elektrotechnik AUTOMATYK
Reklama
Reklama

Nowe technologie predykcyjne w ciepłownictwie

Pixabay
Reklama
Reklama

Modele pozwalające przewidzieć potencjalne awarie zostaną wykorzystane przy eksploatacji kotła gazowego w Elektrociepłowni Żerań, której operatorem jest PGNiG Termika. To kolejny przykład współpracy PGNiG ze środowiskiem start-upowym.

Pilotażowy projekt z zakresu predictive maintenance PGNiG zrealizuje we współpracy z firmą ReliaSol. Jego celem jest m.in.wykonanie modeli predykcyjno-analitycznych dla nowego kotła gazowego, modelu wykrywania stanów awaryjnych oraz weryfikacja skuteczności działania modeli na bazie danych historycznych.

Nadzieja w sztucznej inteligencji

Reklama

Wykorzystanie sztucznej inteligencji do analizy danych i tworzenia zaawansowanych algorytmów daje przedsiębiorstwom energetycznym możliwość monitorowania działania urządzeń i instalacji oraz reagowania przed wystąpieniem usterki. Możemy przewidzieć potencjalną awarię i uniknąć konsekwencji związanych z nieplanowanymi przestojami. To bardzo ważne dla utrzymania procesów produkcyjnych, m.in. w ciepłownictwie – powiedział Arkadiusz Sekściński, wiceprezes Zarządu PGNiG ds. rozwoju. – Przy tym pilotażu współpracować będziemy ze start-upem, który wcześniej wziął udział w jednym z naszych programów akceleracyjnych.

PGNiG Termika udostępni ReliaSol historyczne dane procesowe i serwisowo-eksploatacyjne o niepożądanych zdarzeniach i pracach serwisowych związanych z nowym kotłem gazowym. Na bazie tych danych powstanie model predykcyjno-analityczny i model wykrywania potencjalnych stanów awaryjnych. Następnie będzie możliwe sprawdzenie w historycznym zbiorze danych, ile awarii udałoby się przewidzieć oraz jaka była liczba tzw. fałszywych alarmów.

Projekt będzie realizowany w ramach aktywów wytwórczych PGNiG Termika, na przykładzie kotła o mocy cieplnej 130 MWt – jednego z trzech nowych kotłów wodnych rezerwowo-szczytowych zasilanych gazem ziemnym, zlokalizowanych w Elektrociepłowni Żerań. Inicjatywa wpisuje się więc w działalność podstawową naszej spółki. Efekty projektu są ukierunkowane na optymalizację planowania przeglądów, remontów, a w szczególności ograniczenie liczby postojów awaryjnych, wynikających z naturalnego zużycia elementów konstrukcyjnych kotła – podkreślił Jarosław Maślany, wiceprezes Zarządu PGNiG Termika ds. operacyjnych.

Wydajność, efektywność i dłuższy czas działania instalacji

Reklama

W przypadku pozytywnych wyników testów pilotażu najefektywniejsze modele predykcyjne będą rekomendowane do wdrożenia w PGNiG Termika. Powinno się to przyczynić do zwiększenia wydajności, efektywności oraz wydłużenia czasu działania instalacji, okresu eksploatacji. Minimalizacja ryzyka związanego z nieplanowanymi przestojami pozwoli na dokładniejsze przewidywanie zapotrzebowania na części zamienne i obniżenie kosztów operacyjnych elektrowni.

Spółka ReliaSol brała udział w programie akceleracyjnym IDEA Global HugeTech, z którym współpracuje PGNiG. Firma jest jednym ze startupów wyselekcjonowanych do współpracy przy innowacyjnych projektach pilotażowych wdrażanych w ramach Grupy PGNiG. Od niedawna PGNiG współpracuje także z akceleratorem KPT ScaleUP prowadzonym przez Krakowski Park Technologiczny. Oba działają w ramach rządowego programu akceleracyjnego współfinansowanego z funduszy europejskich, którego operatorem jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Wcześniej wraz z Fundacją Start-up Hub Poland PGNiG realizowało projekt wsparcia dla zagranicznych startupów działających w Polsce. Własną aktywność związaną z akceleracją start-upów prowadzi pod marką InnVento. Dzięki takim programom do PGNiG napływają propozycje niemal gotowych innowacyjnych projektów lub będących na znacznym już poziomie zaawansowania.

Źródło: PGNiG

Reklama

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama