elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Nowy e-prowadnik kablowy igus dla robota Scara

igus
Reklama
Reklama

Roboty Scara są idealne do wykonywania zadań typu pick & place lub prac montażowych. Jednak dynamika ta ogranicza ich żywotność ze względu na zużycie peszli w bardzo krótkim czasie. Dlatego firma igus opracowała teraz alternatywę, którą można zastosować razem z rozwiązaniem przewodowym Scara, co znacznie wydłuża ich żywotność.

Oglądanie robotów Scara podczas pracy może szybko przyprawić o zawrót głowy. Roboty z poziomym ramieniem przegubowym pracują szybko w czterech osiach. Ramiona wewnętrzne i zewnętrzne obracają się poziomo, a element chwytający, śruba kulowa, porusza się obrotowo i liniowo, dzięki czemu ramię robota może dotrzeć do niemal każdego punktu w swoim promieniu roboczym. Ruch jest szybki i precyzyjny, ale oznacza także, że zewnętrznie prowadzone przewody i węże muszą być często wymieniane lub serwisowane ze względu na wysokie obciążenia. Tak było również w przypadku jednego z producentów z branży motoryzacyjnej, który chciał zoptymalizować swój system zasilania  zarówno peszel, jak i łożysko obrotowe.

Zainspirowani tym wyzwaniem przyjrzeliśmy się słabym punktom węży oraz złączy i podczas dwuletniego procesu badań oraz testów, opracowaliśmy rozwiązanie przewodowe Scara – wyjaśnia Michał Czepczyk, menadżer ds. robotyki w igus Polska. – Nowością jest niestandardowye-prowadnik przewodowy, który bezpiecznie prowadzi energię z osi 1 do śruby kulowej i zapobiega plątaniu się przewodów, nawet podczas pracy ciągłe.

Reklama

Rozwiązanie przewodowe Scara składa się z trzech elementów: łożyska obrotowego dla ruchomego i stałego końca, a także peszla wzmocnionego e-rib. Cechą szczególną jest nowe połączenie obrotowe, które pochłania siły skręcające. Tutaj, zintegrowane łożyska kulkowe zapewniają płynną pracę systemu zasilania, który jest odporny nawet na wysokie przyspieszenia. Peszel jest wzmocniony e-rib, dzięki czemu może poruszać się tylko w jednym kierunku, a boczne elementy prowadzące zapewniają peszlom długość samonośną.

Reklama

Nowy system zasilania, testowany w laboratorium igus o powierzchni 3800 m2, już prezentuje zadowalające wyniki. Zachowanie systemu zasilania w ekstremalnych warunkach jest testowane na robotach Scara we współpracy z producentem robotów Epson. Przy niektórych ruchach na system oddziałuje siła 6G. Wytrzymał już ponad trzy miliony cykli przy obrotach powyżej 5000 stopni na minutę i nadal pracuje.

Dzięki rozwiązaniu przewodowemu Scara możemy wydłużyć żywotność systemu zasilania stosowanego wcześniej w robotach Scara. Roboty pracują teraz dłużej, są bezobsługowe i bezawaryjne  – mówi Czepczyk. Wszystkie trzy komponenty są dostępne jako kompletny system, który można szybko zmodernizować.

Źródło: igus

 

Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama