PGE ogłosiła przetarg na budowę sieci radiowej LTE450

PGE ogłosiła przetarg na budowę sieci radiowej LTE450 Pixabay

PGE rozpoczyna przetarg na zakup i wdrożenie komponentów sieci radiowej LTE pracujących w paśmie 450 MHz przeznaczonym dla sektora energetycznego. Przedmiot zamówienia zostanie wykonany do stycznia 2025 r., a gwarancja i utrzymanie sieci będą świadczone przez wykonawcę do sierpnia 2033 r.

Ogłaszany przetarg na komponenty sieci radiowej RAN to już drugie postępowanie zakupowe realizowane w ramach prac nad budową sieci łączności LTE450. Konsekwentnie realizujemy projekt, którego harmonogram prac przewiduje uruchomienie podstawowych usług łączności w sieci LTE450 do 2025 r. – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes Zarządu Polskiej Grupy Energetycznej. – Do budowy nowoczesnych rozwiązań energetycznych, niezbędnych dla realizacji założeń Strategii Grupy PGE, potrzebna jest bezpieczna i niezawodna szerokopasmowa łączność bezprzewodowa, dlatego Program LTE jest jednym z najważniejszych zadań inwestycyjnych Grupy PGE na najbliższe lata.

W projekcie budowy sieci łączności LTE450 do tej pory przeprowadzono dwie edycje pilotaży, opracowano model biznesowo-techniczny oraz złożono wniosek inwestycyjny i uzyskano niezbędne zgody korporacyjne na wdrożenie produkcyjne. Równocześnie PGE prowadzi konsultacje rynkowe zgodne z Prawem Zamówień Publicznych, w wyniku których planowane jest przeprowadzenie w 2022 r. kolejnych przetargów na elementy sieci LTE450, m.in. w zakresie systemów podtrzymania zasilania dla stacji bazowych LTE, urządzeń teletransmisyjnych czy pozyskania infrastruktury uzupełniającej siatkę obiektów własnych PGE.

Plan działania w Programie LTE450 zakłada wdrożenie i uruchomienie do 2025 r. podstawowych usług łączności w sieci LTE450 oraz dalszą rozbudowę zasięgu, a także rozwój nowych usług przeznaczonych dla energetyki. Zakres wdrożenia przewiduje również realizację prac poza Grupą PGE, w szczególności dla innych podmiotów z sektora energetyki. Zamówienie obejmuje dostarczenie i wdrożenie stacji bazowych LTE450 w środowisku testowym oraz produkcyjnym w lokalizacjach położonych na obszarze działalności PGE Dystrybucja, a także świadczenie gwarancji i wsparcia technicznego dla sprzętu i oprogramowania. Zadanie określone w zamówieniu ma być wykonane do stycznia 2025 r., a gwarancja i utrzymanie wdrożonych środowisk mają być świadczone przez wykonawcę do sierpnia 2033 r., zgodnie z obecnym terminem obowiązywania rezerwacji częstotliwości 450 MHz.

Źródło: PGE

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę