Omron wprowadza oprogramowanie do zarządzania flotą FLOW Core 2.1

Oprogramowanie do zarządzania flotą FLOW Core 2.1 Omron

Firma Omron informuje o wprowadzeniu na rynek oprogramowania Fleet Operations Workspace (FLOW) Core 2.1. Umożliwia ono szybkie wdrożenie robotów mobilnych w zakładzie produkcyjnym dzięki analizie danych dotyczących ich działania, funkcjom symulacji oraz zintegrowanym funkcjom sterowania wieloma rodzajami robotów.

W ostatnich latach wprowadzono na rynek roboty mobilne, które pozwalają w wydajny i bezpieczny sposób zautomatyzować logistykę wewnętrzną, w celu ograniczenia niedoborów siły roboczej i odciążenia pracowników. Rośnie również zapotrzebowanie na roboty, które obsługują ładunki o różnych rozmiarach i masie, w sektorach takich jak: transport materiałów, przetwarzanie i wysyłka produktów.

Grafika

Jednakże firmy często napotykają trudności ze znalezieniem ekspertów, którzy dysponują wiedzą odpowiednią do zweryfikowania efektywności systemu i konstrukcji przed wdrożeniem go w zakładzie. Oprogramowanie FLOW Core 2.1 firmy Omron pozwala określić wydajność instalacji i wykryć problemy przed faktycznym wdrożeniem robotów mobilnych. Symulacja floty umożliwia szybki rozruch, a także zawiera zintegrowane funkcje sterowania wieloma typami robotów o różnym zakresie ładowności. Eliminuje to złożoność procesu budowy odrębnego systemu dla poszczególnych robotów. Nawet po zainstalowaniu systemu można z łatwością zbierać dane dotyczące jazdy i identyfikować „wąskie gardła”.

Dzięki temu możliwe jest zwizualizowanie rozbieżności pomiędzy rzeczywistą wydajnością systemu, a celami wyznaczonymi w chwili instalacji, a także poprawa wydajności przemieszczania się robotów po fabryce. Skraca to okres dostosowania i weryfikacji robotów mobilnych, a użytkownikom umożliwia natychmiastowe odczucie pozytywnych efektów automatyzacji transportu, co wspiera proces tworzenia inteligentnych fabryk w branży produkcyjnej. Funkcji tych można także używać do obsługi innych, wcześniej zainstalowanych robotów mobilnych, poprzez aktualizację istniejącego oprogramowania do FLOW Core 2.1.

 Firma Omron nieustannie wprowadza innowacje w zakładach produkcyjnych. Wykorzystujemy wiedzę, którą nabyliśmy we własnych fabrykach i placówkach klientów, w procesie opracowywania zarówno robotów mobilnych, jak i oprogramowania do zarządzania flotą. W dalszym ciągu będziemy przyczyniać się do rozwoju innowacji w procesie produkcyjnym, eliminując konieczność wykonywania przez ludzi prostych, monotonnych i fizycznie wymagających zadań, a w zamian umożliwiając im skupienie się na bardziej kreatywnej pracy – tłumaczył Miguel Garcés, dyrektor ds. marketingu robotów mobilnych na rynku europejskim w Omron Europe.

Grafika

Główne cechy nowo rozbudowanego oprogramowania

1. Funkcje wizualizacji i analizy danych dotyczących jazdy (FLOW iQ)

Funkcja FLOW iQ wizualizuje informacje takie jak: mapy ciepła (obszary, w których zatrzymują się autonomiczne roboty przenoszące), mapy ścieżek (po których poruszają się autonomiczne roboty przenoszące), a także wskaźniki wykorzystania robotów (analiza aktywności) w oparciu o wyniki jazdy. FLOW iQ ułatwia diagnozowanie i rozwiązywanie problemów dotyczących złożonych flot i umożliwia ich ciągłe udoskonalanie.

2. Funkcja symulacji floty

Symulacja przepływu pracy i liczby podróży odbywanych przez flotę autonomicznych robotów transportowych (możliwość sterowania wieloma robotami mobilnymi w ramach jednej grupy) w przestrzeni cyfrowej, bez konieczności rzeczywistego wdrażania robotów. Pozwala to zidentyfikować potencjalne „wąskie gardła”, skrócić czas wdrażania rozwiązań oraz zoptymalizować przepływy pracy.

3. Zintegrowane funkcje sterowania flotą złożoną z wielu różnych modeli (MobilePlanner6)

Umożliwia klientom łatwe tworzenie flot złożonych z modeli obsługujących ładunki o różnych rozmiarach i masie, a także zwiększenie wydajności produkcji poprzez zintegrowane funkcje sterowania.

Źródło: Omron

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę