elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Pandemia przyspieszy inwestycje w inteligentne budynki

Pixabay
Reklama
Reklama

Efektywność energetyczna i dostosowanie budynków do nowych wymogów sanitarnych to według raportu Siemens Financial Services najważniejsze czynniki, które wpłyną na rozwój inteligentnego budownictwa w najbliższych latach.

Właściciele i zarządcy budynków komercyjnych oraz biurowych stają przed dużymi wyzwaniami, którym mogą jednak sprostać dzięki najnowszym rozwiązaniom technologicznym. Jest to związane przede wszystkim z koniecznością podniesienia efektywności energetycznej budynków, bezpieczeństwem sanitarnym, a także zmianą modelu pracy w biurach.

Inteligentne budynki – recepta na nowe wymagania w branży nieruchomości

Reklama

Nowoczesne budownictwo dzięki współczesnym technologiom pozwala wdrażać zasady reżimu sanitarnego i dostosować przestrzeń pracy tak, aby zapewniała komfort i bezpieczeństwo. Zastosowanie najnowszej technologii detektorów, Internetu rzeczy i analizy danych – to wszystko sprawia, że budynki mogą być m.in. bezdotykowe, czyli takie, w przypadku których korzystanie z przestrzeni wspólnych, chociażby toalet, jest możliwe bez konieczności dotykania przycisków. Czujniki świateł i temperatury oraz inteligentna wentylacja i ogrzewanie umożliwiają z kolei dostosowywanie warunków w danej przestrzeni do oczekiwań osób, które w niej przebywają.

Z kolei wykorzystanie technologii opartych na chmurze pozwoli na pracę wielu użytkowników z jednego stanowiska pracy poprzez rezerwację planowanej obecności w biurze. Wpłynie na to prawdopodobnie wzrost popularność modelu pracy hybrydowej łączącej wykonywanie obowiązków służbowych zarówno w domu, jaki i w biurze. Rośnie także znaczenie odpowiedniej infrastruktury, m.in. do ładowania samochodów elektrycznych.

Inwestycje w inteligentne budynki ważne również dla sektora przemysłowego

Nowe technologię pozwalają zwiększać bezpieczeństwo sanitarne w budynkach przemysłowo-produkcyjnych. Ponadto inteligentne budownictwo to także korzyści finansowe dla właścicieli i zarządców. Pandemia napędza bowiem poszukiwanie oszczędności w użytkowaniu budynków, zwłaszcza dzięki poprawie efektywności energetycznej. W sytuacji, gdy większość firm stara się w większym stopniu myśleć o ograniczaniu wydatków, niższe koszty utrzymania nieruchomości są bardzo istotne dla gospodarowania budżetem. Dodatkowo inteligentne rozwiązania w wymierny sposób zwiększają wartość aktywów.

Reklama

Obecnie jednak tylko 17% firm na świecie wdraża w swoich budynkach inteligentne rozwiązania. Jednocześnie 22% badanych deklaruje, że zamierza zwiększyć budżet na unowocześnianie nieruchomości w ciągu najbliższych 3 lat.

Inteligentne rozwiązania są już pewnym standardem np. w nowych biurowcach, które coraz liczniej powstają w największych miastach w Polsce. Z raportu Siemens Financial Services wynika jednak, że ten sektor, razem z budynkami edukacyjnymi, nadal wymaga w naszym kraju znacznych nakładów inwestycyjnych w ciągu najbliższych 20 lat. Budownictwo smart postrzegane do tej pory jako przyszłość w efekcie pandemii koronawirusa może stać się teraz czymś naturalnym. Obecne rozwiązania technologiczne pozwalają na dostosowanie dużych przestrzeni w budynkach do rosnących oczekiwań użytkowników i zaostrzonych restrykcji sanitarnych – mówi Marek Trejda, koordynator ds. finansowania branży przemysłowej i energetycznej  w Siemens Financial Services w Polsce.

Ile to będzie kosztować?

Siemens Financial Servicesw raporcie „Smart buildings:drivingvalue in the“newnormal” oszacował potencjalne koszty transformacji budynków w 14 krajach na świecie, w tym w Polsce. Aby nieruchomości spełniały najwyższe międzynarodowe normy (Global Alliance for Buildings and Construction2020-2040), do 2040 r. w naszym kraju powinno przeznaczyć się ok. 13,4 mld PLN na transformację technologiczną budynków prywatnych i publicznych.

Finansowanie inwestycji w inteligentne budynki powinno odbyć się jak najszybciej i w krótkim czasie, ale nie musi wiązać się z zabezpieczeniem dużego budżetu inwestycyjnego przez właściciela. Firmy z niższym budżetem mogą bowiem realizować takie projekty w sposób pozwalający zachować płynność finansową, w tym używając sugerowanego przez dyrektywę EPBD modelu ESCO (gwarantowana spłata inwestycji z gwarantowanych efektów energetycznych wynikających z modernizacji i zarządzania).

Źródło: Siemens

Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama