Krok do przodu, czyli jak zwiększyć szansę na sukces?

Schneider Electric

Obecny model zarządzania energią jest nieefektywny, ponieważ nie wykorzystujemy aż 70% energii, która jest nam dostarczana. Tylko 16% firm z sukcesem przechodzi pełną cyfrową transformację, a problemy, z jakimi się mierzą odzwierciedlają wyzwania, jakie stoją przed całą gospodarką.

Widzimy, że obecny model produkcji i konsumpcji energii jest nie do utrzymania. Emisja CO2 prowadzi do globalnego ocieplenia i coraz bardziej gwałtownych zjawisk pogodowych. Kluczem do zrównoważonego modelu zarządzania energią jest efektywność – mówi Jacek Łukaszewski, prezes, klaster Polski, Czech i Słowacji w Schneider Electric.

W kontekście źródeł energii już widać zwrot w stronę odnawialnych źródeł energii (OZE) – do 2040 r. w Australii 45% energii ma pochodzić właśnie z tego typu źródeł. Niemcy zadeklarowały jeszcze wyższy udział – nawet 65% do 2030 r. Przejście na OZE sprawi, że źródła energii ulegną decentralizacji – będziemy mieć do czynienia z połączeniem konsumpcji i produkcji, co w dużym stopniu zmieni tradycyjny system zasilania.

Nowe cyfrowe wyzwania

Model energetyczny musi ulec zmianie nie tylko dlatego, że aktualny powoduje nieodwracalne zmiany w środowisku i jest nieefektywny, ale także dlatego, że współczesna gospodarka stawia wobec systemów zasilania zupełnie nowe wyzwania.
Po pierwsze, korzystamy z coraz większej liczby komunikujących się urządzeń. Szacuje się, że tak jak w 2017 r. globalnie przybywało 1,1 ZB danych na rok, tak w 2021 będzie to już 3,3 ZB rocznie – liczba danych, które możemy wykorzystać rośnie wykładniczo. To istotnie zmieni sposób, w jaki konsumujemy energię i wnosi do systemów zasilania dużą złożoność operacyjną. Po drugie, współczesny świat musi funkcjonować non-stop, bez chwili przestoju – mówi Jacek Łukaszewski.

To jak ważne jest utrzymanie zasilania, najlepiej widać, jeśli przeanalizujemy średnie koszty przestojów dla przedsiębiorstwa z danego sektora gospodarki: jedna minuta bez zasilania dla firmy z branży telekomunikacyjnej to koszt 30 tys. euro, a jedna godzina przestoju dla przedsiębiorstwa z sektora finansowego może nieść straty rzędu nawet 6 mln euro. Z kolei jednorazowy przestój w fabryce produkującej półprzewodniki może generować nawet 3,8 mln euro kosztów. W przypadku innych branż będzie to odpowiednio: 750 tys. euro w centrum danych, 350 tys. euro w hucie stali i 250 tys. euro w hucie szkła. 

Przewidywać i zmieniać

Biorąc pod uwagę wszystkie wyzwania digitalizacji, liderzy cyfrowej transformacji muszą współtworzyć zmiany, a nie tylko się im poddawać. – Zmiany, jakie obserwujemy, takie jak decentralizacja źródeł energii, ogromna liczba danych czy wymóg pracy bez przestojów są na tyle szybkie, że człowiek nie jest w stanie za nimi nadążyć. Mają nam w tym pomóc nowe technologie – wiedząc dokładnie, jak konsumujemy energię, jesteśmy w stanie o 30% bardziej efektywnie zarządzać jej wykorzystaniem. Ponadto mają świadomość na temat pracy naszych krytycznych zasobów, jesteśmy w stanie zwiększyć ich efektywność nawet o 22% – mówi Jacek Łukaszewski.

Eksperci podkreślają, że skala korzyści, płynących z rozwiązań cyfrowych zależy od tego, czy są stosowane pojedynczo, czy też wdrożone do całego ekosystemu.  – W Schneider Electric stworzyliśmy platformę do zarządzania energią w oparciu o program EcoExpert, który łączy specjalistów w zakresie wdrażania EcoStruxure. Globalnie to już sieć 3500 partnerów, a będzie ich jeszcze więcej, bo co roku obserwujemy dwucyfrowy wzrost procentowy liczby partnerów. Cyfrowa transformacja przynosi dużo lepsze efekty, jeśli włącza się do niej cały ekosystem – użytkowników końcowych, integratorów systemów czy projektantów – mówi Anna Nowak-Jaworska, wiceprezes działu building, klaster Polski, Czech i Słowacji w Schneider Electric.

Innovation Summit w Pradze

Innovation Summit to cykl spotkań dla partnerów, organizowanych przez Schneider Electric na całym świecie – dotychczas miały miejsce w wielu miastach, m.in. Singapurze, Atlancie, Helsinkach, Paryżu, Hong-Kongu, a teraz w Pradze. Na ponad 500  centrum ekspozycyjnego, Schneider Electric zaprezentował w działaniu innowacyjne technologie z obszaru: Ecostruxure Building, EcoStruxure Power, EcoStruxure Machine, EcoStruxure Plant, EcoStruxure Grid oraz EcoStruxure IT. Spotkanie w Pradze było także potwierdzeniem, że bez silnego partnerstwa i współpracy nowe technologie nie przyniosą dużej wartości – liczą się przede wszystkim ludzie.

Źródło: Schneider Electric 

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę