Manewrowanie statkami równie łatwe jak samochodami?

Manewrowanie statkami równie łatwe jak samochodami? Offis – A.Hahn

Już niebawem cyfrowy system asystencki może ułatwić załodze statków wykonywanie trudnych manewrów portowych. Opracowane w ramach projektu „Smart Kai” rozwiązanie bazuje na nowatorskich czujnikach Lidar do zastosowań morskich.

Pływy, trudne warunki pogodowe, zła widoczność, wymagające strefy hydrodynamiczne – wszystko to stanowi spore wyzwanie podczas manewrowania statkiem. Projekt „Smart Kai” ma to zmienić – a wszystko za sprawą cyfrowego asystenta manewrowania wyposażonego w laserowe czujniki Lidar. Czujniki zostaną zainstalowane na wejściach do portów, śluzach oraz nabrzeżach i za pośrednictwem interfejsu będą dostarczały spójny obraz położenia jednostki w przestrzeni. Obraz ten można będzie wywołać na tablecie bezpośrednio z mostka, co znacznie ułatwi manewrowanie statkiem.

Przygotowaniem i testowaniem systemu zajmuje się Instytut Informatyki Offis. Czujniki Lidar dostarcza firma Sick, zaś opracowanie interfejsu powierzone zostało producentowi oprogramowania – firmie Humatects z Oldenburga. Koordynatorem projektu jest Przedsiębiorstwo Infrastruktury Portowej Niedersachsen Ports (NPorts), które liczy, że dzięki jego wdrożeniu liczba szkód portowych znacznie się zmniejszy.

Czujniki Lidar zainstalowano na razie próbnie w porcie w Wilhelmshaven, a następnie poddano testom z wykorzystaniem dwóch jednostek pływających – statku badawczego „Josephine” firmy Offis i statku pomiarowego „Argus” należącego do floty Przedsiębiorstwa Infrastruktury Portowej. Trzydniowe testy wypadły bardzo pomyślnie, co spowodowało, że partnerzy projektu zdecydowali się przedłużyć je o pół roku, aby uzyskać wiedzę na temat pracy czujników w warunkach zimowych.

Równolegle kooperanci zamierzają dalej rozwijać i udoskonalać podstawowe funkcje systemu i same czujniki. W przyszłym roku testy przeniosą się do portu w Cuxhaven słynącego z trudnych warunków pogodowych i hydrodynamicznych. Projekt ma się zakończyć w listopadzie 2022 r.

Źródło: Offis

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

elektrotechnik AUTOMATYK 4-5-6/2024

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę