Kolejny krok w kierunku komercjalizacji nanodruku

Spółka XTPL w minionym roku zrealizowała kolejne kroki milowe w kierunku komercjalizacji technologii nanodruku. W tym celu m.in. nawiązane zostały relacje biznesowe ze światowymi graczami branży wysokich technologii.

Rok 2019 okazał się dla XTPL okresem, w którym zrealizowaliśmy ważne kroki milowe w komercjalizacji naszej ultraprecyzyjnej metody nanodruku. Zacieśnienie współpracy ze światowymi liderami branży wysokich technologii, udane wydruki linii przewodzących o szerokości jedynie 1,4 µm, rozwój globalnej chmury patentowej rozwiązań XTPL, debiut na Głównym Rynku GPW w Warszawie, założenie spółki zależnej w Stanach Zjednoczonych i przygotowania do startu pierwszych komercyjnych zamówień – sfinalizowanych w marcu 2020 r. – to wydarzenia, z których jesteśmy naprawdę dumni – mówi dr Filip Granek, prezes XTPL.

W 2019 r. spółka podpisała dwie ważne umowy w obszarze rozwoju i komercjalizacji swojej technologii. Pierwszą było Memorandum of Understanding (MoU) z koreańskim HPK – jednym z głównych dostawców rozwiązań na potrzeby naprawy defektów dla koncernu LG Display. Drugą była umowa na ewaluację rozwiązania XTPL ze światowym gigantem rynku wyświetlaczy, chińskim koncernem BOE. Celem projektu jest poprawa przewodności elektrycznej dla najnowszej generacji wyświetlaczy OLED i QLED. 

Ponadto już w 2020 r. XTPL zawarło porozumienie z chińskim Suzhou Cowin Laser Technology – dostawcą m.in. wspomnianego wyżej BOE oraz CSOT, liczącego się gracza rynku FPD. Dotyczy ono wdrożenia metody XTPL w obszarze naprawy defektów w wyświetlaczach.

W marcu 2020 r. sfinalizowaliśmy rozmowy z trzema partnerami z rynku wyświetlaczy w obszarze sprzedaży pierwszych partii nanotuszu XTPL. To ważny moment w historii naszej działalności, a jednocześnie realizacja zapowiedzi osiągania pierwszych przychodów ze sprzedaży. Transakcje te otwierają przed nami kolejne szanse komercyjne i uwiarygadniają naszą spółkę – podkreśla Filip Granek. 

Opracowane przez wewnętrzny dział badawczo-rozwojowy XTPL nanotusze wykazują szczególne właściwości fizyko-chemiczne, interesujące z punktu widzenia producentów zaawansowanej elektroniki. Pozwalają osiągać bardzo dobre parametry nanodruku przy zachowaniu jego wysokiej precyzji. Tusze są chronione międzynarodowymi zgłoszeniami patentowymi.

W ostatnich kwartałach XTPL prowadziło aktywne prace w zakresie rozwoju chmury patentowej. Złożyliśmy w 2019 r. siedem międzynarodowych zgłoszeń dotyczących założeń naszej technologii. Do dzisiaj zarejestrowanych zostało już 13 wniosków patentowych. Miniony rok był bardzo owocny w obszarze B+R, ściśle związanym z aktywnością na polu własności intelektualnej. Zespół XTPL opracował m.in. założenia procesu druku struktur z odstępami między nimi rzędu zaledwie 2 μm, nowych serii tuszów o wysokim stężeniu opartych na nanocząstkach srebra i miedzi, czy technologii druku na foliach do zastosowania w tensometrach – wskazuje Filip Granek. 

XTPL to najbardziej precyzyjna technologia druku na świecie, mająca zastosowanie w szybko rosnącym rynku elektroniki. Metoda XTPL jest unikatowa ze względu na połączenie kilku cech: jest to metoda addytywna – pozwalająca na znaczne oszczędności czasu oraz materiału, umożliwiająca wykorzystanie zalet druku – takich jak skalowalność, efektywność kosztowa, prostota i szybkość – do produkcji zaawansowanych urządzeń dzięki niespotykanej dotąd precyzji (rozmiar struktur < 3 mikrometry) oraz bez konieczności użycia pola elektrycznego. 

Obecnie spółka koncentruje się na komercjalizacji technologii w dwóch polach aplikacyjnych. Pierwszym są wyświetlacze – tu XTPL zamierza najpierw zaoferować technologię naprawy defektów (ang. open defect repair) struktur przewodzących odpowiedzialnych między innymi za występowanie tzw. martwych pikseli, powstających w matrycach wysokorozdzielczych wyświetlaczy jeszcze na etapie produkcji. W kolejnych krokach spółka planuje dostarczyć rozwiązania umożliwiające znaczące podniesienie rozdzielczości nowej klasy wyświetlaczy oraz pozwalające na wytwarzanie wyświetlaczy na giętkich podłożach. Drugim potencjalnym polem aplikacyjnym dla XTPL jest rynek inteligentnego szkła (ang. smart glass). W dalszej perspektywie XTPL zamierza rozwijać swoje platformowe rozwiązanie dla kolejnych segmentów rynku. Technologia spółki może zostać wdrożona w branży półprzewodników, jako poszukiwana przez rynek alternatywa dla fotolitografii, a także m.in. ułatwić produkcję innowacyjnych zabezpieczeń antypodróbkowych, zaawansowanych płytek PCB, funkcjonalnych i efektywnych biosensorów czy paneli fotowoltaicznych o zwiększonej wydajności.

Źródło: XTPL

O Autorze

Czasopismo elektrotechnik AUTOMATYK jest pismem skierowanym do osób zainteresowanych tematyką z zakresu elektrotechniki oraz automatyki przemysłowej. Redakcja online czasopisma porusza na stronie internetowej tematy związane z tymi obszarami – publikuje artykuły techniczne, nowości produktowe, a także inne ciekawe informacje mniej lub bardziej nawiązujące do wspomnianych obszarów.

Tagi artykułu

Zobacz również

Chcesz otrzymać nasze czasopismo?

Zamów prenumeratę