Powstaje pierwsza w Polsce elektrownia fotowoltaiczna w technologii 4.0

Pierwsza elektrownia fotowoltaiczna w technologii 4.0 KGHM

KGHM ZANAM rozpoczął budowę jedynej w Polsce elektrowni fotowoltaicznej opartej na technologii 4.0. W pobliżu budowy stanęła już w pełni funkcjonalna mini elektrownia. Złożona z kilkudziesięciu paneli fotowoltaicznych instalacja już teraz stanowi punkt ładowania ZANPERa, wozu transportowego z napędem elektrycznym.

Elektrownia 4.0

Elektrownia fotowoltaiczna KGHM ZANAM będzie funkcjonować w oparciu o technologię 4.0., co oznacza obiekt w pełni zinformatyzowany i zautomatyzowany, wyposażony w wirtualną dyspozytornię (Control Room) i wybudowany zgodnie z zalecanymi przez Międzynarodową Agencję Energii kierunkami rozwoju energetyki fotowoltaicznej. System monitorowania wysokiej rozdzielczości umożliwia diagnostykę stanu technicznego i zdalne wykrywanie usterek przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Przy monitoringu stanu paneli fotowoltaicznych oraz inwerterów wykorzystywane będą zaawansowane algorytmy analityczne oparte na przetwarzaniu ogromnych zbiorów danych, uczeniu maszynowym i metodach sztucznej inteligencji.

Postawione już panele fotowoltaiczne stanowią punkt ładowania ZANPERa,

Budowa elektrowni fotowoltaicznej to dla nas duży krok w kierunku samowystarczalności energetycznej przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. To istotny element polityki niskoemisyjnej gospodarki energetycznej KGHM i korzyść dla lokalnej społeczności – powiedział Bernard Cichocki, prezes KGHM ZANAM.

Budowa elektrowni zakończy się jeszcze w 2020 r., a roczny poziom produkowanej energii wyniesie około 3 GWh.

Strategia 4E

Zgodnie z przyjętą strategią KGHM Polskiej Miedzi, do 2030 r. aż połowę zapotrzebowania na energię koncern pokryje z własnych źródeł, w tym m.in. z OZE. Oprócz inwestycji KGHM ZANAM, KGHM prowadzi jeszcze dwa projekty fotowoltaiczne: na terenie Oddziału Zakład Hydrotechniczny oraz przy Hucie Miedzi Głogów.

Elektrownia 4.0 w szczegółach

– Obszar zabudowy elektrowni – 39 535 mkw.

– Elektrownia będzie wyposażona w 9534 sztuki paneli fotowoltaicznych, powierzchnia paneli to 2,2 krotność powierzchni pełnowymiarowego boiska piłkarskiego, a łączna długość ustawionych w rzędzie paneli to ponad 15 km

– Łączna długość wykorzystanych w elektrowni przewodów – 142 km, a waga miedzi w przewodach – 4,3 tony

– Docelowa moc elektrowni – 3,146 MWp.

– Roczny poziom produkcji energii – około 3 GWh,

Źródło: KGHM

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę