Modułowy, programowalny sterownik bezpieczeństwa MOSAIC firmy ReeR

Instom

Dążenie do zwiększenia wydajności maszyn i instalacji przemysłowych, a przy tym zapewnienie ich odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa wymusza na producentach wykorzystywanie wielu różnorodnych urządzeń zabezpieczających. W celu zapewnienia najwyższego poziomu bezpieczeństwa SIL3/PL e pracę każdego elementu musi nadzorować przekaźnik bezpieczeństwa. Może to prowadzić do znacznego zwiększenia kosztów instalacji oraz zajęcia przestrzeni w szafie sterowniczej przez dużą liczbę przekaźników. Problemy te pozwala rozwiązać MOSAIC, czyli modułowy, programowalny sterownik bezpieczeństwa.

MOSAIC – MOdular SAfety Integrated Controler

Jest to system składający się z jednostki Master M1S, która może pracować autonomicznie, oraz modułów Slave, które pozwalają rozszerzyć funkcjonalność sterownika. Nowy moduł M1S oddaje do dyspozycji użytkownika 8 wejść cyfrowych, 4 pojedyncze wyjścia OSSD, które mogą zostać połączone w 2 pary, 4 wyjścia sygnalizacyjne, 4 wejścia restart/EDM (monitorowanie urządzeń zewnętrznych) oraz 4 wejścia testujące. Sterownik może zostać wzbogacony o 14 modułów rozszerzeń, co w sumie zapewni: 128 wejść, 32 wejścia fieldbus, 32 wyjścia OSSD oraz 48 wyjść sygnalizacyjnych. Tak duża liczba wejść/wyjść zapewniona przez zaledwie kilka kompaktowych modułów pozwala nie tylko na znaczne ograniczenie kosztów, ale również na zaoszczędzenie miejsca.

 

© Instom

 

Programowanie

Sterownik MOSAIC programuje się za pośrednictwem darmowego, dedykowanego środowiska Mosaic Safety Designer. Graficznie, za pomocą bloków funkcyjnych, implementuje się pożądane funkcje, logikę układu oraz przypisuje się odpowiednie wejścia/wyjścia. Ponadto program jest w stanie zdiagnozować układ i powiadomić użytkownika o tym, gdzie i jakie ewentualne błędy występują. Dzięki temu nie trzeba przeglądać krok po kroku wszystkich podłączeń, co zaoszczędzi mnóstwo czasu. Sterownik jest zabezpieczony hasłami dwóch poziomów. Hasło pierwszego poziomu pozwala tylko odczytać schemat ze sterownika, a hasło poziomu drugiego daje możliwość podglądu i edycji schematu. Eliminuje to możliwość niepożądanej ingerencji w układ bezpieczeństwa.

Przemysł 4.0

Moduły komunikacyjne pozwalają zintegrować MOSAIC z pozostałymi urządzeniami instalacji przemysłowej. Dostępne są następujące moduły komunikacji: Profibus DP, DeviceNET, CANopen, EtherCAT, EtherNET/IP, CC-link, PROFINET, Modbus RTU oraz Modbas TCP. Jest to bardzo przydatna funkcjonalność pod kątem Przemysłu 4.0, bo pozwala przekazać informacje diagnostyczne i procesowe z lokalnego sterownika do centralnych systemów monitorowania i gromadzenia danych.

Nowe moduły

W odpowiedzi na zapotrzebowanie automatyków rodzina sterownika MOSAIC poszerzyła się o kilka nowych modułów rozszerzeń dających jeszcze większe możliwości aplikacyjne. Moduł MI8O4 – przydatny przy zabezpieczaniu niewielkich maszyn, oferuje dodatkowe wejścia dla urządzeń zabezpieczających, a także posiada 4 pojedyncze wyjścia OSSD, które mogą zostać połączone w 2 pary. Kolejna jednostka to MO4L HC S8 – sprawdzi się w aplikacjach, gdzie wymagane jest wyjście wysokoprądowe. Oferuje 4 pojedyncze wyjścia OSSD, które można połączyć w 2 pary. Każdy kanał posiada wyjście PNP 2A, czyli znacznie więcej niż PNP 400mA oferowane przez pozostałe moduły rozszerzeń. Kolejne nowe ekspandery to MOS 8 i MOS 16 – moduły te przeznaczone są do zastosowania tam, gdzie nie wymagane są wyjścia bezpieczeństwa. Do dyspozycji użytkownika oddają odpowiednio 8 i 16 programowalnych wyjść, dzięki czemu MOSAIC może pełnić również funkcję standardowego sterownika PLC.

 

© Instom

 

Muting

Oprócz standardowych funkcji bezpieczeństwa, takich jak m.in. kontrola zamknięcia osłon, zatrzymanie awaryjne, monitorowanie prędkości obrotowej sterownik MOSAIC M1S pozwala skorzystać z funkcji mutingu w optycznych kurtynach bezpieczeństwa. Muting polega na czasowym zablokowaniu działania kilku wiązek lub całej kurtyny w celu transportu przedmiotów przez strefę chronioną. Możliwa jest dowolna konfiguracja funkcji w logice L (wyjście) lub logice T (wejście/wyjscie). Jest to funkcja niezbędna dla linii transportowych oraz systemów paletyzacji.

Sterownik bezpieczeństwa MOSAIC jest jedynie jednym z wielu urządzeń bezpieczeństwa pracy maszyn oraz sygnalizacji oferowanych przez spółkę INSTOM.

Więcej informacji na temat oferty uzyskają Państwo na stronie: www.instom.com.pl lub wysyłając zapytanie na adres handlowy@instom.com.pl

Źródło: INSTOM

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę