Nowy e-prowadnik kablowy igus dla robota Scara

Nowy e-prowadnik kablowy igus dla robota Scara igus

Roboty Scara są idealne do wykonywania zadań typu pick & place lub prac montażowych. Jednak dynamika ta ogranicza ich żywotność ze względu na zużycie peszli w bardzo krótkim czasie. Dlatego firma igus opracowała teraz alternatywę, którą można zastosować razem z rozwiązaniem przewodowym Scara, co znacznie wydłuża ich żywotność.

Oglądanie robotów Scara podczas pracy może szybko przyprawić o zawrót głowy. Roboty z poziomym ramieniem przegubowym pracują szybko w czterech osiach. Ramiona wewnętrzne i zewnętrzne obracają się poziomo, a element chwytający, śruba kulowa, porusza się obrotowo i liniowo, dzięki czemu ramię robota może dotrzeć do niemal każdego punktu w swoim promieniu roboczym. Ruch jest szybki i precyzyjny, ale oznacza także, że zewnętrznie prowadzone przewody i węże muszą być często wymieniane lub serwisowane ze względu na wysokie obciążenia. Tak było również w przypadku jednego z producentów z branży motoryzacyjnej, który chciał zoptymalizować swój system zasilania  zarówno peszel, jak i łożysko obrotowe.

Zainspirowani tym wyzwaniem przyjrzeliśmy się słabym punktom węży oraz złączy i podczas dwuletniego procesu badań oraz testów, opracowaliśmy rozwiązanie przewodowe Scara – wyjaśnia Michał Czepczyk, menadżer ds. robotyki w igus Polska. – Nowością jest niestandardowye-prowadnik przewodowy, który bezpiecznie prowadzi energię z osi 1 do śruby kulowej i zapobiega plątaniu się przewodów, nawet podczas pracy ciągłe.

Rozwiązanie przewodowe Scara składa się z trzech elementów: łożyska obrotowego dla ruchomego i stałego końca, a także peszla wzmocnionego e-rib. Cechą szczególną jest nowe połączenie obrotowe, które pochłania siły skręcające. Tutaj, zintegrowane łożyska kulkowe zapewniają płynną pracę systemu zasilania, który jest odporny nawet na wysokie przyspieszenia. Peszel jest wzmocniony e-rib, dzięki czemu może poruszać się tylko w jednym kierunku, a boczne elementy prowadzące zapewniają peszlom długość samonośną.

Nowy system zasilania, testowany w laboratorium igus o powierzchni 3800 m2, już prezentuje zadowalające wyniki. Zachowanie systemu zasilania w ekstremalnych warunkach jest testowane na robotach Scara we współpracy z producentem robotów Epson. Przy niektórych ruchach na system oddziałuje siła 6G. Wytrzymał już ponad trzy miliony cykli przy obrotach powyżej 5000 stopni na minutę i nadal pracuje.

Dzięki rozwiązaniu przewodowemu Scara możemy wydłużyć żywotność systemu zasilania stosowanego wcześniej w robotach Scara. Roboty pracują teraz dłużej, są bezobsługowe i bezawaryjne  – mówi Czepczyk. Wszystkie trzy komponenty są dostępne jako kompletny system, który można szybko zmodernizować.

Źródło: igus

 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę