Platforma do zarządzania popytem i podażą energii

Platforma do zarządzania popytem i podażą energii NMG

Optymalizacja poboru energii, a do tego możliwość wykorzystania odnawialnych źródeł energii i zdalna kontrola – to cechy unikatowej na polskim rynku platformy do zarządzania popytem i podażą energii, stworzonej przez NMG SA.

NMG SA, czyli firma zajmująca się wdrożeniami smart metering dla polskiej energetyki i zarazem tworząca innowacyjne rozwiązania IT dla przedsiębiorstw przemysłowych, zakończyła prace nad kolejnym innowacyjnym projektem, który był współfinansowany z grantu uzyskanego ze środków Unii Europejskiej.

Specjaliści z NMG SA. stworzyli zintegrowaną platformę do zarządzania popytem i podażą energii w obszarze odbiorców końcowych. – Dzięki naszemu systemowi klienci mogą rozliczać się z energii w ramach programów redukcji mocy, tzw. usługa DSR. DSR polega na dobrowolnym i czasowym obniżeniu zużycia energii przez odbiorców lub przesunięciu poboru w czasie, w zamian za ekwiwalent finansowy. Niezbędnego do tego jest korzystanie z technologii smart metering – tłumaczy Zbigniew Czajkowski, dyrektor handlowy ds. energetyki z NMG SA.

Inteligentne liczniki na całym świecie?

Smart metering, czyli system zdalnego mierzenia energii poprzez inteligentne liczniki, nadal jest implementowany do polskiej sieci energetycznej. W kwietniu Sejm RP przyjął założenia, że do końca 2028 r. liczniki ze zdalnym zużyciem energii zostaną umieszczone u co najmniej 80% odbiorców końcowych. W tym momencie inteligentne liczniki zainstalowane są w ok. dwóch milionach gospodarstw, a to oznacza, że nadal blisko 14,5 mln należy wymienić.

Dzięki wskazanej technologii można wdrażać technologie niezbędne w procesie transformacji energetycznej np. poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Są też bardziej praktyczne powody, np. taki liczniki są odczytywane bez obecności inkasenta, a to zmniejsza koszty procesu. Dzięki inteligentnym licznikom można też tworzyć dynamiczne taryfy, a opłaty pobierać za rzeczywiście zużytą energią, a nie opierać się o prognozy.

Przed podobnym wyzwaniem stoi cały świat. Według branżowego czasopisma „Smart Energy International Issue” w ciągu najbliższych kilku lat najszybciej rozwijające się gospodarki zakończą etap instalowania inteligentnych liczników, a uwaga zostanie przeniesiona na rynki wschodzące. Szacuje się, że wiodące kraje rynków wschodzących wdrożą 148 milionów inteligentnych liczników (z wyłączeniem rynku chińskiego, na którym zostanie wdrożonych ponad 300 milionów więcej), co oznacza miliardy dolarów inwestycji w ciągu najbliższych pięciu lat.

Oprogramowanie NMG SA. posiada też inne funkcjonalności. Dzięki wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji można tworzyć profile zużycia energii elektrycznej poszczególnych typów odbiorców. – Pozwala to na prognozowanie zużycia przez różnego rodzaju odbiorców, a tym samym daje czas, żeby zastanowić się, jak zoptymalizować zapotrzebowanie na moc i odpowiednio przygotować plan pracy źródeł energii – zaznacza Zbigniew Czajkowski. Dzięki platformie stworzonej przez NMG SA. można zarządzać też całym procesem redukcji mocy wśród różnych konsumentów i prosumentów na wyznaczonym obszarze w ramach wirtualnej jednostki grafikowej. Dzięki wdrażaniu rozwiązań, które daje platforma, można zwiększyć stabilność Krajowego Systemu Energetycznego i m.in. dlatego projekt zyskał uznanie ekspertów unijnych, którzy zdecydowali o przyznaniu grantu na utworzenie systemu.

Platforma przyjazna środowisku

Nasze rozwiązanie wspiera rozwój rynku agregatorów komercyjnych, działających w obszarze usług DSR i wirtualnych elektrowni. Kolejnym zyskiem jest ograniczenia emisji pyłów i gazów cieplarnianych do atmosfery, co bezdyskusyjnie pozytywnie wpływa na środowisko – opisuje ekspert NMG SA i zaznacza, że dzięki mechanizmom predykcyjnym zawartym w systemie znacznie zmniejszy się prawdopodobieństwo braku energii w Polsce. – Dzięki zastosowaniu i upowszechnieniu opracowanej w ramach projektu technologii nastąpi ograniczenie liczby rezerw mocy utrzymywanych w konwencjonalnych blokach energetycznych. Platforma NMG S.A. może trafić pod strzechy polskich domów i mieszkań, gdyż jest tak zaprojektowana, że jej funkcje doskonale przysłużą się odbiorcom indywidualnym. Docelowo produkt ma trafiać też do średnich i małych zakładów produkcyjnych i usługowych oraz handlowych.

Rozwiązania IT stworzone przez NMG SA. mają na celu ochronę środowiska i minimalizację zagrożeń klimatycznych i zdrowia ludzi. Zadania te wpisują się w plan Unii Europejskiej w ramach Zielonego Ładu. Do 2050 r. Unia Europejska ma stać się terenem neutralnym klimatycznie, a w szczególności doprowadzić do zerowej emisji gazów cieplarnianych netto, za które w 75% odpowiadają dziś firmy energetyczne.

Przypomnijmy, że emisje gazów cieplarnianych w całej Unii Europejskiej wynoszą obecnie około 3,3 miliarda ton rocznie, a polski wkład to ok. 345 mln ton. NMG SA. chce pomóc swoim klientom stać się firmami neutralnymi dla klimatu m.in. poprzez rozwój czystszych źródeł energii i zielonych technologii. Rozwiązania przyjazne środowisku NMG SA. chce wprowadzać poprzez promocję: innowacyjnych technologii również na poziomie globalnym oraz inteligentnych integracji między sektorami. Rozwiązania firmy pozwalają zwiększyć efektywność energetyczną, a ekoprojektowanie produktów może pomóc przedsiębiorstwom rozwijać pełen potencjał tkwiący w czystej energii. System NMG SA. wspiera też przedsiębiorstwa w walce z ubóstwem energetycznym.

Źródło: NMG

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę