Nowe etykiety energetyczne dla źródeł światła

Nowe etykiety energetyczne dla źródeł światła Pixabay

Aby pomóc konsumentom w UE zmniejszyć rachunki za energię i ślad węglowy, od 1 września br. w sprzedaży jest stosowana nowa, powszechnie rozpoznawalna unijna etykieta energetyczna dla żarówek i innych produktów oświetleniowych. Najważniejszą zmianą jest powrót do prostszej skali A–G.

Konieczność zmiany etykiety wynika ze znacznej poprawy efektywności energetycznej w tym sektorze w ostatnich latach, co oznacza, że coraz więcej „źródeł światła” (takich jak żarówki i moduły LED) uzyskało oznaczenia A+ lub A++ zgodnie z obecną skalą. Nowa skala jest bardziej rygorystyczna i skonstruowana tak, aby na początku tylko nieliczne produkty były w stanie otrzymać oznaczenia „A” i „B”, pozostawiając możliwość stopniowego wprowadzania na rynek coraz większej liczby energooszczędnych towarów. Najbardziej energooszczędne produkty znajdujące się obecnie na rynku będą teraz oznaczane zazwyczaj jako „C” lub „D”. Na etykietach znajdzie się szereg nowych elementów, w tym kod QR odsyłający do ogólnounijnej bazy danych, w której konsumenci będą mogli znaleźć bardziej szczegółowe informacje na temat produktu.

Aby umożliwić sprzedaż istniejących zapasów, przepisy przewidują 18-miesięczny okres, w którym produkty opatrzone starą etykietą mogą być nadal sprzedawane na rynku w fizycznych punktach sprzedaży detalicznej. W przypadku sprzedaży przez internet stare etykiety wyświetlane w internecie trzeba będzie zastąpić nowymi w ciągu 14 dni roboczych. Dzisiejsze środki są następstwem zmiany skali etykiet energetycznych, 1 marca 2021 r., w odniesieniu do czterech innych kategorii produktów – lodówek i zamrażarek, zmywarek do naczyń, pralek oraz odbiorników telewizyjnych (i innych monitorów zewnętrznych). Opierając się na unijnych przepisach dotyczących ekoprojektu, Komisja Europejska pracuje również nad aktualizacją oznakowania produktów, w tym: suszarek bębnowych, miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń, klimatyzatorów, urządzeń do gotowania, systemów wentylacyjnych, szaf chłodniczych lub mroźniczych, ogrzewaczy pomieszczeń i podgrzewaczy wody oraz kotłów na paliwo stałe, a także nad wprowadzeniem nowych etykiet efektywności energetycznej dla paneli słonecznych.

Nowe etykiety energetyczne dla źródeł światła
Nowe etykiety energetyczne dla źródeł światła

Szacuje się, że w 2020 r. w UE sprzedano około 1,5 mld źródeł światła, ale wartość ta prawdopodobnie spadnie do 600 mln w 2030 r., mimo że liczba wykorzystywanych źródeł światła wzrośnie o ponad 17%. Wynika to z większej efektywności energetycznej, a w szczególności z dłuższego cyklu życia źródeł światła LED. Średnie gospodarstwo domowe w UE kupowało siedem źródeł światła rocznie w 2010 r., cztery rocznie w 2020 r., a liczba ta ma spaść do mniej niż jednego rocznie do 2030 r. Przeprowadzona przez Komisję Europejską ocena skutków nowych przepisów wskazuje, że zmiany pozwolą zaoszczędzić 7 mln ton ekwiwalentu dwutlenku węgla rocznie do 2030 r. w porównaniu ze scenariuszem zakładającym utrzymanie dotychczasowej sytuacji bez żadnych unijnych środków w zakresie ekoprojektu. Jest to dodatkowa oszczędność powyżej 12 mln ton ekwiwalentu dwutlenku węgla, które zostały zredukowane dzięki poprzednim rozporządzeniom przyjętym w 2009 r. i 2012 r.

1 września 2021 r. weszło w życie także Rozporządzenie (UE) 2019/2020 ustanawiające wymogi dotyczące ekoprojektu dla źródeł światła i oddzielnego osprzętu sterującego, tj. Rozporządzenie Komisji (UE) 2019/2020 z 1 października 2019 r. ustanawiające wymogi dotyczące ekoprojektu dla źródeł światła i oddzielnego osprzętu sterującego na podstawie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE oraz uchylające rozporządzenia Komisji (WE) nr 244/2009, (WE) nr 245/2009 i (UE) nr 1194/2012.

Nowe przepisy wprowadzają podwyższone wymagania dotyczące efektywności energetycznej oraz funkcjonalności źródeł światła i oddzielnego osprzętu sterującego, a także wymagania w zakresie informacji o produkcie, które przyczynią się do realizacji celów związanych z przejściem na bardziej zasobooszczędną gospodarkę o obiegu zamkniętym, poprzez wspieranie możliwości naprawy produktów zawierających źródła światła. W odniesieniu do źródeł światła o szczególnych cechach technicznych przeznaczonych do szczególnych zastosowań, w tym związanych ze zdrowiem i bezpieczeństwem, a także w odniesieniu do tych, dla których nie są dostępne lub opłacalne alternatywne rozwiązania oferujące wyższą efektywność energetyczną, przewidziane zostały wyłączenia z wymogów określonych w rozporządzeniu.

Źródła: Komisja Europejska / Ministerstwo Klimatu i Środowiska

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę