Lampa sygnalizująca hałas
Stowarzyszenie Bremerhaven „Rückenwind für Leher Kinder e.V.” oferuje bezpłatne usługi opieki, wypoczynku i wsparcia dla dzieci. Najmłodsi znajdują tu różnorodne formy aktywności i uczą się przestrzegania zasad. Niemniej czasami robi się tu za głośno. O wiele za głośno. Aby zapewnić uszom odpowiedni komfort, w ramach projektu stażowego Instytutu Mikrosystemów Fotonicznych im. Fraunhofera IPMS opracowano lampę sygnalizacyjną do wizualizacji natężenia dźwięku w pomieszczeniach.
Lampa sygnalizująca hałas opracowana przez stażystów Fraunhofera IPMS wykorzystuje inteligentną technologię do wizualnego wyświetlania poziomu hałasu w pomieszczeniach. Znane kolory sygnalizacji świetlnej: zielony, żółty i czerwony, ilustrują aktualny poziom hałasu w otoczeniu. Na szczytowym poziomie hałasu pojawia się również sygnał akustyczny. Oznacza to, że wszyscy, zarówno młodzi, jak i starsi, wiedzą, kiedy w pomieszczeniu jest za głośno.
– Jako rodowity mieszkaniec Bremerhaven, uważam, że praca Stowarzyszenia „Rückenwind” jest świetna, dlatego od razu byłem chętny do pomocy, gdy poproszono o wsparcie – mówi dr Olaf Hild, kierownik grupy w Fraunhofer IPMS w Dreźnie. – Przy wsparciu kierownictwa naszego instytutu zdecydowałem się wdrożyć projekt stażowy.
Podobnie jak w przypadku sygnalizacji świetlnej lampka świeci się na zielono, gdy jest cicho. Jeśli poziom hałasu otoczenia wzrasta, kolory zmieniają się stopniowo od zielonego do żółtego, potem do czerwonego i wreszcie do migającego czerwonego sygnału. Jeśli sygnalizacja świetlna miga przez ponad pięć sekund, przez pięć sekund rozlega się dźwiękowy sygnał ostrzegawczy. W razie potrzeby głośność sygnału można regulować w zakresie od 70 dB do 100 dB. Lampę można również dostosować do poziomu hałasu otoczenia. W ten sposób progi hałasu można ustawić na trzech różnych poziomach. Na przykład poziom 1 może być używany do cichej pracy lub okresów odpoczynku. Na tym poziomie lampka świeci już przy niskim poziomie hałasu. Jeśli ustawiony jest poziom 3, możliwa jest rozmowa o normalnej głośności; sygnalizacja świetlna daje alarm tylko przy wysokim poziomie hałasu. Dodatkowo lampę można również ustawić ręcznie na zieloną, żółtą lub czerwoną. Jest obsługiwana za pomocą powerbanku, który umożliwia jej mobilną pracę do około 14 godzin. Jeśli bateria powerbanku jest rozładowana, lampę można ładować za pomocą odpowiedniego kabla USB-C i jednocześnie jej używać.
Henry Niemann, trener w Fraunhofer IPMS, szczególnie chwali skoncentrowaną i ustrukturyzowaną pracę stażystów. Mówi, że celem działań było to, aby stażyści zaznajomili się z procesami projektowymi, a także z zarządzaniem projektami, aby wzięli na siebie odpowiedzialność oraz poznali i połączyli różne obszary naukowe. Robili to pewnie i na własną odpowiedzialność. Stażyści również są dumni ze swoich osiągnięć.
– Mieliśmy okazję poznać proces, treść i zarządzanie projektem oraz pracować samodzielnie. Udało nam się być kreatywnymi, wnosić pomysły i koordynować je wraz z klientem. Przede wszystkim zdaliśmy sobie sprawę, jak ważne są: praca zespołowa, organizacja i dyscyplina, aby pomyślnie zakończyć projekt – oznajmiła praktykantka i kierownik projektu Sophie Kupke.
Lampa sygnalizacyjna została oficjalnie przekazana Larsowi Grassowi ze Stowarzyszenia „Rückenwind für Leher Kinder e.V.” w Bremerhaven 26 października 2021 r. Oznacza to zakończenie projektu stażowego z wielkim sukcesem. Lars Grass jest entuzjastycznie nastawiony.
– Lampa może wizualnie i akustycznie wskazywać poziom hałasu otoczenia, a tym samym pozytywnie wpływać na zachowanie wszystkich w pomieszczeniu. To sprawia, że jest to idealne rozwiązanie dla dobrej atmosfery, w której każdy czuje się komfortowo – mówił.
Źródło: Fraunhofer