie eksportu oraz e-commerce.

Fabryka zostanie m.in. wyposażona w mobilne roboty do transportu wewnętrznego. Wszelkie niebezpieczne i uciążliwe prace zostaną zastąpione robotami i stanowiskami automatycznymi, dzięki czemu praca pracowników będzie bezpieczniejsza i ograniczy się w dużym stopniu do nadzorowania maszyn i urządzeń – wyjaśnia Piotr Pętlak, prezes zarządu ERKO.

Działalność nowej fabryki będzie miała również na celu poprawę neutralności klimatycznej (emisji CO2 w przemyśle). W tym celu modyfikowane są procesy technologiczne mające na celu wyeliminowane spalanych gazów używanych do lutowania, na rzecz technologii wykorzystujących energię elektryczną pozyskiwaną z fotowoltaiki.

Praca przyszłości

W ramach centrum badawczo-rozwojowego ERKO chce zadbać o kompetencje zawodowe pracowników, a także dzielić się wiedzą z lokalnymi przedsiębiorcami i stworzyć przestrzeń do wymiany doświadczeń oraz wspólnego realizowania ambitnych projektów. We współpracy ze szkołami średnimi i uczelniami, wesprze kształcenie poszukiwanych na rynku przemysłowym technologów, konstruktorów, operatorów maszyn CNC i specjalistów nowych technologii.

Fabryka w Jonkowie ma zostać oddana do użytku latem 2022 r. Inwestycja zakłada wybudowanie hali produkcyjno-magazynowej o powierzchni 10 tys. m2 oraz 2 tys. m2 powierzchni biurowej. Inwestycja szacowana na 37 mln zł zostanie sfinansowana częściowo z funduszy zewnętrznych – dofinansowania Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz kredytów bankowych.

Źródło: ERKO

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę