Najnowocześniejszy superkomputer do prognozowania pogody

TechSpot

Popularne jest stwierdzenie, że meteorolog jest jednym z zawodów, w którym można się często mylić, bez ryzyka utraty pracy. Prognozowanie pogody jest niezwykle trudne ze względu na nieprzewidywalność natury. Jednak technologia może pomóc.

Alok Sharma, sekretarz i prezes brytyjskiego Departamentu ds. Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej ogłosił w poniedziałek, że rząd przeznaczy 1,6 miliarda dolarów na budowę najnowocześniejszego superkomputera do prognozowania pogody. Instalacja odbędzie się w ciągu 10 lat, a rozpocznie w 2022 r. Urzędnicy sądzą, że będzie to najbardziej zaawansowany superkomputer przeznaczony do przewidywania pogody i klimatu na świecie.

Superkomputer będzie w stanie dokładniej przewidywać burze, wskazywać odpowiednie lokalizacje do ochrony przeciwpowodziowej i prognozować jakie zmiany zachodzą w obrębie klimatu. W szczególności zostanie on wykorzystany przez porty lotnicze, które wykorzystają urządzenie do planowania potencjalnych zakłóceń.

Źródło: TechSpot

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę