Nowy materiał przekształca ciepło w prąd. Może znacznie wspomóc Internet Rzeczy

TU Wien

Naukowcom z Uniwersytetu Wiedeńskiego udało się opracować materiał o wyjątkowo wysokich właściwościach termoelektrycznych. Dostarczy on darmową energię do niewielkich urządzeń, które można wykorzystywać m.in. w Internecie Rzeczy.

Samowystarczalne termoelektryczne materiały

Materiały termoelektryczne są zdolne przekształcać ciepło w energię elektryczną. Jest to możliwe dzięki zjawisku Seebecka, które zachodzi wtedy, gdy metale lub półprzewodniki znajdują się w obwodzie i posiadają różne temperatury w miejscu styku. Wytworzona w ten sposób energia elektryczna jest mierzona wartością ZT – im wyższa, tym lepsze są właściwości termoelektryczne materiałów. Można powiedzieć, że im wyższa wartość materiału, to w tym większym stopniu jest on w stanie zwrócić prąd z pozyskanego ciepła.

Dotychczas udawało się uzyskać tworzywa osiągające wyniki na poziomie maksymalnie 2,8 ZT, natomiast materiał odkryty przez naukowców z austriackiego uniwersytetu bez większych trudności osiąga wartość 6 ZT. Składa się on z cienkiej warstwy żelaza, wanadu, wolframu i aluminium. Wszystkie te warstwy są nałożone na kryształ krzemu.

Internet Rzeczy skorzysta

Dzięki termoelektrycznym właściwościom czujniki lub nawet niewielkie procesory komputerów mogłyby być zasilane własną energią i bez żadnych dodatkowych kabli. Materiał oczywiście jest na tyle cienki, że nie pokryłby zapotrzebowania większych sprzętów, jednak może się okazać świetnym rozwiązaniem dla Internetu Rzeczy, który wykorzystuje dużą liczbę niewielkich urządzeń połączonych ze sobą.

Obecnie trwają prace nad zastosowaniem rozwiązania w praktyce i połączeniem z innymi materiałami. Trudność polega na tym, że tworzywo musi być jak najlepszym przewodnikiem elektryczności i z drugiej strony jak najsłabiej transportować ciepło.

Źródło: TU Wien

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę