Nowy wymiar automatyzacji. Platforma ctrlX Automation

Nowy wymiar automatyzacji. Platforma ctrlX AUTOMATION Bosch Rexroth

Wprowadzając na rynek nową platformę ctrlX Automation, firma Bosch Rexroth usunęła tradycyjne granice między systemami sterowania maszynami, systemami informatycznymi i Internetem rzeczy.

Dzięki systemowi operacyjnemu Linux działającemu w czasie rzeczywistym, otwartym standardom, technologii programowania aplikacji, inżynierii internetowej i kompleksowym połączeniom Internetu  rzeczy platforma ctrlX Automation sprawia, że prace inżynieryjne wymagają o 30-50% mniej czasu i wysiłku

Platforma ctrlX Automation

Dziś inżynieria mechaniczna jest oparta na tworzeniu oprogramowania. Z myślą o tym nowym zapotrzebowaniu firma Bosch Rexroth wprowadziła na rynek platformę ctrlX Automation, która obejmuje najnowsze technologie oprogramowania inżynieryjnego oraz obsługuje wszystkie zadania związane ze sterownikami PLC, a także realizuje zadania Motion. Funkcje oprogramowania można łączyć na wiele sposobów za pomocą gotowych, niestandardowych i dostosowywalnych aplikacji. Z kolei aplikacje te można tworzyć w różnych językach programowania, takich jak: C++, języki skryptowe (np. Python) lub nowe języki graficzne (np. Blockly). Zapewnia to producentom maszyn swobodę, jakiej jeszcze nie mieli.

Platforma ctrlX Automation umożliwia użytkownikom wybór języków programowania. Specjaliści mogą programować w językach zgodnych z IEC 61131, PLCopen lub G-Code, w tradycyjnych językach wysokiego poziomu lub językach internetowych. W efekcie producenci maszyn nie są już zależni od dostępności specjalistów ds. sterowników PLC i skierowanych systemów używanych przez innych producentów. Konfigurowanie i uruchamianie komponentów procesu automatyzacji jest w całości oparte o strony internetowe dostępne z poziomu przeglądarek. Dzięki takiemu podejściu nie trzeba instalować oprogramowania i urządzenia zostają zaprogramowane w ciągu kilku minut od włączenia systemu. Użytkownik uzyskuje dostęp do całkowicie zwirtualizowanego środowiska platformy ctrlX Automation, co umożliwia programowanie bez posiadania fizycznego sprzętu. Funkcje systemu można w każdej chwili rozszerzyć z wykorzystaniem dodanych przez użytkownika własnych funkcji procesowych, aplikacji i oprogramowania open source. Podsumowując, dzięki platformie ctrlX Automation prace inżynieryjne dają możliwość redukcji potrzebnego czasu i wysiłku o 30-50%, pozwoli to znacznie przyspieszyć wprowadzanie na rynek nowych maszyn.

Ponad 30 opcji bezpośrednich połączeń i standardów komunikacyjnych maksymalizuje elastyczność sieci, a tym samym zapewnia ekonomiczną i kompleksową wymianę danych od hali produkcyjnej do chmury. Ponadto platforma ctrlX AUTOMATION jest zgodna z przyszłościowymi standardami komunikacyjnymi, takimi jak TSN i 5G, dzięki czemu stała się najlepszym systemem na rynku pod względem funkcji sieciowych. Platforma ctrlX Automation jest oparta na procesorach wielordzeniowych nowej generacji, które zapewniają moc obliczeniową wystarczającą praktycznie dla wszystkich zadań związanych z automatyzacją. Te wydajne procesory mogą być zintegrowane z komputerami PC, komputerami przemysłowymi lub bezpośrednio z napędami. Utworzony w ten sposób nowy moduł sprzętu i oprogramowania będzie obsługiwał wszystkie zadania związane z automatyzacją, od prostych aplikacji sterujących i rozwiązań Internetu rzeczy po wydajne sterowanie ruchem.

Bezpłatne webinarium

Bosch Rexroth zachęca do wzięcia udziału w bezpłatnym webinarium pt. ,,Innowacyjna platforma ctrlX Automation“, które odbędzie się 23 czerwca. Podczas szkolenia uczestnicy dowiedzą się o rewolucyjnym podejściu w sterowaniu, na przykładzie platformy ctrlX Automation. Prowadzący webinarium Dominik Skoneczny oraz Paweł Orzech opowiedzą o funkcjach systemu ctrlX Automation i możliwości ich rozszerzania zapomocą aplikacji. Pokażą też skalowalny i kompaktowy system sterowania ctrlX CORE oraz najbardziej kompaktowy i modułowy system napędów na świecie. Będzie to szansa również na poszerzenie ogólnej wiedzy na temat rozwiązań z zakresu Przemysłu 4.0.

Źródło: Bosch Rexroth

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę