Komputery Raspberry Pi już w katalogu TME
Raspberry Pi to producent, który dzięki serii komputerów jednopłytkowych zyskał światowy rozgłos i przyczynił się do rozwoju rynku modułów elektronicznych dla sektora edukacji i pasjonatów. Tymczasem produkty dostawcy równie dobrze sprawdzają się w urządzeniach przemysłowych i innych aplikacjach.
Komputerów Raspberry Pi nie trzeba przedstawiać. Ich brytyjski dostawca jest dziś doskonale rozpoznawalny na całym globie. Jego produkty służą edukacji młodzieży, stanowią serce wielu profesjonalnych urządzeń i fundament niezliczonych prywatnych projektów realizowanych przez pasjonatów, amatorów czy studentów. Produkty Raspberry Pi oficjalnie trafiły do katalogu TME, dzięki czemu klienci zyskują dostęp do najnowszych rozwiązań dostawcy.
Portfolio Raspberry Pi sięga daleko poza trzonową rodzinę komputerów, z którymi kojarzona jest marka. Oferta RPi obejmuje także szereg wyspecjalizowanych rozwiązań, peryferiów, akcesoriów i innych produktów komplementarnych.
Komputer Raspberry Pi zaprojektowano z myślą o amatorskim i profesjonalnym wykorzystaniu w różnych urządzeniach elektronicznych, od segmentu Internet of Things, po aplikacje multimedialne, robotykę i sterowniki maszyn przemysłowych.
Komputer Raspberry Pi
Sztandarowe produkty dostawcy to, oczywiście, komputery jednopłytkowe Raspberry Pi. Obecnie można nabyć ich 5. generację, chociaż, ze względu na duże możliwości, nieustającą popularnością cieszą się również starsze modele.
Płyta główna Raspberry Pi jest wyposażona w porty USB, HDMI oraz Ethernet (RJ45), slot karty SD pełniącej funkcję dysku twardego, gniazda DSI i CSI (zgodne ze specyfikacją MIPI) służące podłączeniu wyświetlacza i kamery, a także charakterystyczne, wielofunkcyjne złącze GPIO. To ostatnie zapewnia użytkownikowi dostęp do linii wejścia-wyjścia, możliwość użycia portów szeregowych SPI czy I2C, a także linię zasilającą o napięciu 3,3V DC. Ponadto komputer posiada wbudowany układ komunikacji WiFi oraz Bluetooth.
Do zasilania komputera służy złącze USB (obecnie w wersji C, dawniej micro), ale energia może być dostarczona przez określone piny GPIO (2 i 4) lub z użyciem standardu Power-over-Ethernet.
MOŻE ZAINTERESUJE CIĘ TAKŻE
Procesorem w modelach Raspberry Pi 5 jest dwurdzeniowy, 64-bitowy układ Broadcom BCM2712 oparty na architekturze Arm Cortex-A76 i taktowany z prędkością 2,4GHz. Ponadto komputer posiada pamięć operacyjną do 8GB RAM oraz procesor graficzny (GPU VideoCore 7) wspierający technologie OpenGL oraz Vulkan. Nowościami w 5. generacji są m.in.:
- gniazdo służące podłączeniu rozszerzeń za pomocą magistrali PCIe (wymaga to adaptera, który można nabyć z katalogu TME);
- obwód włącznika z przyciskiem (do tej pory komputery RPi były uruchamiane od razu po dostarczeniu zasilania);
- umieszczony na PCB układ zegara RTC.
Źródło: TME