Neutralność węglowa przyszłością firmy Parker Hannifin

Neutralność węglowa przyszłością Parker Hannifin pixabay-PIRO4D

Każdego dnia pracownicy Parker Hannifin podejmują działania służące rozwojowi biznesu, wzmacnianiu społeczności oraz tworzeniu miejsca pracy, w którym najważniejsze jest bezpieczeństwo. Firma pokazuje również, w jaki sposób rozwiązania z zakresu technologii napędów i sterowań przyczyniają się do tworzenia czystszego i bardziej ekologicznego świata, co daje nam okazję do wpływania w pozytywny sposób na środowisko.

W tym roku firma Parker ogłosiła nowe cele, które odzwierciedlają zobowiązanie do ochrony środowiska dla nas i przyszłych pokoleń.

Cele w zakresie emisji

Parker zobowiązuje się osiągnąć neutralność klimatyczną do 2040 r. Aby zapewnić stały postęp w tym zakresie, firma ustanowiła szereg kamieni milowych:

 • Obniżenie całkowitej emisji pochodzącej bezpośrednio z działalności firmy o 50% do 2030 r.
 • Obniżenie całkowitych emisji pośrednich związanych z pozyskiwaniem materiałów, logistyką i usługami o 15% do 2030 r. i o 25% do 2040 r.

Technologie firmy Parker przyczyniające się do zrównoważonej przyszłości

Parker dostarcza rozwiązania technologiczne, które umożliwiają wdrażanie czystszej i wydajniejszej energii, elektryfikacji, lżejszych konstrukcji i innych innowacji mających pozytywny, globalny wpływ na środowisko w setkach tysięcy firm, na rynkach przemysłowym i motoryzacyjnym, a także w lotnictwie i astronautyce. Są to między innymi:

 • kompleksowy pakiet zaawansowanych technologicznie materiałów obejmujących gospodarkę ciepłem, powłoki, kleje i tłumienie drgań, które umożliwiają zwiększenie zastosowań rozwiązań elektrycznych;
 • szeroka gama technologii napędów i sterowań, które wspierają wykorzystanie różnych źródeł czystej energii, takich jak baterie, ogniwa paliwowe, wodór, paliwa ekologiczne i energia odnawialna;
 • najszersza oferta technologii napędów z elektrohydraulicznymi, elektromechanicznymi i pneumatycznymi siłownikami, zaworami, pompami, silnikami, sterownikami, oprogramowaniem i systemami do transportowania pozwalającymi rozszerzyć zakres stosowania rozwiązań elektrycznych w lotnictwie i astronautyce, motoryzacji i przemyśle;
 • bogaty asortyment technologii filtracji, które przyspieszają tworzenie czystszego i bardziej zrównoważonego świata;
 • ekscytujące możliwości rozszerzenia list materiałowych zarówno w zakresie zintegrowanego wyposażenia OEM, jak i znaczących inwestycji w nową infrastrukturę w celu wsparcia tworzenia świata opartego na czystszej technologii.

Inne ważne informacje dotyczące ochrony środowiska, odpowiedzialności społecznej i kultury organizacyjnej (ESG):

 • Bezpieczeństwo to podstawowa wartość ważna dla wszystkich członków zespołu firmy Parker, a w latach 2015–2020 zmniejszony został wskaźnik wypadków w pracy podlegających zgłoszeniu o 72%. W 2020 r. wskaźnik ten wyniósł 0,40 na 100 członków zespołu, co oznacza spadek o 35% od 2019 r.
 • W 2020 r. punktacja przyznana firmie Parker za ujawnione dane wpływu na zmiany klimatyczne uplasowała nas w górnym kwartylu firm z tej samej branży.
 • Obecnie Parker utylizuje ponad 85% odpadów wytwarzanych podczas procesów produkcyjnych i cały czas zmniejsza ilość odpadów wysyłanych na wysypiska.
 • Fundacja Parker-Hannifin od 2010 r. przekazała 64 mln USD, z czego aż 6 mln w 2020 r.

W firmie Parker rozumiemy, że postępując odpowiedzialnie, bezpiecznie i ekologicznie, tworzymy lepszy świat dla wszystkich. Mimo że jest jeszcze wiele do zrobienia, jesteśmy pewni co do skuteczności naszej strategii osiągania sukcesu w biznesie przez bycie światowym liderem w kwestiach ESG – Thomas L. William, prezes i dyrektor generalny firmy Parker Hannifin.

Działania klimatyczne

Firma poczyniła już znaczne postępy w redukcji emisji gazów cieplarnianych w całej prowadzonej działalności. Od 2010 r. zmniejszyła energochłonność (MWh/USD) o 42%, a natężenie emisji gazów cieplarnianych (Mt/USD) o 50%. Uwzględniając dotychczasowe wyniki, w tym roku firma Parker zobowiązuje się osiągnąć neutralność węglową do 2040 r.

Parker dostarcza rozwiązania technologiczne, od których w najwyższym stopniu zależy możliwość wdrażania czystszej i wydajniejszej energii, elektryfikacji, lżejszych konstrukcji oraz innych innowacji mających pozytywny, globalny wpływ na środowisko w setkach tysięcy firm na rynkach przemysłowym oraz motoryzacyjnym, a także w lotnictwie i astronautyce.

Oszczędzanie wody

Parker Hannifin monitoruje ilość zużywanej przez siebie wody i wykorzystuje ją ponownie do chłodzenia i czyszczenia sprzętu w swoich zakładach produkcyjnych. W ramach strategii oszczędzania wody inwestuje w ukierunkowane projekty w miejscach, w których jej brakuje. Niedobór wody uwzględniany jest również jako kluczowy czynnik w analizach pozyskiwania lokalizacji pod inwestycje Parkera.

Gospodarka odpadami i materiałami

Obecnie firma Parker poddaje recyklingowi ponad 85% odpadów produkcyjnych i cały czas zmniejsza ilość odpadów wysyłanych na wysypiska

Źródło: Parker Hannifin

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę