Lasery będą tworzyć dziury w chmurach. Dla szybszej komunikacji

Digital Trends

Ultraszybki transfer dużych pakietów danych nie będzie możliwy przy użyciu obecnie stosowanych technologii, czyli komunikacji przewodowej bądź drogą radiową. W grę wchodzi komunikacja laserowa wykorzystująca lasery z satelitów. Ten pomysł ma na razie jedną wadę, czyli chmury, które mogą skutecznie zatrzymywać wiązkę laserową. Nad rozwiązaniem tej kwestii pracują już naukowcy z Uniwersytetu w Genewie.

Szwajcarscy naukowcy zaproponowali nową technikę oczyszczania warstw chmur, wykorzystując do tego pewien typ lasera. Korzystając z ultra-gorących i ultrakrótkich wiązek laserowych, naukowcy twierdzą, że mogą tymczasowo tworzyć dziury w chmurach poprzez tworzenie fali uderzeniowej, która będzie wydmuchiwać krople wody na powierzchnię chmury. Przez stworzony w ten sposób otwór będzie mogła przechodzić wiązka laserowa z pakietem danych.

Komunikacja wykorzystująca wiązkę laserową ma szereg zalet, które mogą sprawić, że wyprze ona dotychczasowe formy przesyłu danych, zwłaszcza w sytuacjach, gdy w grę wchodzić będzie szybki transfer bardzo dużych pakietów danych.

Przed naukowcami wciąż jednak jeszcze sporo pracy, aby wiązka laserowa mogła być wysyłana na duże odległości z dużą precyzją. Swoje zainteresowanie tą technologią wyraziły już liczne firmy z branży lotniczej oraz kosmicznej, w tym NASA oraz chińskie CNSA. Twórcy nowego rozwiązania na razie testują swój pomysł na sztucznie wytworzonych chmurach w warunkach laboratoryjnych, ale mają nadzieję, że już za 3 lata przetestują pierwsze prototypy w warunkach rzeczywistych, a do 2025 r. uda im się wprowadzić swój pomysł w życie.

Źródło: Digital Trends

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę