Pierwszy komputer kwantowy przekroczył kamień milowy 1000 kubitów

Pierwszy komputer kwantowy przekroczył kamień milowy Atom Computing

Startup o nazwie Atom Computing ogłosił, że pierwszy komputer kwantowy przekroczył kamień milowy 1000 kubitów. Prototyp, który ma być dostępny do użytku w 2024 r., wyprzedza zapowiedź IBM dotyczącą nowej platformy komputerów kwantowych, która ma pojawić się w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Tam, gdzie tradycyjne komputery przechowują i przetwarzają informacje w stanach binarnych - jedynkach lub zerach - komputery kwantowe pozwalają na istnienie danych w superpozycji obu stanów jednocześnie. Te kwantowe bity (kubity) zapewniają im ogromną moc obliczeniową, pozwalając na znacznie szybsze rozwiązywanie tradycyjnych problemów, a nawet podejmowanie się zadań, które w innym przypadku byłyby niemożliwe.

Teraz Atom Computing ogłosił najbardziej zaawansowaną jak dotąd platformę obliczeń kwantowych, która może pochwalić się imponującą liczbą 1180 kubitów. To ogromny skok w porównaniu z poprzednim najpotężniejszym komputerem kwantowym - Osprey firmy IBM z 433 kubitami.

W systemie Atom kubity to atomy iterbu, a lasery utrzymują je w macierzy i manipulują ich stanami w celu przechowywania i przetwarzania danych. Firma twierdzi, że iterb jest idealnym kandydatem do tego zadania, ponieważ ma tylko dwa poziomy kwantowe w najniższym stanie energetycznym, co oznacza, że jest łatwiejszy do manipulowania i pomiaru niż inne atomy.

Atom twierdzi, że jego komputer kwantowy wyróżnia się również pod innymi względami. Na początku tego roku firma zademonstrowała pomiar w środku obwodu - gdzie stan kwantowy pożądanych kubitów może być badany bez zakłócania sąsiednich kubitów. Komputer może pochwalić się również czasem koherencji - miarą tego, jak długo kubity mogą przechowywać informacje - wynoszącym 40 sekund. Dla porównania, Osprey osiąga około 80 mikrosekund.

Choć może się wydawać, że Atom zostawił inne firmy w tyle, wyścig jest bliższy niż mogłoby się wydawać. Wieloletnia mapa drogowa IBM sugeruje, że firma ogłosi swój własny komputer kwantowy przekraczający granicę 1000 kubitów w ciągu najbliższych kilku tygodni dzięki Condorowi, który obsługuje 1121 kubitów.

Atom Computing twierdzi, że zacznie umożliwiać użytkownikom korporacyjnym, akademickim i rządowym dostęp do swoich kwantowych systemów komputerowych w 2024 r.

Źródło: Atom Computing

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 10-11-12/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę