Łożyska transferowe igus umożliwiają bezpieczny transport produktów

igus

Użytkownicy polegają na stołach kulowych lub przenośnikach rolkowych do transportu wrażliwych towarów, takich jak przetworniki. W takim momencie zastosowanie znajdą polimerowe łożyska transferowe igus - mogą one płynnie przenosić obciążenia nawet do 500 N we wszystkich kierunkach, bez żadnego smaru. Firma igus opracowała trybopolimer xirodur F182 do produkcji łożysk transferowych.

W chłodne dni z suchym powietrzem zdarza się, że dotykając jakiegoś obiektu lub ściskając dłoń innej osoby, nagle przez ciało przechodzi lekki wstrząs elektryczny. Ochronę przed takim porażeniem elektrycznym zapewniają tylko tkaniny, które nie ulegają naładowaniu. Podobnie jest w przemyśle. Praca na produkcji wiąże się z licznymi porażeniami. Wymagane są tutaj materiały przewodzące elektrostatycznie. Firma igus opracowała materiał xirodur F182 do produkcji swoich polimerowych łożysk transferowych xiros. Łożyska transferowe są używane głównie w stołach do przenoszenia wrażliwych lub ciężkich ładunków - do 50 kg na element, w zależności od wielkości - we wszystkich kierunkach. Łatwy i bezsmarowy transport jest możliwy dzięki zastosowaniu odpornych na ścieranie i trwałych trybopolimerów. Specjalny skład nowego materiału xirodur F182 zapewnia rozproszenie ładunku elektrostatycznego przez łożyska transferowe. Jest to znacząca zaleta w porównaniu z metalowymi łożyskami transferowymi, które mają działanie izolujące poprzez stosowanie smaru. Takie, elektrostatycznie rozpraszające elementy są wymagane zwłaszcza w przemyśle komputerowym i przy produkcji półprzewodników. Gwałtowny wzrost nierozproszonego ładunku elektrostatycznego przez materiał może w łatwy sposób zniszczyć produkt.

Reklama

Test dowodzi przewodności

W wewnętrznym laboratorium testowym igus, o powierzchni 3800 m², zbadano przewodność elektrostatyczną łożysk transferowych. Łożyska transferowe wykonane z nowego materiału xirodur F182 zostały przetestowane wraz z odpowiednikami wykonanymi ze sprawdzonego xirodur B180. Podczas gdy xirodur B180 wykazał rezystancję powierzchniową 1012 Ω i działał izolacyjnie, xirodur F182 miał rezystancję powierzchniową mniejszą niż 105 Ω i dlatego jest klasyfikowany w kategorii materiałów przewodzących zgodnie z DIN EN 61340-5-1. W rezultacie, stosując łożyska transferowe użytkownik może być pewien, że napięcia i przebicia nie są rozładowywane na transportowany towar lub pracowników.

Reklama

Źródło: igus

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę